Hayatımızın her noktasında bulunan Akıllı telefonları bazen sessize almak durumunda kalabiliyoruz. Eğer okulda, evde veya herhangi bir topluluğun olduğu yerde bildirim seslerinden dolayı rahatsızlık vermek istemiyorsanız, bunu en kolay yolu telefonunuzu sessiz moda almaktır diyebiliriz. Fakat bu durum unutkan bir kişi için oldukça sıkıntılı bir hal alabilir. Sessizde iken kaybedilen veya bir yerde unutulan telefonları geri bulmak için epey bir uğraş sarfetmek gerekiyor. Bu noktada sizlere sessizdeki telefon nasıl bulunur? Ve ne gibi uygulamalar kullanılmalıdır bunlardan bahsedeceğim.

Normal şartlarda bir yerde unutulan veya bulunamayan telefonu bir başka telefon aracılığı ile aranır ve çalan zil sesi ile yeri tespit edilir. Ancak sessiz moda bulunan bir telefon ses çıkartamayacağı için cihazın yeri bulunamayacaktır. Peki sessiz modda bulunan telefonu kayıp ettiyseniz, sessizdeki telefon nasıl bulunur şeklinde bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir. Sessizdeki telefonu bulma yöntemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

Android Yer Tespiti

Sessizdeki telefonunuzu kaybettiyseniz ve bu cihazınız Android işletim sistemine sahip ise bu sistem işinize yarayabilecektir. Ancak telefonunuzun mobil veri yada Wifi ile internete bağlı olması gerekmektedir. Daha sonra Android telefonunuzda kullandığınız Google hesabı ile giriş yaptığınız Android Yöneticisi bölümünden cihazınızın GPS özelliği sayesinde konum bilgisine anlık olarak haritadan ulaşabilir yada cihazı çaldırabilirsiniz.

Sessizde kaybettiğiniz bir durumda bilgisayarınız üzerinden telefonunuzu sıfırlayabilir veya şifre değişikliği gibi işlemleri yaparak dosyalarınızı güven altına alabilirsiniz. Direkt olarak Google servisleri üzerinden yapılan bu işlemler sayesinde sessizde unutulan telefonu bulma işlemi bu kadar basit bir şekilde tamamlanmış oluyor.

android-cihaz-yoneticisi

Ring My Droid

Bu uygulamanın diğer yönteme göre en avantajlı yönü internete bağlı bir telefon olmasa bile cihazı sesli bir şekilde çaldırabiliyorsunuz. Ancak bir başkası tarafından çalınma durumunda veya başka yerde unutulduğunda etkisi olmayan bir yöntem diyebiliriz. Sessiz modda unutlan akıllı telefon bir başkası tarafından arama gerçekleşiyor gibi çalabiliyor.

Uygulamayı indirdikten sonra size bir anahtar kelime veriliyor. Bu anahtar kelimeyi dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu anahtar kelimeyi telefonu ne zaman sesli olarak çaldırmak istediğinizde kullanabiliyorsunuz. Telefonu evin içerisinde kaybederseniz ve sessiz modda ise, belirlediğiniz anahtar kelimeyi okuduğunuzda cihaz çalmaya başlıyor. Ayrıca bir başka telefondan kendi telefonunuza göndereceğiniz anahtar kelime SMS’i ilede cihazı aktif olarak çaldırabileceksiniz.

Sizlere sessizdeki telefon nasıl bulunur sorununun çözümlerini çeşitli yöntemler ile anlatmaya çalıştım. Cihazınızı sessizde unutup kaybettiyseniz bu yöntem ve uygulamalar ile bulabileceksiniz. Buna benzer diğer rehber içeriklerimizde görüşmek üzere.

İlgili Yazılar

Yorum Yap