Teknolojinin gelişimi hızla devam ederken, çeşitli kaynaklarda gelişmeye devam ediyor. Buna örnek olarak internet altyapılarından bahsedersek, internet servis sağlayıcıları altyapılarını geliştirerek fiber internete geçiş yapıyorlar. Ülkemizde oldukça fazla ADSL internet kullanıcıları bulunsada, güç geçtikçe fiber internet kullanıcılarının sayısı bir hayli artıyor. Peki fiber internet nedir? Fiber internet fiber optik kablo kullanılarak kullanıcılara internet aktarımı yapan bir altyapı sistemidir.

Fiber optik nedir?

Fiber optik saç teli gibi bir yapıya sahip ve camdan bir hayli ince ve uzun tel yapısına sahip. Fiber optik kablolar yeni nesil olarak bilinir ve normal telefon kablolarının yanı sıra demet halinde düzenlenmiş bir kablo sistemi ile ışık sinyallerini iletmeye yarar. Normal ADSL kullanıcıları ise bilindiği üzere telefon kabloları üzerinden internet işini görürler. Fiber internet nedir sorusunun cevabını aldığımıza göre, fiber optik kablonun detaylarına bakalım.

Fiber optik kablo Çekirdek, Kaplama ve Tampon kaplama olarak üç elementten oluşur. Çekirdek, ince cam merkezi, Kaplama, çekirdeği çevreler ve ışığı geri yansıtan optik ürün, ve son olarak Tampon kaplama ise, fiberi hasar ve çeşitli sıvılardan koruyan kaplama malzemesidir.
Fiber internet kullanıcıları oldukça yüksek hızlı internetlere erişebilirler. Fiber optik kabloları sayesinde 1000 Mbps hıza kadar internet hızları görülebilir. ADSL hatlar yaklaşık olarak 8 ile 16 Mbps internet hızına sahiplerken, fiber internet kullanıcıları en az 25 Mbps internet hızlarına sahipler.

Fiber Optik’in Artıları

  • Daha ince: Fiber optik kablolar diğer bakırlara göre daha ince ve küçük çaplı diyebiliriz.
  • Az maliyetli: Yaklaşık iki kilometrelik bir bakır tel ile eşdeğer ölçüldüğünde fiber optik kablolar oldukça düşük maliyete sahipler.
  • Taşıma kapasitesi yüksek: Fiber optik kablolar bakırlara göre ince olsada, veri taşıma noktasında normal kablolardan daha üstün diyebiliriz.
  • Az sinyal kaybı: Bakır tellere göre sinyal kayıpları optik kablolarda en aza indirilmiş durumda.
  • Daha hafif: Toprakta daha az yer kaplayan fiber optik kablolar diğer türlü bakırlara göre daha hafif miktarda.

Sizlere fiber internet nedir ve fiber optik nedir gibi soruların cevaplarını detaylıca anlattık. Son sözlerimiz olarak fiber optik altyapılarının sağlık ve diğer türlü kuruluşlarda kullanıldığını hatırlatalım. Özellikle endoskopi ve çeşitli film çekme aletlerinde tercih edilen bu altyapı hızlı yapısı ile ADSL’in önünde yoluna devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap