Bütün bilgisayar parça parça kitlenir, sonra fare takıla takıla ilerlemeye başlar. 20 saniye kadar geçtikten sonra da bilgisayar hiç bir şey olmamış gibi çalışmaya devam eder. Dosya kopyalaması falan varsa kaldığı yerden devam eder, müzik çalıyorsa o da kaldığı yerden devam eder… Sebebi mechul bu olay için olası bir çözüm önerimi, olası diyorum çünkü bende işe yarasa da başka yerde test etme imkanım olmadı, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her şeyden önce bu hata ile karşılaşanların ortak tek noktası Samsung x40 serisi SSD’ler. Zaten ne olduğunu anlamadan yok oldu bu x40 serisi SSD’ler ve yerlerini 750, 850 PRO gibi SSD’lere bıraktılar. Kronik bir sorunun bulunup bulunmadığı konusunda Samsung’a yolladığım e-postaya cevap olarak” bilinen bir sorun olmadığı” mesajı geldi. Bende aramayı kesip “böyle kullanıcaz artık…” dedim ve bıraktım işin peşini. Sonra bir yerde denk geldi, otomatik veri sıkıştırma ve dosya indexleme etkinken çeşitli SSD’lerde yavaşlama görülmüş. Bir ümit bu özellikleri kapattım ve ondan sonra bu sorunla bir daha karşılaşmadım. Her gün yaşadığım bu saçmalıkla tam 1 haftadır karşılaşmadım.

Yapmanız gereken çok basit, Windows’un kurulu olduğu diske sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz ve alttaki iki kutucuğun işaretini kaldırıyoruz. Bendeki sürüm ingilizce olduğundan tam cevirisini  koyamıyorum ancak eklediğim resimden hangi kutucuklar olduğunu anlayabilirsiniz.

untitled

Olay bundan ibaret. Daha önce bu sorun olmuyorsa ve Windows 10 anniversary yani Ağustos ayındaki büyük güncellemeyi yaptıysanız buradaki kutular tekrar işaretli hale gelmiş olabilir. Daha önce yaptıysanız bile kontrol etmenizde fayda var. Umarım sizinde işinizi görür.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap

  • sinan güzel

    Öncelikle bilgilerin icin tesekur ederim hüseyin bi kaç sorum olucak ama yardımcı olurmusun

    • Hüseyin Ekrem YAZICI

      Bir sorunuz olduğunda direk yazın, bazen gözden kaçıyor veya geç cevap vermek zorunda kalabiliyoruz. Tabiki yardımcı olurum.