Akıllı telefon dünyasına gireli fazla olmamış olan 3D Touch özelliğine göz atacağız. Telefon hayatına Apple ile yani İphone 6S ve İphone 6S Plus ile giriş yapan bu teknoloji kullanıcılar arasında oldukça merak edildi. Bu zamana kadar çıkmış en farklı teknolojilerden biri olarak kabul edilen 3D Touch ayrıca güvenlik içinde farklı bir alternatif olarak gözüküyor. 3D Touch özelliğini kısa olarak açıklamak gerekirse, tıpkı akıllı telefonları sallama, veya çift tıklatma ile yaptırabileceğimiz işlemleri, 3D Touch ile beraber ekrana yapılan baskı kuvveti ile çeşitli olaylar yapabileceğiz.

3D Touch kısa yolları olduğu gibi çeşitli uygulamalarda çeşitli görevleri bulunuyor. Yani bu teknoloji ile beraber telefonunuzun ekranına uygulayacağınız fiziksel baskının kuvvetine göre çeşitli işlemler yapabileceksiniz. Apple yaptığı resmi açıklamada ise 3D Touch özelliğini şu şekilde açıkladı; Cihaz ekranına yapacağınız baskı ile karşınıza çeşitli kısayol seçenekleri çıkacak. Örnek olarak görebileceğiniz aşağıdaki görselde, saat uygulamasına yapılan baskı ile karşınıza kısayol olarak alarm, kronometre ve sayaç gibi çeşitli seçenekler çıkarak kullanıcılar uygulamaya girmeden işlerini kolay bir şekilde halledebilecekler.

3d-touch-nedir

İlk olarak 3D Touch özelliğine alışmak biraz zaman alsada, az işlem ile daha hızlı olaylar yaparak zamandanda tasarruf ediliyor. İnstagram uygulamasında ise 3D Touch ile hızlıca direct mesaj, fotoğraf paylaşımı veya arama yapılabiliyor.

3d-touch-nedir2

Apple tarafından İphone cihazlara getirilen 3D Touch teknolojisi ilerleyen yıllarda, android cephesinde de olabilir diyebiliriz Çünkü android ve ios savaşları devam ettiği sürece birbirilerinden taklit ettiği özelliklerde bitmeyecektir. Diğer bir örnek ise gelen mailinizi hafif bir basılı tutma ile içeriğini görebilir ve parmak çekme hariketinden sonra direkt olarak geri, geri dönüşüm kutusuna dönebilirsiniz. Ayrıca ana ekrandan mail uygulamasına yapacağınız 3D Touch ile hızlıca mail atabilir, cevap yazabilir veya mail yönlendirme gibi kısa işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

3d-touch-nedir3

3D Touch ile beraber kamera noktasındada bazı yenilikler bulunuyor. Hızlı bir şekilde fotoğraf çekimi veya fotoğraf önizleme gibi işlemlerde bu teknoloji sayesinde en hızlı biçime bürünüyor. Ayrıca belkide en işe yarayacak noktalardan biri ise, gelen bir mesajda veya maildeki bağlantı adresini internet sayfasında açmadan hızlı olarak önizleme yapılabiliyor.

3D Touch Ayarları

3D Touch teknolojisi oldukça sevilsede, kullanmayan kitleler içinde kapatma veya ayarını değiştirme seçenekleri bulunuyor. Dileyen kullanıcı 3D Touch özelliğini tamamen kapatabilir veya uygulanan kuvvet miktarını, hafif veya sert olarak değiştirebilirler.
Ayarlar sekmesi altında Genel > Erişebilirlik sekmesinden yukarıdaki bahsettiğimiz detay ayarları kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

3D Touch ile Bazı Yapılabilecekler

  • Galerinizde bulunan bir fotoğrafa yapacağınız baskı ile hızlı paylaşım gerçekleştirebilirsiniz.
  • Safari internet tarayıcızından resim kayıt ederken, resime basılı tutup yukarı doğru çektiğinizde resimi kaydetmiş
    olabileceksiniz.
  • Not uygulaması içerisinde 3D Touch özelliği ile çeşitli çizimler yapabilirsiniz.
  • Mail veya gelen mesajlarda konumlara basılı tutarak açık adresi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

3D Touch ile yapılabilicek bazı aksiyonel durumlardan bahsettik. Bu ve buna benzer birçok yerde işinize yarayacak olan 3D Touch teknolojisini kullanmanızda fayda var diyebiliriz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap