Windows, bilgisayarınızda geniş çaplı bir güncelleme yapmaya kalktığında yada Windows sürümü yükseltildiği zaman, herhangi bir hata olması durumunda geri dönüş yapılması gerekmekte. Bu sebeple Windows bu güncellemeleri yaparken eski sistem dosyalarını silmiyor. Güncelleme işlemi sağlıklı bir biçimde tamamlansa bile bu dosyalar uzun bir süre daha diskte yer kaplamaya devam ediyor. Kiminde 5GB, kiminde 20GB olabiliyor bu boyut. Özellikle sistemi düşük boyutlu SSD’ye kurduysanız bu gereksiz dosyalardan kurtulmak isteyeceksiniz.  Silme işlemini doğrudan klasörün üstüne sağ tıklayıp sil diyerek yapamıyoruz. Ancak yöntem basit, gözünüz korkmasın.
Klavyeden başlat tuşuna basıp, İngilizceyse Disk Cleanup, bilgisayarınız Türkçe ise Disk Temizleme yazıyoruz. Zaten hemen gerekli aracı buluyor. Bu arama kısmını hemen her şey için kullanabilirsiniz. Mesela Paint yazıp aramasını beklemeden direk Enter’a basarsanız Paint aracı açılacaktır.
22
Windows’un yüklü olduğu diski seçip tamam diyoruz. 1-2Dk‘lik bir tarama işleminden sonra, açıulan pencereden “Clean up system files(Sistem dosyalarını temizle)” butonuna tıklıyoruz. Daha sonra tekrar bir tarama yaptırıp sistem dosyalarına ulaşıyoruz.
disk
Resimde de göreceğiniz gibi, mavi ile işaretli, devasa boyutlu dosyalar var. Birisi Previous Windows Installation, yani önceden kalmış, kurtarma gerekirse diye yedekte tutulmuş dosyalar, diğeri ise Temporary Windows installation files, yani kurmak üzere indirilmiş windows bileşenlerini içeren bölüm. Bunu işi bitince niye silmediğini anlamak çok güç.
Bu iki bölümün kutularını işaretleyip tamam diyoruz. Çıkan uyarıya’da sil diyoruz. Biraz sonra bir hata verecek. “Eğer bunları silerseniz eski versiyona geri dönemezsiniz.” diyecek. Karar sizin. Sisteminizin düzgün çalıştığından eminseniz 10’larca GB dosyanın diskte yer işgal etmensinin pek bir anlamı yok. Hele benim gibi 120gb’lik bir SSD’niz varsa, hiç anlamı yok.
Onayı verdikten sonra temizleme işlemi 1-5Dk arası sürecektir. Sonra herhangi bir tamamlandı bildirimi vermeden kaybolacaktır. İşlem bu kadar.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap