Bilgisayar oyunlarında düşük FPS alanların korkulu rüyasıdır ekran kartı güncellemeleri. Eğerki oyunlarda düşük FPS değerleri alıyorsanız, düşük bilgisayar sisteminizin yanı sıra ekran kartınızın driverlarıda eski versiyonda kalmış olabilir. Buna bağlı olarak tam performans alamaz ve oyunlarda takılmalara ve kasmalara rastlayabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı ekran kartı güncellemenizi sık sık kontrol etmeli ve yazılımını son sürümde tutmalısınız.

Ekran kartı markalarında NVİDİA ve AMD ikilisi ekran kartı modelleri için sürekli olarak yeni güncellemeler çıkartarak yeni oyunlarda performans iyileştirmeleri yapıyorlar. Aşağıdaki görselde ekran kartı güncelleme işlemi sonrasındaki artan performansın detayları yer almaktadır.

ekran-karti-guncelleme

Ancak şöylede bir durum var zaten var olan iyi ekran kartınızı güncelleme sonrasında performansının artışını  gözlemlemek için oyuna girdiğiniz varkit, pekde fazla fark anlayamayacaksınız. Fakat orta veya giriş seviyesi bir ekran kartı kullanımından sonra alınacak olan üst düzey performansa sahip yeni ekran kartı ile güç dengesi oldukça farkedilir olacak. Yüksek performanslı oyunları oynamak için iyi ekran kartları gerekir, ancak ortalama performansda olan ekran kartınızı güncelleyerek arttıracağınız performans değeri sizleri ekran kartına para vermekten kurtararak tasarrufa götürebilir diyebiliriz.

Ekran kartı güncelleme konusu performanslar anlamında bir o kadar önemli olsada, bilgisayar toplayanlar için işler değişebiliyor. Örnek verir isek, bilgisayar toplama konusunda AMD ve İntel çakışması yaşayan kullanıcılar kötü performans alıyor ve düşük seviyeli oyunlara devam etmek zorunda kalıyor. Fakat ekran kartı güncellemesi gibi konular dahi bu durumu kurtaramıyor. Bu noktada bilgisayar toplarken bile bilen veya işinde profesyonel olan kişilerden yardım almak en iyisi olacaktır.

Ekran Kartı Güncelleme İşlemleri

Ekran kartı güncelleme konusunun öneminden bahsettik. Şimdi ise güncelleme işlemlerine geçebiliriz. Öncelikle ekran kartı modelini öğrenme noktasına değinelimki, güncelleme işlemlerine geçebilelim. İlk olarak ekran kartı modelini öğrenmenin birçok yolu olduğunu hatırlatalım. Bununla ilgili birçok program bulunsada, biz en basit yol olan “Aygıt yöneticisi” bölümünü kullanacağız.

Aygıt yöneticisini açmak için windows tuşuna basarak açtığımız başlat kısmına çalıştır yazınız. Buradan çalıştır bölümüne, “devmgmt.msc” yazdıktan sonra karşınıza Aygıt yöneticisi açılacaktır. Diğer bir yöntem ise çalıştır kısmı ile uğraşmadan başlat kısmına Aygıt Yöneticiside yazarak ulaşabilirsiniz.

ekran-karti-guncelleme2

Açılacak olan aygıt yöneticisi listesinde Görüntü Bağdaştırıcısı kategorisi adı altında bulunan terimden ekran kartı modelinizi öğrenebilirsiniz. Ekran kartı modelinizi öğrendikten sonra aşağıda bulunan bağlantılardan gerekli güncelleme yazılımını indirebilirsiniz.

Ayrıca NVİDİA kullanıyor iseniz, GeForce Experince isimli arayüz programını kullanarak, bilgisayarınızın detaylı frekans detaylarını ve çalışma hızını anlık olarak görebilirsiniz.
ekran-karti-guncelleme-programi

İlgili Yazılar

Yorum Yap