Sistem toplarken İntel mi? AMD mi? sorusunun cevabına bakalım..

Bilgisayar toplamak her ne kadar kolay olsada zor yönleride bulunuyor. Örnek verirsek seçilen işlemci ile ekran kartının dar boğaz yapması veya ekran kartı ile ana kart uyumluluğu gibi çeşitli nedenler bulunuyor. Bunlar dışında sıkça sorulan sorulardan biri ise, İntel mi? AMD mi? Oluyor. Bilgisayar sistemi toplayacaklar çeşitli nedenlerden dolayı topluyorlar. Kimi zaman oyun bilgisayarı kimi zaman ise render bilgisayarı oluyor.

Yani tercih edeceğiniz işlemci modeli bilgisayarınızdan beklentilerinize bağlı olarak belli oluyor diyebiliriz. Bilgisayarınız ile büyük photoshop renderları gibi işler ile mi yada hem oyun hemde internette rahat bir şekilde dolaşabileceğiniz bir sistem mi istiyorsunuz bunlara bağlı olarak etmenler değişmekte. İki köklü firma olan AMD ve İntel işlemci modellerine sırayla bakalım.

İntel işlemciler daha çok hazır satılan bilgisayarlar içerisinde i3, i5 ve i7 işlemci modellerini barındırıyor. İntel’in yaptığı reklam kampanyası bu sayede yapılan bir strateji olarak kabul edilebilir. AMD kısmında ise AMD, adı fazla duyulmasada son zamanlarda çıkarttığı işlemciler ile oldukça güçlü sistemler ortaya çıkartabiliyor. AMD anlaşmalı olarak İntel mimarisini kullanmaktadır. Bu durum AMD’i İntel’in gerisinde bıraksada, ülkemizde fiyatı pahalı ürünler daha çok tercih edildiği için İntel bu noktada göz dolduruyor diyebiliriz.

İntel mi? AMD mi?

AMD işlemciler daha çok laptoplarda ekran kartı olarak tercih edilsede, işlemci noktalarında daha fazla olarak İntel tercih edildiğini görebiliyoruz. AMD işlemciler İntel işlemcilere göre daha stabil olarak çalışsada ortalama ısısı daha yüksek olduğundan dolayı sistem kapanmalarına yol açabiliyorlar. Ayrıca iyi soğutulmayan AMD işlemcisi fazla ısıdan dolayı, güç tüketiminde de artış sağlar.

İntel kısmında ise, fiyatları yüksek olsada, teknolojik anlamda iyi çalışmaları bu anlamda müşterilerini memnun eder. İntel işlemcilerdeki ana kart uyumluluk durumu çoğu zaman değişim  yaparken Ana kartı değiştirmenize neden olabilir. AMD düşük fiyatlar ile yüksek performanslar sunmasının ana nedenlerinden biri ise, overlock yapma olanağı daha fazladır. İntel tarafında ise overlock yapılsada ihtimal daha düşüktür.

Sonuç

Sizlere İntel mi? AMD mi? Sorusunun yanıtını vermeye çalıştım. Eğer ki orta bütçe ve orta seviye bilgisayar toplamak amacındaysanız AMD bir sistem tercih edebilirsiniz. Fakat daha yüksek performanslar ve yüksek bütçeniz var ise kesinlikle İntel’i tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap