Akıllı telefonlarımızda bulunan uygulama marketlerde onbinlerce uygulama ve oyun bulunmakta. Geliştiriciler tarafından devamlı üretim halinde olan bu oyunların ücretli taraflarıda bulunuyor. Bu noktada küçük çocukların eline geçen telefonlar kabarık faturalara mal olabiliyorlar. Bu konu ile alakalı olan bu rehberimizin içeriğinde, Google Play ebeveny kilidi ayarları hakkında bazı detaylarda bahsedeceğiz. Bu durum ile beraber Google Play ebeveny kilidi ayarları bölümünde yapacağımız birkaç işlem sonunda mağazadan indirilecek oyun ve uygulamaları sınırlandırabileceğiz.

Aktif edilen bu özellik sayesinde sizden habersiz bir oyun veya uygulama indirilemeyecek yada diğer bir değişle oldukça sınırlandırılacak. Ayrıca Google Play ebeveny kilidi ayarlarını yaptığınız taktirde, telefonunuzu oyun oynaması için çoçuğunuza verdiğinizde bu engelleme ile beraber uygunsuz içeriklere erişim sağlanamayacak.

Google Play Ebeveyn Kilidi Ayarları

Şimdi gelin bu ayarların nasıl aktif edildiğine detaylıca bakalım. İlk önce Google Play’e giriş yaptıktan sonra, sol üst köşede bulunan menü simgesine dokunun. Burada açılacak olan bölümden Ayarlar > Ebeveyn Denetimi yolunu açınız. Gelen ekranda sizlerden PİN girmenizi isteyecek ve iki kez girilen PİN sonrasında ebeveyn denetimlerini aktif hale getirmiş olacaksınız.

Google Play ebeveny kilidi ayarları bölümünü aktif ettik, peki ya sonra? Henüz işlemlerimiz bitmedi. Sıradaki işlem ise, market üzerindeki uygulamaların PEGİ değerleri bulunuyor yani Pan European Game Information rakamları. Bu sayılar yaş sınırlaması demek oluyor. Yaş sınırlarını dilediğiniz gibi belirleyip oyun ve uygulamaların engellemesini doğru bir şekilde yapmış olacaksınız. Google Play ebeveny kilidi ayarları bunlardan ibaret, sizde en doğru şekilde aktif ettiyseniz uygunsuz ve diğer türlü içeriklere erişimi başarılı bir şekilde engellemiş olacaksınız.

İlgili Yazılar

Yorum Yap