Dolar sağolsun, basit bir kulaklık alırken bile iyice araştırıp bütçeye en uygun kulaklığı almaya çalışıyor insan ister istemez. Ancak konu ses olunca bununla ilgili düzgün bir bilgi edinmek için internette adeta devr-i alem yapmak gerekiyor. Bu yazıda sizi bu yükten kurtarıp kısaca kulakiçi kulaklıklar hakıında bilgi vermeye çalışacağım.

Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum. Kulaklık gibi alabildiğine kişisel olan bir eşyayı imkânınız varsa kesinlikle deneyerek alın. Yazan değerler sadece küçük bir ip ucu niteliğinde. Zira teknik özelliklerinin tam tersi özellikte ses rengi olan kulaklıklarda görüyoruz piyasada. Yani “bunun frekans aralığı yüksek, bu daha iyidir” gibi bir tabiri hiç bir şekilde kullanamayız. Bir de nispeten ucuz kulaklıklarda bu değerler sallamasyon olabiliyor. Güvenmenizi tavsiye etmiyorum.

Frekans demişken anlatmadan geçmeyelim. Pek çok yerde karşımıza çıkıyor ama konumuz ses olduğu için bu çerçeveden çıkmadan değineceğim. İnsan kulağı ortalama  20-20.000 Hz arasındaki sesleri duyabilir. Genç bireyler bu değerin üstüne çıkabilir. Yaşlılardaysa genel olarak yüksek frekanstan başlamakla birlikte bu değerde düşüş görülmektedir. Bir kulaklık ne kadar düşük frekansa sahipse, bass seslerde o kadar iyi olabilir. Aynı şekilde ne kadar yüksek frekansa sahipse o kadar iyi tiz ses verebilir. Sadece frekansa bakarak kulaklık seçmek yanlış olsa da kabaca:

  • Dubstep gibi davul içeren müzkler için düşük frekansta
  • Nightcore gibi ince telden çalan müzikler için yüksek frekansta
  • Metal/Heavy Metal gibi Elektrogitar içeren müzikler için orta değerde

iyi ses veren kulaklıklar tercih edilmelidir.

Sürücü Büyüklüğü / Hoparlör Çapı kulak içi kulaklıklarda bahsi geçmese de diğer kulvarlarda önemli bir değerdir. Bildiğiniz gibi sesin oluşması için belirli bir hacim gereklidir. Bu hacim ne kadar büyükse kulaklık o kadar ucuz fiyata, ya da pahalı ama iyi ses kalitesine sahip olabilir. Yani farklı fiyat kategorilerinde “50mm sürücüsü var bu daha iyi” demek yanlış olsa da aynı segmentte bu olgu geçerli sayılabilir.

Ohm / Direnç / Empedans daha çok kulaklığın genel ses seviyesini belirler. Mesela elinizde 32 ohm bir müzik çalar var. Bu müzik çalara 16 ohm değerindeki bir kulaklığı bağlarsanız aynı ses seviyesinde daha yüksek ses verecektir. Ayrıca, yüksek dirençli cihaza düşük dirençli kulaklık bağlanması halinde, özellikle ucuz kulaklıklarda yüksek ses seviyesine çıkıldığında cızırtı yapmaya başlar. Bunu azaltmanın yolu da kaynak cihaz ile ona bağlanan kulaklığın aynı direnç değerine sahip olmasıdır. cızırtıyı tamamen azaltmanın tek yolu kesenin ağzını açmak. Bir de düşük dirençli kulaklığın, daha çok akım çekmeye çalışmasından ötürü, daha çok şarj yediğine dair çeşitli şehir efsaneleri mevcut. Test etmedim. Ama böyle bir durumu gösteren kesin bir kanıt olmadığını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Desibel(db) ses enerjisinin ölçüsüdür. Yükseldikçe sesin seviyesi artar ancak kalitesinin düşmemesi için fiyatın artması gerekir. Ucuz kulaklıklarda, özellikle kulak içinde 104db üstü bir değer yazıyorsa, ya yazanlar sahtedir, yada kulaklık iyi değildir. Genelde kulakiçi kulaklıklar 98-104 arasındadır. Rock/Metal müzik için yapılan kulaklıklar genelde kulaküstü olurlar ve 116+ desibel değerine sahip olurlar. Bunun dışında pek bir şey bilmiyorum açıkcası.

Burada yazanlar genel anlamda yol gösterici nitelikte olsalarda, sırf frekans aralığı çok yüksek diye “bununla basslı müzik dinlenmez.” gibi önyargılarla haraket etmek yanlış olacaktır. Bu değerlerin yanında, üretimde kullandıkları malzemenin, eleman sayısının önemi çok daha fazla. Orası malzeme bilimi, bambaşka bir alem. Malesef bu konuda bir bilgim yok arkadaşlar. Benden bu kadar, umarım yardımcı olmuşumdur.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap