“Bilgisayarımdan çok ses geliyor, fazla ısınıyor, kendiliğinden kapanıyor ve oldukça yavaşladı!” gibi şikayetleriniz mi var? O halde donanım için bakım vakti gelmiş demektir.

Cep telefonlarından sonra en çok kullandığımız aletler bilgisayarlar. Kimimiz için tasarım stüdyosu, kimimiz için müşteri portföyü, kimimiz içinse değişik oyun dünyaları… Bilgisayar kullanımımızdaki ortak noktaysa bilgisayarların artık yaşam alanlarımız, çalışma ofislerimiz haline gelmiş olması ve günün çokça saatini onlarla birlikte geçirmemiz.

Nasıl cep telefonlarının üstünde tıpkı parada olduğu gibi milyonlarca bakteri kol geziyorsa, bilgisayarlar için de aynı şey geçerli; bu da demek oluyor ki bilgisayarların temizliğinin ciddiye alınması gerekli. Bilgisayarın ömrünü uzatmayı ve cihazlarımızı yüksek performansta kullanmayı istiyoruz. Fakat yalnızca klavye ve mouse üstündeki zararlılardan değil, günbegün birikerek bilgisayarların iç aksamlarını tıkayan, fanlarını yavaşlatan tozdan bahsediyoruz.

Çip ve işlemci çalışırken ısınırlar ve soğuk tutulmaları gerekir. Soğutucu bloklar ve fanlar da ısıyı düzenleyip içerde hava sirkülasyonu sağlayarak bu elemanları soğutmaktan sorumludur. Hava akışı sırasında dışarıdaki toz taneleri de sisteme dahil olur ve zamanla iç aksamlara, ana karta, soğutucunun metal çerçevelerine ve fanın panelleri arasına tutunarak birikmeye başlar ve durmadan oralarda birikir. Biriken tozlarsa direnç oluşturur ve fan ilgili elemanları soğutmak için gereken hızda dönemez. Fan çalışmakta zorlandığı için ses ve titreşim oluşturabilir. Bu durumda, bilgisayar performans kaybı yaşar, sürekli yüksek ısıya maruz kalan parçalar ise zamanla yıpranır.

MASAÜSTÜ BİLGİSAYARLAR

Bilgisayarın dış temizliğini yaparken kullanılan temizlik malzemesi büyük önem taşır.

Monitörleri özel solüsyonlarla temizlemek gerekir. Klasik cam silme suları etil alkol içerdiğinden ekran kaplamalarına zarar verebilir. Bilgisayar malzemeleri satan mağazalardan ekranlar ve bilgisayarlar için özel olarak üretilmiş ürünler bulabilirsiniz; bu ürünleri kullanmanız bilgisayarınızı ve ekranınızı en kolay ve iyi şekilde, zarar vermeden temizlemenize olanak tanır. Ekranınızı temizlemeye başlamadan önce onu kapatın ve bir süre bekletin. Ekranı silerken dairesel ve kısa hareketler yerine, daha geniş ve uzun hareketleri tercih edin ve elinizi bastırmadığınıza emin olun. Daha sonrasında ise yumuşak ya da bir mikrofiber bir bez ve temizleme solüsyonu ile camı silin, başka bir bez ile nemini alın. Kasa, kablo gibi bölümlerin yüzeyleri için ise profesyonel köpükler satın alabilir, bir kompresör ya da yalnızca suyla ıslatılmış temiz, yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.

Kasanın iç temizliği ise elbette dış temizliğinden de önemli. Bilgisayar kasaları genellikle çok el altında olmayan, kuytu masa altlarında, tozun en çok biriktiği yerlerde durur. Tozlu ve nemli ortamlarda kasalar daha hızlı kirlenir. Birkaç ayda bir temizlik yapılmadığında, bilgisayar çalışırken kasadan çıkan sesler ve fanın gürültüsü rahatsız edici olabilir. Kirli fanlar hava sirkülasyonunu ideal ölçüde gerçekleştiremedikleri için de performans düşüklüğüne ya da ısınmaya bağlı donanım hasarları yaşanabilir. Kasanın içini temizlemek için kullanılabilecek en etkili alet kompresördür.

Önce kasanın tabanında bolca birikmiş tozları almakla işe başlayabilirsiniz. Bu sırada kablolarla temas etmemeye özen gösterin. İçerdeki kabloların soketlerinde düzgün durup durmadığını, değişik bir aşınma ya da ısınma olup olmadığını kontrol edin. Fanları yerlerinden çıkarıp suyla ya da temizleyiciyle ıslattığınız nemli bir bezle silebilirsiniz. İşiniz bittiğinde fanları ters takmamak için, yerlerinden çıkarmadan önce hangi tarafından takıldığına dikkat edin. Sabit disklerin metal olan yüzeyleri de toz tutan kısımlardır, onları da yerlerinden çıkarıp temizleyebilirsiniz. Ancak elektronik devrelerin olduğu kısımlara kesinlikle temas etmemelisiniz. İşlemci fanının düzgün şekilde takılı olduğundan emin olun, rahatça dönüp dönemediğini kontrol edin. Nemli bezle sildiğiniz her parçayı sonrasında başka bir bezle kurulayın. Temizliği bitirdiğinizde kasanın içinin nemli kalmaması çok önemli.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLAR

