Özellikle yeni çıkan amiral gemisi olarak tabir edilen üst düzey telefonlarda gereksiz bir pahalılık var. Ve malesef bunun tek sebebi dolar kurunun yüksek olması değil.

Şimdi girip telefon fiyatlarına baksak, en son çıkan iPhone 7 Plus modelinin en alt sınıfı olan 32GB’lik versiyonunun 3.900tl civarında bir fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde Android tarafından en son çıkan Samsung Note 7 modelini almak istersek 3.500tl civarında bir meblayı gözden çıkarmamız gerekiyor. Peki, yurt dışında 700-800$‘a satılan bu telefonlar neden Türkiye’de bu kadar pahalılar?

Bunun en büyük sebebi sizinde bildiğiniz üzere dolar kurunun 3tl‘yi bulması. Ülkede dışarıya ithal edilen doğru düzgün bir ürün olmadığından ötürü bu oran bu kadar yükseldi. Düşünsene, bir kaç tane iPhone almak için kamyon dolusu tarım ürünü satmamız gerekiyor. Hal böyle olunca da devlet çareyi vergi yükseltmede buluyor.

Günümüz itibariyle, akıllı telefonlardan alınan vergiler şu şekilde:
%25 Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)
%18 Katma Değer Vergisi(KDV)
%7 TRT vergisi

Yani sadece telefonun kendisinden 2 tane almış olsak 1 tane de devlete almış oluyoruz. Olay bununla da sınırlı kalmıyor. Gerek distribitörlüğü üstlenen firmadan, gerekse yerli ithalatçılar olsun, kendi kârlarını da bu fiyatlara yansıtmak durumundalar. Kendi ödemek zorunda oldukları vergileri de katarsak, üstüne bir de bu tağıtıcılardan alıp tekrar kendi kârlarını ekleyen satıcı firmaları da fiyata katarsak ortaya bu acayip fiyatlar çıkıyor.

Pek tabi yine de firmalar isterse daha ucuza bunları tüketicilerle buluşturabilirler. Ancak bizim halkımız binecek arabası, kalacak evi olmadan 3-4 bin liralık telefon almaya bayıldığı için şimdilik böyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Hele android tarafı, bilerek ve isteyerek fiyatları iPhone’laştırmaya çalışıyorlar. Yahu daha geçen hafta üniversiteye giden otobüste denk geldim bu duruma. Kızın birinin elinde Samsung Galaxy s7 Edge vardı. Yahu madem telefona verecek binlerce liranız var, niye otobüslerde sürünüyorsunuz arkadaşım…

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap