Yıllarca çeşitli sebeplerle internet bağlantımızı baltalayan şirketler son zamanlarda AKK(Adil Kullanım Kotası) adı altında halkı dolandırmanın bir yolunu buldular. Özellikle Standart ADSL bağlantısına sahip kullanıcıların hızlarını, hızları ne olursa olsun, belirli bir miktarı (50-75GB gibi) aştıklarında 3mbit’e düşüyor. Buna sebep olarakta mevcut internet altyapısının tüm bu kullanıcılara yetecek kadar stabil bağlantı sağlayamaması gösteriliyor. Bu olayda da başı tabiki TTNET çekiyor. ama gel gelelim, kesenin ağzını açınca işler değişiyor.

Bu TTNET denen firma, eğer kendisi üzerinden 100TL değerinde oyun alışverişinde bulunursanız o ayki hız limitini kaldırıyor. E kardeşim, hani nerede altyapı sorunları? Hani nerede kullanıcı hakları? Hepsini geçtim, bu ve bunun gibi oyun satan firmalar yüzünden Steam oyun fiyatları iki katına çıktı. Şimdi gelmiş, “gel benden al, sana AKK uygulamayalım” diyor. Çünkü sözde adil diye adlandırdıkları, 75GB kota, tek bir oyun, tek bir yasal oyun bile indirmeye yetmiyor ve bunu kendileri de biliyor. Üstüne birde pişkin pişkin, bu açığı kullanarak haksız rekabet oluşturuyor.

Bazı kendini bilmez sözde teknoloji yayınları da bunu alıp “AKK Kalktı” diye başlık atıp haber diye yayınladılar. Şu başlık ile, yukarıda yazdığım şeyin uzaktan yakından alakası yok. Sizi böyle yalan yanlış bilgilerle dolduran, sözde dünya çapındaki(!) yayınlarla iletişimi kesmenizi tavsiye ederim.

Son olarak, insanlar yavaş yavaş bu olaya uyanmaya başladılar. Parasını verdiğin, sınırsız diye, limitsiz diye aldığın internetin baltalanmasını kimse istemez. Halkın sesi yükseldikçe devlette bu kan emicilere karşı daha fazla sessiz kalamayacak. Zira çeşmenin başında canım devletim var.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap