Bilgisayar oyunculuğu denildiğinde akla gelen ilk oyun kuşkusuz Grand Theft Auto V. Kısacası GTA 5 oyunu 2013 yılında konsollar için çıkmış ve PC sürümü için büyük aksaklıkların ardından bilgisayarlara çıkmıştı. Şimdi ise oyuncuların en büyük sorunu bilgisayarlarının düşük sistem özelliklerinden kaynaklanan düşük FPS’e bağlı kasma sorunu diyebiliriz. FPS kavramını kısaca açıklamak gerekirse, tek saniyede ekrana aktarılan kare sayısı diyebiliriz. GTA 5 kasma sorunu çözümlerinden bugün sizlere FPS arttırma yollarından bahsedeceğiz.

GTA 5 Kasma Sorunu ve FPS Arttırma Yolları

Adım 1

GTA 5 kasma sorununa yönelik adım adım çözümlere bakacağız. İlk olarak Bilgisayarım’a girdikten sonra Belgelerim/Rockstar Games/Gta V/Settings yolunu izleyerek Settings dosyasını açıyoruz ve “ShadowQuality value” kavramını 0 konumuna getiriyoruz ve kaydediyoruz.
1

Adım 2

GTA 5 fps arttırma noktasında şimdi yapacağımız işlem Amd ekran kartları için geçerli olacaktır. Ekran kartı kontrol merkezine giriş yaptıktan sonra, Oyun > 3D uygulama ayarları bölümüne girdikten sonra “Kare Hızı Denetim” bölümünden “Dikey Yenileme için Bekle” ayarını “Her zaman Kapalı” olarak ayarlıyoruz ve Doku Filtreleme bölümündeki “Filtre Kalitesi” kısmını ise Performans olarak işaretliyoruz.
3

Adım 3

Bilgisayarım’a sağ tıkladıktan sonra Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları bölümüne girip, performans kategorisi altındaki ayarları açıyoruz. Buradaki seçeneklerden “En iyi Performans için Ayarla” seçeneğini seçip ayarlarımızı kayıt ediyoruz.
2

Adım 4

Ekran kartınız Nvidia marka ise Nvidia sitesine girip güncelleme dosyasını indirerek, ekran kartı modelinizi güncelleyiniz. Ayrıca çeşitli driver programları ile bilgisayarınızda bulunan driverları güncelleye bilir ve Gta 5 fps arttırma yolunda artışlar sağlayabilirsiniz.

Önerilerimiz bu şekilde, düşük sistemli bilgisayarlarınızda azda olsa Gta 5 kasma sorununu ortadan kaldırabilir ve FPS değerlerinde artış yaşayabilirsiniz. Ayrıca oyunun kendi ayarlarının içerisinde bulunan grafik değerlerini orta seviyeye veya düşük seviyelere getirerek, FPS’de ciddi artışlar sağlayabilirsiniz. Fakat düşük grafiklerde oyunun gerçek kalitesini alamayabileceğinizi belirtmekde fayda var. Ancak bunlara bağlı kalmadan rahat bir şekilde GTA 5 oynamak istiyorsanız, bilgisayar bileşenlerinizi güncellemenizi ve yeni ekran kartı modellerine göz atmanızı öneririz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap