Microsoft işletim sistemlerde, kullanıcıların dosyalarını ve verilerini korumak amaçlı parolalı oturum açma seçenekleri sunar. Fakat kullanıcı bilgisayarı evinde tek kullanıyorsa ve izinsiz dosyalara erişmeye çalışan başka bir kullanıcı yoksa bu şifre bu noktada gereksizleşiyor. Bu durumda bu rehberimizde sizlere Windows 10 parola kaldırma işlemlerinden bahsedeceğiz.

İlk öncelikle bilgisayarınıza Windows 10 yüklerken sizlerden microsoft hesabınızı girmenizi istiyor. Bu noktada girilen microsoft hesabı bilgisayarın her açılışında sizlere soruluyor ve buda zaman kaybından başka bir şey olmuyor. Bunun dışında hesap şifresi haricinde 4 haneli bir parola dahi girmemiz mümkün olabiliyor. Peki bu zorunlu şifre girme yani Windows 10 parola kaldırma işlemlerini nasıl gerçekleştiriyoruz?

Windows 10 Parola Kaldırma

Klavyemizden, W + R kombinasyonu ile Çalıştır ekranını açıyoruz. Burada “control userpasswords2” yada “netplwiz” komutunu girerek Kullanıcı Hesapları ekranına ulaşınız.

calistir1

calistir2

Kullanıcı hesapları ekranından “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” Kısımındaki tiki kaldırıp Tamam deyiniz.

kullanici-hesaplari

Daha sonra kullanıcı adımıza çift tıkladıktan sonra gelen ekranda parolamızı giriş yaparak Tamam deyiniz.

kullanici-ekrani

Bu işlemler ardından artık Windows 10 parola kaldırma işlemi tamamlanmış oluyor. Artık bilgisayarınız açılırken parola sormadan direkt olarak masaüstüne geçiş yapacaktır. Dilerseniz Windows 10 ile alakalı diğer yazılarımız olan Windows 10 İpuçları ve Kısayolları yazımıza ve Windows 8/8.1/10 anlık kitlenme adlı rehber içeriklerimizede göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap