Apple’ın mobil dünyasındaki fiyatlar bir hayli yüksekken, tablet tarafındaki İpad modelleride oldukça yüksek diyebiliriz. Tablet noktasında Android oldukça satış yapsada, gerek akıcılık gerekse takılmayan arayüzü ile İOS platformlu İpadler oldukça yüksek satış rakamlarına sahip. Ancak bazen gelen güncellemeler ile ipad cihazlarda yavaşlamalar gözükebiliyor. Bu noktada sizlere ipad hızlandırma yollarından bazılarından bahsedeceğiz.

İOS platformu güncelleme ile aynı anda tüm İphone ve İpad cihazlara aynı anda veriliyor. Yüksek fiyatına rağmen stabil arayüzü kullanıcıların tercih etmesinde büyük bir rol oynuyor. Ancak eski ipad modelleri her gelen güncelleme ile biraz daha yavaşlıyor diyebiliriz. Sizlere İpad cihazlarında performans artışına sebebiyet olacak bazı taktiklerden bahsedeceğiz. İşte eski model ipad hızlandırma yöntemleri.

Büyük Dosyaları Silin

İOS işletim sistemi kullanan İpad cihazlarda GarageBand, Podcast gibi uygulamalar oldukça yüksek boyutlu dosyalar oluşturabiliyor. Genel > Saklama Alanı > İcould kullanımı ve Alanı yönet adımlarını izleyerek büyük boyuta sahip uygulamaları ve dosyaları listeleyebilirsiniz. Dinlemediğiniz Podcastleri yada kullanmadığınız dosyaları “Uygulamayı Sil” kısmından tamamen kaldırabilirsiniz.

buyuk-boyutlu-dosya

Kullanılmayan Uygulama ve Oyunları Kaldırın

İpad modellerinin 16GB olan versiyonunu aldıysanız, hafıza sorununuz günyüzüne çıkabilir. İpad sistemleri için üretilen özel flash belleklerden ise kullanmıyorsanız, kullanmadığınız veya oynamadığınız büyük boyuta sahip oyun ve uygulamaları siliniz. İpad hızlandırma yöntemleri arasında kapasiteyi yoran oynamadığınız bir oyunu kaldırmak oldukça faydalı olacaktır. Diğer yandan arka planda çalışan açık uygulamaları temizleyerek de performans artışı sağlayabilirsiniz.

oyun-silin

Oyun Bildirimlerini Kapatın

İpad cihazınızda bulunan sosyal medya uygulamaları zaten size halihazırda birçok bildirim gönderiyor. Ancak oyunların kaldığın yerden devam et yada canın doldu gibi gereksiz bildirimlerini kapatarak performans’ta gözle görülür artış sağlayabilirsiniz. Ayarlar > Bildirimler sekmesinden kapatacağınız oyun bildirimleri hem cihazı rahatlatacak hemde devamlı cihazın ötmesini önleyecektir.

oyun-bildirimleri

RAM Optimizasyonu

Tıpkı Android tabletlerde uygulamadığımız ram temizleme işlemi İpad hızlandırma işlemleri içinde kullanılabilir. Ram temizliği uygulamalar arası geçişlerde yavaşlık sağlıyor gibi düşünülebilir. Ancak tam aksine arka planda gereksiz çalışan uygulamaların RAM harcamasını durdurarak cihazın yavaşlama sorunlarına çözüm getirebilirsiniz. Mobile Battery Doctor uygulamasını kullanarak yapabileceğiniz bu işlem sayesinde RAM temizliğini en basit hali ile yapabilirsiniz.

Sizlere İpad hızlandırma işlemlerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Dilerseniz bu yöntemleri uygulayarak İpad cihazınızdaki performans miktarını arttırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap