Hayatımıza gireli fazla olmayan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, İOS sürümü için GİF dosyalarını açabilme özelliğini getirmişti. Uygulama kullanıcı deneyimini arttırma yönünde çeşitli yeniliklere giderek uygulamayı güncellemeye devam ediyorlar. Son olarak hatırlarsak, sesli görüşme haricinde uygulamaya görüntülü görüşme yapma desteği gelmişti. Yeni duyurulan GİF özelliği ise İOS 2.16.15 sürümüyle beraber GİF özelliği kullanılabilir oldu. Android kullanıcıları ise beta sürümüne dahillerse zaten halihazırda bir süredir bu özelliğe sahiptirler demektir.

Peki İOS kullanıcıları Whatsapp üzerinden GİF gönderme işlemini nasıl gerçekleştirmeleri gerekiyor? Bu güncellemeler öncesinde İcould üzerinden uzunca bir işlem yaparak GİF gönderebiliyorlardı. Fakat bazı İphone kullanıcılarında GİF’in desteklenmemesi gibi hataların ardından, gelen son güncelleme ile GİF özelliğinin tamamen aktif olduğu belli oldu.

WhatsApp’tan GİF nasıl gönderilir?

Öncelikle WhatsApp’ı son sürüme güncelleyiniz. Daha sonra Android kısmında sağ üstte bulunan ataç simgesine bastıktan sonra Galeri sekmesi altında yeni bir menü olan GIF isimli seçeneği göreceksiniz. Buraya basarak açılan ekranda GİF dosyanızı seçip mesaj penceresinde GİF oynatılmaya başlayacaktır.

android-gif

Bu durum İphone’da ise mesaj yazılan kısımda bulunan “+” ikonuna basıp “Photo & Video Library” kısmını seçin. Burada bulunan GİF’lerinizden dilediğini seçebilir ve fotoğraf atar gibi karşı tarafa yollayabilirsiniz. Ayrıca gifi göndermeden gönderme penceresinde de oynatabilirsiniz. Farklı bir yol olan yöntem ise, videolarınızı gif’e dönüştürebilir ve yine GİF olarak gönderebileceğinizi hatırlatalım.

iphone-gif

İlgili Yazılar

Yorum Yap