Microsoft, Windows 7’den sonra Windows 8, 8.1 ve 10 ile Windows mağaza kavramını masaüstü bilgisayarlara getirdi. Bununla beraber Windows 7’de yerel bir kullanıcı hesabı kullanıyorsanız ve o şekilde Windows 10’a geçiş yaptıysanız mağazayı kullanamayacağınız anlamına geliyor. Yani Windows 7 kullanırken mağazaya giriş yapabilir fakat herhangi bir uygulama indirimi yapamazsınız. İşte bu durum artık çözüldü ve sizlere yerel hesap ile Windows mağazasından uygulama indirmeyi göstereceğim.

Hangi güncelleme ile bu özellik eklendi bilinmiyor. Fakat Windows mağazasına erişerek orada bulunan ücretsiz uygulamaları bilgisayarınıza indirmek için artık Microsoft hesabınızın olması gerekmiyor. Bu özellik henüz sizde gözükmüyor ise, temiz bir son gelen Windows 10 güncellemesini yapmak yararınıza olacaktır. Fakat hatırlatmak istediğim bir nokta var, Microsoft hesabı olmadan ücretsiz olarak bulunan Cut the Rope 2, Asphalt 8 gibi oyunlar rahat bir şekilde indirilebiliyor. Fakat yine ücretsiz olan Halo 5 oyunu ise Microsoft hesabıyla oturum açma zorunluluğu bulunuyor.

Şimdi işlemlere geçelim, ilk olarak yerel bir kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Daha sonrasında ise Windows mağazasına giriş yaparak ücretsiz beğendiğiniz bir uygulamayı indirmeye çalışın. Bazı kısıtlamalara takılmazsanız sorunsuz bir şekilde uygulamanızı indirebilirsiniz. Fakat Xbox Live ile bağlantı isteyen oyunlar ise bu durumu kapsamıyor gibi gözüküyor. Ayrıca ücretsiz haricinde uygulama satın almak istediğiniz taktirde, Microsoft hesabınız ile oturum açmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Windows mağazasına gelen güncelleme ile eklenen özellikler bunlardan ibaret. Bakalım ilerleyen zamanlarda Microsoft kullanım deneyimini kolaylaştırma adına bakalım daha ne gibi özelliklerde bulunacak göreceğiz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap