Android platformlarındaki yapılacak ayarlar ile varsayılan uygulamalarınızı kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Android ve İOS rehber listemizde sırada Android varsayılan uygulamaları değiştirme adlı konumuz bulunmakta. Android’de tıpkı Windows bilgisayarlarımızdaki gibi bazı uygulamaları sabit görevlere atıyabiliyoruz. Örnek verecek olursak internet tarayıcısı için Google Chrome veya Galeri için Google fotoğraflar gibi uygulamaları varsayılan olarak atayarak kullanmamız mümkün oluyor.

Fakat kullanıcılar Google Play Store’dan indirdikleri üçüncü parti uygulamaları varsayılan olarak yapmakta zorluk çekiyorlar. Android telefonunuz ile gelen varsayılan video izleme veya tarayıcı gibi uygulamaları kullanmak zorunda değilsiniz. İşte android varsayılan uygulamaları değiştirme adına yapabileceğiniz yöntemler.

Android Varsayılan Uygulamaları Değiştirme

  • İlk olarak cihazınızdan Ayarlar > Uygulamalar sekmesine erişin. Açılan sayfada telefonunuza kurulu tüm sistem uygulamalarını göreceksiniz.
  • Bu listede sağ üst köşedeki ayarlar kısımından “Uygulamaları Yapılandır” seçeneğine basıp, “Varsayılan Uygulamalar” sekmesine ulaşın. Tabi bu tabirler çeşitli arayüzlere bağlı olmak üzere farklılıklar gösterebilirler.

Gelen ekranda tarayıcı uygulamalası, telefon uygulaması ve video uygulaması gibi bölümler göreceksiniz. Buradan Android varsayılan uygulamaları kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Tabi değişim öncesi Google play store üzerinden örnek olarak verirsek, farklı bir tarayıcı veya neyi değiştirmek istiyorsanız, onunla ilgili bir uygulama indirmeniz gerekmektedir. Diğer yandan uygulamalar sekmesinde, uygulamara ait verileri temizleyebilir ve telefonunuzda yer açılmasına olanak sağlayabilirsiniz. Android varsayılan uygulamaları değiştirme işlemleri bunlardan ibarettir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap