Microsoft agresif davranışlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Windows 10 kullanıcılarına zorla güncelleme yaptırmaya çalışıyor şu aralar. Tamam güncel olsun, iyi güzelde; bizim 50 GB kotamız var, her ay bilmem kaç GB indirme yapamayız. Oyun oynarken kendi kendine reset atan bir bilgisayar da pek işimize yaramaz.

Bu güncelleme sorununun basit bir çözümü var. Windows Update servisini durdurmak. Ancak, kurnaz Microsoft, güncelleme servisini kapatınca windows mağazası çalışmamaya başlıyor. Mağazayı kullanıyorsnız güncelleştirmeleri açık tutmaya mahkumsunuz. Lafı fazla uzatmadan, buyrun dermanınız.

01
Yapmamız gereken 2 tane ayar var. İlk ayar şöyle:
-Ekranın Sol alt köşesindeki başlat tuşuna basıp “servisler” yazıyoruz. Olmazsa “yerel hizmetler” yazarak aratın.
-Çıkan sonuca tıklıyoruz.
-Açılan listede “Windows update” üzerine sağ tıklayıp özellikler diyoruz.
-Başlangıç türü ayarını “devredışı” olarak ayarlıyoruz.
-Kapatıp çıkabiliriz buradan. Yeniden başlatmayı isterse kabul etmeyin. İkinci ayarı da yapınca yeniden başlatacağız zaten.

02
Sonra,
-Yine başlat’a tıklayıp “gpedit.msc” yazıyoruz.
-Çıkan sonuca tıklıyoruz.
-Açılan sayfada Yönetim şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update yolunu takip ediyoruz.
-Karşımıza çıkan listede “otomatik güncelleştirmeleri yapılandır” ayarına çift tıklıyoruz.
-3 tane seçenek göreceksiniz, “etkin”e tıklayıp aktif olan ayarlardan “2- Karşıdan yükleme ve kurma için uyar” seçeneğini seçip tamam diyoruz.

Bunları yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Sorunumuz çözülmüş oluyor. Windows beklemedeyken bazen ekrana güncelleştirmelerle ilgili bir yazı çıkıp hiç gitmeye bilir. Size verdiği güncelleştirmeleri al seçeneğine tıklayıp açılan sayfayı kapatmak suretiyle kurtulabilirsiniz. Bu uyarı çok önemli bir güncelleştirme olursa gelecektir ve gelen güncellemenin boyutu küçük olacağından ötürü yapılmasında fayda var. Bir ara halledersiniz.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap

  • Özgün Tüfenkçi

    gpedit.msc yazdığımda windows tarafından bulunamıyor diyor. windows95 den beri kullanıyorum gittikçe kıl oluyorum win8 de tablet gibi yaptılar şimdi de update kaldırıldı üniversite ders seçimi yapacağım durduk yere pcyi kapadı güncelleniyor diye 1saat sonra anca kendine geldi ekranda “sizin için süprizlerimiz var” yazısı çıktı kafayı gömüyordum da pcye acıdım. en büyük süpriz update kapatmayı getirmeleri olur bence elinize sağlık teşekkür ederim