Fazla ısınan, gürültülü çalışan ya da ansızın kapanan dizüstü bilgisayarınızın da tozlarının artık temizlenme vakti gelmiş demektir. Dizüstü bilgisayarınızı dıştan bir kompresör yardımıyla temizlemek klavyenin arasına kaçmış olan toz ve kırıntıları temizlemeye yardımcı olabilir, ancak toz ve kirden dönemeyecek duruma gelmiş fanı temizlemeye yetmez. Bu sebepten dizüstü bilgisayarın da kasasını açmak ve onu kompresör, fırça, cımbız, alkol ve pamuk yardımıyla temizlemek gerekir. Üstelik sadece bu malzemeler de yetmez. Kasa klipslerini açabilmek için öncelikle plastik bir spatula ya da gitar penasına, sonrası için ise bir tornavida takımına ihtiyacınız var.

Laptop Temizliği

Daha küçük elemanlar daha küçük kasaya, özenle yerleştirildiği için dizüstü bilgisayarınız üzerinde titizlikle çalışmanız ve az çok onu tanıyor olmanız önemli. Eğer dizüstü bilgisayarınızın kasasını daha önce açmadıysanız, ana kartın ve işlemcinin yerini bilmiyorsanız, bilgisayarınızın kullanma ve bakım kılavuzlarına göz atmakta fayda var. Kasanızın nasıl açıldığı ve önemli elemanların tam olarak nerelerde konumlandırdığı her dizüstü için değişiklik gösterir. Eğer kullanma kılavuzunu bulamadıysanız, üreticinin internet sitesine girerek, destek bölümünden, sahip olduğunuz modelin kullanma kılavuzuna erişebilirsiniz. Temizlik yaparken kullanma kılavuzunu okuyarak, adım adım ilerlediğinize emin olun. Takıp çıkardığınız ve temizlediğiniz elemanları kılavuz üzerinden her defasında kontrol edin.

Dizüstü bilgisayarların kasası oldukça ufaktır, tozların ve kırıntıların yayılabilecekleri fazla alan olmadığı için nihayet kasayı açtığınızda, kasa içindeki toz ve kirler tomar halinde karşınıza çıkabilir. Cımbızı bu aşamada tozlardan kurtulmak için kullanabilirsiniz. Kasa içi duvarlar ise destek için yağ ile kaplıdır. Organik materyal bırakmamanız, yani ellememeniz önemlidir. Ana kartı temizlerken cımbızla tozları aldıktan sonra kanalları ince kıllı fırçanızla süpürebilirsiniz.

Soğutucu blok ve fan en önemli yardımcılarınız. Piyasada pek çok soğutucu tipi mevcut. Eğer soğutucunuz ızgaralara sahipse yerinden çıkarmadan temizleyebilirsiniz ya da soğutucunuzu yerinden çıkarmanız mümkün değilse çevresindeki elemanları söküp tozlarını alabilirsiniz. Eğer soğutucunun fanları çok ince ya da çok eğimliyse, yani pamuk kullanamıyorsanız, hava kompresöründen yararlanabilirsiniz. Soğutucu blok işlemciyle temas halindedir. Bloğu yerinden çıkardıysanız işlemciyi ve soğutucu bloğun tabanını alkolle temizleyebilir ve sonrasında macunlayabilirsiniz.

Fanların temizliğini yaparken onları yerlerinden çıkarıp her bir panelini pamukla ayrı ayrı temizlemek, kasa kapandığında fanların değeceği yüzeyi ise kompresörle temizlemek gerekir. Dizüstü bilgisayarın havalandırma deliklerini kontrol edin ve performansından memnun değilseniz onları da kompresörle temizleyin.

KLAVYE TEMİZLİĞİ

Temizliğe koynumuzdaki yılan misali, elimizin altındaki klavyeden başlıyoruz. Milyonlarca mikro canavara ev sahipliği yapan klavyenin yüzeyini ve içini elbette temizlememiz gerekiyor. Dizüstü bilgisayarınızın güç kablosunu ve bataryasını çıkarın ve kullanma kılavuzundan klavyeyi çıkarabilmek için gerekli klips ya da vidaların nerede olduğunu kontrol edin. Klavyenin vidalarını çıkardıktan sonra onu yavaşça kendinize çekin ve klavye altındaki bağlantı kablosunu çıkarıp, ana karttan ayırın. Bir kompresör ya da ağız aparatını taktığınız el süpürgesiyle de karşınıza çıkan mikro çöp dünyasını temizleyin. Tuş takımını da ayrıca nemli, temiz bir bezle silin ve başka bir kuru bezle kurulayın.

İlgili Yazılar

Yorum Yap