Microsoft’un hali hazırda popüler bir şekilde kullanılan işletim sistemi Windows 10 kullanıcılara sunduğu birçok özelliği ile oldukça beğeniliyor. Çıkalı uzun bir süre olmasada Windows 7 lisanslı kullanıcıları Windows 10’a ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyordu. Bununla birlikte Windows 10’a geçiş yapan milyonlarca kullanıcı oldu. Windows 10 yenilikler ile sabit kalmıyor, yaptığı güncellemeler ile hanesine yeni özellikler kazandırıyor. Bu içeriğimizde sizlere Windows 10 ipuçları,windows 10 kısayolları ve çeşitli özellikler ile beraber az bilinen tüyolar hakkında bazı bilgilerden bahsedeceğiz. Her başlıkta farklı bir özelliğe açıklık getireceğiz, başlıyalım.

Yeniden başlatma zamanlayıcısı

Windows 10 ile yapacağınız güncelleme indirimlerinin kurulacağı zamanı, güncelleme ardından bilgisayarınızın yeniden başlatılabilme zamanı ve bu gibi zamanlamaları yapmak mümkün. Buda bilgisayar başındayken yaptığınız bir işe engel olmadan güncellemeleri rahat bir şekilde indirebilmenize olanak sağlayacaktır.
windows-10-guncelleme

Yeniden başlatma zamanlayıcısı ayarları için bu adımları izleyiniz; Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik menüsü adı altında bulunan Yeniden başlatma seçenekleri kısmına giriniz. Burada detaylı zamanlandırma ayarlarını yapabilir, dilerseniz Etkin saatler özelliği ile bilgisayarınızın hangi saatte daha etkin kullanıldığını belirtebilir bu sayede o vakit aralığında güncelleme alımını durdurabilirsiniz.

Başlat Menüsü Kişiselleştirilebilir

Windows işletim sistemleri denince akla gelen ilk bölümlerden biridir başlat menüleri. Windows’a özgü bu alan Windows 8 ile oldukça değişmiş ve geri bildirimler üzerine Windows 10 ile o eski görünümüne tekrar kavuşmuştur. Windows 10 ipuçları arasında kişiselleştirme seven kullanıcılar için olan bu bölümde çeşitli yerleri değiştirmek mümkün olacak.
windows-10-baslat-menusu

Bu bölümde yapabileceklerinizden biraz bahsedersek, uygulama ve programların olduğu kutucukları dilediğiniz gibi boyutlandırıp, canlı akış özelliğini kapatabilirsiniz. Ayrıca tarayıcınızdaki sık kullanılanlar listesinide bu alana ekleyerek hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Bunun dışında uygulamalar bölümünde bulunan kutular tamamen silebilir ve eski tarz Windows 7 işletim sistemlerinde kullanılan başlat menüsü görünümüne kavuşabilirsiniz.

Cihazımı Bul

Windows 10 ipuçları ve özellikleri sadece kişiselleştirilebilir bölümlerden ibaret değil. Güvenlik adı altınada bazı bilinmeyen Windows 10 ipuçlarıda bulunuyor. Bunlardan biri ise Cihazımı Bul özelliği, bu özellik ile beraber taşınabilir cihazınızın kaybolma yada çalınma durumunda, bu özellik devreye giriyor.
windows-10-cihazimi-bul

Bunun ayarlar paneline erişmek içini ise cihazınızdan, Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik menüsüne giriniz. Burada cihazımı bul bölümü adı altında, çeşitli konum bilgilerinizi microsoft hesabınıza yüklenmesini ayarlayabilir ve herhangi bir çalınma durumunda cihazın son konumuna dair bilgileri microsoft hesabınızdan öğrenebilirsiniz.

Oyunlarda Video Kaydı

Windows 10 işletim sisteminde Xbox uygulaması bulunuyor. Bu sayede oyun içi video kayıtları gerçekleştirebiliyorsunuz. Normal şartlarda video kaydı için ekstra bir program yada uygulamalaya ihtiyaç duyarken, bu özellik direkt olarak video kaydı yapmanıza olanak sağlıyor. Ancak hatırlatmakta fayda var ki, video kaydı sadece oyun ve uygulama içerisinde aktif durumda. Masaüstü ve dosya ekran kayıtları bu duruma dahil değil.
windows-10-video-kaydi

Kayıt işlemleri ise oldukça basit durumda, ilk önce kayıt alacağınız oyunu veya uygulamayı açın ve daha sonra Windows tuşu + G tuşuna basarak karşınıza çıkan soruya Evet deyin ve kayıt butonuna basarak kayıtı başlatabilirsiniz. Ayrıca windows 10 kısayolları bunun gibi birçok işlevselliğe sahip oluyor. Kayıt sonrası videoya ise Videolar > Yakalamalar konumundan ulaşabilirsiniz.

Tablet Modu

Microsoft tarafından Continuum olarak adlandırılan bu Windows 10 ipucu’nda ise bilgisayarınızın normal masaüstü görünümü ve tablet görünümü şeklinde 2 çeşit şekle bürünebilmeyi sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için tablet’e ihtiyaçınızın olmadığını hatırlatalım. Ayarlar > Sistem > Tablet modu menüsü yardımı ile bu bölümün ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Eski Windows Dosyanızı Silin

Windows 7 veya 8’in lisanslı kullanıcısı olarak Windows 10 işletim sistemine sahip olduysanız eski windows sürümünüzden kalma 10 GB gibi bir dosya bulunuyor. Bu klasör tamamen gereksiz şeylerden ibaret ve silinmesi gerekenler arasında denilebilir.

Bu yüklü klasörden kurtulmak için ise, Disk temizleme yöntemi kullanacağız. İlk olarak başlat menüsünden, sabit diskinize sağ tıklayarak özellikler bölümünü açınız. Burada ekrana gelen sayfadan, Disk Temizle seçeneğine basın ve temizleme aracındaki Eski Windows yüklemeleri seçeneğini mutlaka işaretleyiniz. Bu işlemlerin ardından temizliği başlatarak bu ve bunun gibi gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz.

Windows 10 kısayolları ve ipuçları bunlardan ibaret. Sizde bu gibi bazı tüyoları kullanarak daha işlevsel bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

İlgili Yazılar