Kablosuz kulaklık istediğiniz halde, saçma pahalı kulaklıklar yüzünden hevesiniz kursağınızda kalıyorsa bu yazı sizin ilacınız olabilir. Baştan uyarayım, söz konusu kulaklıklar 10-12 Dolar fiyatında olup, kulak içi tarzda olacaklar. Yani beklentilerinizi çok yükseltmeyin derim.

Özellikle telefon, tablet, notebook gibi mobil cihazlarla fazlaca haşır neşir olan arkadaşlar var. Tek elde yada kucakta, rahat rahat, yatarak istediği şeyi izleyip oynayan kimselerden bahsediyorum. Bunun gibi aktiviteleri olan insanların sorunlarının en büyüğü pil süresiydi. Powerbank, büyük bataryalı telefonlar falan derken bu sorun kısmen çözüldü. Geriye 2. en büyük sorun kaldı. Kulaklık kablosu. Cebine koyuyosun çorba oluyor, çözmesi sıkıntı. Kablosu sandalyelere, kapı kollarına, bilimum diyer çıkıntılı yüzeylere takılıyor, kulaktan fırlamak suretiyle insanı rezil ediyor. Spor yaparken kolunuza takılıp saçma sapan yerlere gidiyor… İşte tam bu noktada kablosuz kulaklığın faydalarını görmeye başlıyoruz.

Şahsen denediğim iki tane kulak içi kulaklık var. Biri Bluedio N2, diğeri Lemfo G6. Satın alma adresleri için isimlerine tıklayabilirsiniz.

Bluedio-N2-Hifi-Stereo-Blutooth-Sport-Auriculares-Bluetooth-Headset-Earphone-Wireless-Headphones-Ear-Phone-Bud-Handsfree

Bluedio N2, resimdede gördüğünüz üzere, kablosunda bir kontrol çubuğu bulunduruyor. Üzerinde ses açma/kapama ve güç düğmesi mevcut. Güç düğmesine kısa basmak müziği durdurup devam ettiriyor. Uzun basarsanız açılıyor/ kapanıyor.Ortalama 4 saat pil süresi veriyor. Şarj olma süresi yaklaşık 65 dakika. Ses kalitesi, telefonun yanında verilen uyduruk kulaklıklardan hallice. Hatta direk onların kablosuz olanı. Üstündeki sinir bozucu mavi led’i de unutmadım. Sözde cihazları eşleştirmeye yardımcı oluyor. Koymasalarda olurmuş. Sokakta, metroda milletin gözüne gözüne vuruyor, uzaylı görmüş gibi bakıyorlar.

Original-G6-Bluetooth-4-0-Headset-Wireless-Stereo-Sports-Earphone-Studio-Music-Handsfree-Sweatproof-for-iPhone

Lemfo G6, biraz daha iyi bir ürün. Bütün kontroller sağ kulaklıkta. Düğmelere basması zor, alışması bayağı bir zaman alıyor. 4 saat pil ömrü var yine. Şarj olma süresi yaklaşık 50 dakika.  Ses kalitesi standartların üstünde. Hiç beklemediğim bir şekilde hemde. Bunun dışında ingilizce olsa bile arayanın numarasını söyleme, orta uzunlukta güç düğmesine basınca sesli kontrol moduna geçme gibi seçenekleri var. Ancak tıpkı N2 gibi, bununda mikrofon kalitesi berbat. Ortamda ses yoksa idare ederde, en ufak bir gürültüde sesiniz karşıya gitmiyor.

Gelelim kullanılabilirliğe. Notebooklarda kullanımı çok keyifli. Yatarak dizi izlerken süper konforlu hissettirdi beni. Susayıp mutfağa gidip geri geldiğimde kaldığım yerden devam ettim. Kopma ya da kesilme olmadı. