SD Kartlar akıllı telefon, tablet, fotoğraf makinesi ve bilgisayar gibi çeşitli elektronik cihazlardaki hafıza ihtiyacının en kolay çözümü. Farklı boyut, kapasite ve hıza sahip olan bu kartlar arasından en doğru seçimi yapmak için sizi rehberimize alalım.

Elektronik cihazlarımızın hafızası SD kartlar, basit ve minik kare parçalar gibi gözükse de, doğru kartı seçmek her zaman kolay olmayabiliyor. Zira kartın sorunsuz bir şekilde çalışması ve yüksek performans sağlaması için bazı kriterler var. İhtiyacınız dışında bir kartı almanız durumunda düşük performans ya da kartın çalışmaması gibi durumların yanı sıra, veri kaybı gibi ürkütücü sorunlarla da karşılaşmanız olası. SD kartlarla ilgili bilmeniz gereken tüm detayları, teknolojik uyumları, kapasitelerini, veri yazma hızlarını sizler için derledik.

HANGİ HAFIZA KARTI CİHAZINIZLA UYUMLU?

Günümüzde SD olarak tanınan hafıza kartı türü, diğer tüm hafıza kartı türlerine üstünlük sağlamış durumda. Birkaç yıl öncesine kadar şiddetle süren TF, SD ve Memory Stick kart türleri arasında geçen çetin mücadele, SD kartın lehine sonuçlandı. SD kart ortak bir standartı belirtse de, birden fazla boyuta sahip: Tam boyutlu, mini ve micro. Bu boyutlardan ”mini,” artık neredeyse kullanımdan kalktı. Yaygın biçimde kullanılan “micro” boyutlu SD kartlar, dönüştürücü aparatlarla tam boyutlu SD kart okuyucusu olan bir cihazda kullanılabilliyor. Akıllı telefonların tamamına yakını micro boyutlu SD kartları kullanırken, bilgisayar ve tabletler genellikle tam boyutlu SD kart kullanıyor.

MicroSD Kartların Kapasiteleri

Kart Türü Kapasite
MicroSD Kart 2GB
MicroSDHC Kart 2GB – 32GB
MicroSDXC Kart 32GB – 2TB

MicroSD kartların kapasitesi 2GB’a kadar. MicroSDHC’ler 2GB ve 32GB arasındaki kapasitelerde üretiliyor, SDHC ve SDXC destekli cihazlarda kullanılabiliyor. En yeni teknoloji Micro SDXC ise 32GB ve 2TB (2000GB) aralığında kartlara sahip (henüz 2TB boyutunda bir microSDXC kart üretilmiş değil, ancak bu teknolojinin sınırları şimdiden belli). MicroSDXC türündeki kartlar sadece SDXCformatını destekleyen cihazlarla uyumlu. Bu üç kart türünde herhangi bir kart almadan önce, kullanacağınız cihazın hangi türü destekleyeceğini kontrol edin. Eğer cihazınız destekliyorsa, en yeni SDXC etiketli bir kart seçmek uzun vadede daha avantajlı olacaktır.

Özellikle büyük boyutlu micro SDXC kartları satın almadan dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, cihazınızın en fazla ne kadar harici depolama alanı kabul ettiği. Cihazınız SDXC türündeki SD kartları destekliyor fakat boyut olarak 128GB’dan fazlasını kabul etmiyorsa, 256GB boyutundaki bir microSD SDXC kart cihazınızda çalışmayacaktır.

HAFIZA KARTI HIZLARI

SD kart teknolojisi, tıpkı sabit disklerde olduğu gibi yazma ve okuma hızlarına göre de sınıflandırılmış durumda. SD, SDHC ve SDXC (ya da microSD, microSDHC ve microSDXC) hafıza kartı almaya gittiğinizde karşınıza çıkacak olan, hafıza kartının boyut, okuma ve yazma hız limitlerini belirleyen bazı işaretler. SD standartına göre daha yüksek hızlı olan SDHC ve SDXC tipindeki kartları, standart bir SD kart okuyucusuyla kullandığınızda aynı yüksek hız performansını alamayabilirsiniz. Bu durumun tersinde de, sadece yüksek hızlı kartlarla çalışan cihazlara boyutu uysa dahi SD kart takarsanız, cihazınız hafıza kartınızı çalıştırmayabilir.

SDHC ve SDXC kartlar çıkmadan önce, tüm SD kart biçimleri “Class” (sınıf) adı verilen hız birimi ile etiketleniyordu. Class 2, 4, 6, 8 ve 10, bir kartın sahip olabileceği en düşük okuma ve yazma hızlarını MB cinsinden aktarıyordu. Class serisinde yalnızca 10 rakamına sahip olan kartlar özel aktarım teknikleriyle 5MB’lık yazma hızlarına ulaşabiliyor. Eğer yüksek çözünürlüklü (Full HD ya da 4K) video çekmeyecekseniz, müzik dinlemek ya da fotoğraf çekmek gibi aktiviteler için daha hesaplı “Class” hız ölçeğine sahip kartları tercih edebilirsiniz.

Büyük kapasiteli kartların piyasaya sürülmesi ve yüksek çözünürlüklü video kaydının yaygınlaşması, daha hızlı okuma ve yazma hızlarına ihtiyaç doğurdu. Güncel hafıza kartları, Ultra High Speed (UHS) adı verilen devreleme sistemi sayesinde bu yüksek hızlara ulaşabiliyor. UHS’nin iki türü mevcut: UHS-1 etiketine sahip hafıza kartları, saniyede 104 MB veri yazabiliyor. UHS-2 ise 312 MB’lık maksimum yazma hızına sahip. Bu hızlara ulaşmak için cihazınızın UHS’yi destekliyor olması gerekiyor. Eğer cihazınız desteklemiyorsa, UHS-1 ya da UHS-2 kartlarla erişebileceğiniz maksimum veri yazma hızı saniyede 25MB’a düşüyor.

Class ve UHS’nin dışında kart üreticilerinin kullandığı bir hız birimi daha var. CD-ROM devrini hatırlıyorsanız, 2x, 4x, 52x seçeneklerini de hatırlarsınız. İlk CD-ROM sürücüsündeki 150 kilobytelık okuma hızı, kısa süre içinde katlanarak geliştiği için, üreticiler de cihazlarının ilk okuyucuya göre kaç kat hızlı okuma yaptığını bu katlarla gösteriyordu. Günümüzde bu geleneksel metodu kullanan bazı hafıza kartı üreticileri çarpı işaretiyle cihazlarının hızını belirliyorlar. 100x etiketine sahip bir hafıza kartı görürseniz, bu saniyede 150KB’lık aktarım hızının 100 katı anlamına geliyor.

Tüm bu kart hızlarının “teorik” hızlar olduğunu da not düşmek gerek. Bu hızlara ulaşmak için kart teknolojisi, cihaz desteği ve yazılımsal altyapının uyumla çalışması gerekiyor. Aktarılan ya da karta yazılan dosyaların boyutları da yazma hızını doğrudan etkileyen önemli faktörlerden.

DOSYA SİSTEMLERİ VE BİÇİMLENDİRME

SD kartlarınızı bilgisayarla dosya taşımak için kullanmak istiyorsanız, bilmeniz gereken önemli bir detay da dosya biçimlendirme sistemi. MicroSDXC kartlar genellikle exFAT olarak anılan biçimlendirme sistemini kullanıyor. Bunun dışındaki bir biçimlendirme sistemini kullanırsanız, özellikle Mac ve Windows bilgisayarlar arası dosya transferlerinde uyumsuzluk sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eski bir Windows sürümü, ya da görece eski bir hafıza kartı kullanacaksanız, yine her iki sistemde de desteklenen NTFS biçimlendirme türünü seçmelisiniz. Hafıza kartınızı akıllı cihazlarda ek hafıza olarak kullanacaksanız biçimlendirme türü ile ilgilenmenize gerek yok. Bahsettiğimiz bu biçimlendirme işlemleri akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda çoğu zaman otomatik olarak belirlenip uygulanıyor.

İHTİYAÇ ANALİZİ: DOĞRU AMAÇ İÇİN DOĞRU KARTI SEÇİN

SD ya da microSD kart alırken, ihtiyacınızı belirlemek ve bu ihtiyaç için üretilmiş bir kartı seçmek en mantıklısı. Hızlı ve yüksek kapasiteli bir hafıza kartına ihtiyaç duyuyor olmanız, her zaman piyasadaki en hızlı ve en büyük kapasiteli kartı almanız anlamına gelmiyor. Yüksek kapasiteli UHS-II U3 kartlar, üst düzey performans sunuyor ama bu kartın vadettiği performanstan yararlanmak için gereken kart okuyucu ve yazılım cihazınızda yoksa, daha düşük hızlara sahip bir kartın performansıyla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer akıllı telefonunuzun hafızasını arttırmak istiyorsanız, mümkün olan en yüksek kapasiteyi tercih edin. Eğer çok yüksek çözünürlüklü videolar (4K) çekmeyecekseniz, yüksek okuma ve yazma hızlarına da ihtiyacınız olmayacak. Panasonic ve GoPro gibi kamera üreticileri, 4K için UHS-IIU3 kartları öneriyor. Eğer fullHD video çekecekseniz Class 10 ya da Class 6 kartları tercih edebilirsiniz. Bu hızların altındaki kartları kullanmanız durumunda, çekilen tüm kareler aynı anda işlenip karta yazılamadığı için videonuzda kare atlama sorunları oluşabilir.

Fotoğrafçılar ve DSLR cihaz kullananlar genellikle RAW formatında fotoğraf çekmeyi tercih ediyor. Fotoğraf üzerinde daha fazla müdahale imkânı tanıyan bu format, sıkıştırılmış JPEG’e göre çok daha fazla yer kaplıyor. Bu yüzden DSLR fotoğraf makineniz için hafıza kartı arayışındaysanız, ortalama boyutu 20MB’ı bulan RAW format için U1 veya U3 kartlarını tercih etmek daha uygun olacaktır. Düşük hızlı bir hafıza kartı kullandığınızda RAW formattan ya da seri çekim özelliğinden vazgeçmeniz gerekebilir.

ORİJİNAL OLMAYAN KARTLAR BAŞINIZI AĞRITABİLİR

Bunca teknik detaydan sonra en basit adımı sona sakladık sanmayın. Diğer dijital ürünlerde orijinal ile sahteyi ayırt etmek çok kolay olabilir ama maalesef hafıza kartlarında durum böyle değil. Ünlü kart üreticisi SanDisk’in 2012 yılında yaptırdığı bir araştırma da durumu doğruluyor: Güvenilir olmayan kaynaklarda satılan hafıza kartlarının üçte biri sahte. Günümüzde bu rakamın daha da yüksek olduğunu varsayabiliriz. İkinci el hafıza kartı almak da işte bu yüzden sakıncalı. Piyasada yaygın olarak bulunan bu kartlar, görünüm olarak orijinallerinin aynı olsa da, performans olarak asıllarının çok uzağında. Yine bu sahte hafıza kartları, herhangi bir garantiye sahip olmadıkları için, veri güvenliği açısından da büyük riskler taşıyorlar.

İkinci el bir hafıza kartı kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle virüs taraması yapmadan kullanmayın. Kartın güvenli olduğuna emin olduktan sonra mutlaka biçimlendirerek içindeki artık dosyalardan kurtulun. Windows altında “H2testw” uygulamasıyla, Mac ve Linux altında ise “F3” uygulamasıyla hafıza kartınızı test edebilirsiniz. Her iki uygulama da cihazın üreticisi, gerçek kapasitesi ve yazma hızları ile ilgili detaylı bilgiler sağlıyor.

PEKİ HANGİ MARKAYI ALACAĞIM?

İhtiyacınızı belirlediniz, kapasite ve veri yazma hızını seçtiniz. Orijinal ve garantili bir hafıza kartı almak için bir teknoloji markete gittiniz. Fakat o da ne? Karşınızda aynı boyut ve aynı hıza sahip farklı markalardan seçenekler var.

Bu durumda markalar arasındaki rekabetten doğan ekstra özelliklere göz atabilirsiniz. Bazı markalar, kartlarının içerisinde bilgisayar üzerinden kullanabileceğiniz veri yedekleme ve veri kurtarma programları sunuyorlar. Yine bazı markaların hafıza kartları darbelere ve şoka karşı ekstra koruma sağlayan kaplamalarla birlikte geliyor. Güvenlik noktalarından sıkça geçiyorsanız, manyetik alan koruması sunan bir kartı da tercih edebilirsiniz. Akıllı telefonlarda bugünlerde sıkça görmeye başladığımız su ve toz geçirmezlik de hafıza kartı üreticilerinin yavaş yavaş sunmaya başladığı bir diğer özellik.

Mükemmel hafıza kartı almak için bilmeniz gerekenler bunlar. İhtiyacınızı belirleyin, doğru kapasite, hız ve marka ile en yüksek performansı yakalayın!

İlgili Yazılar

Yorum Yap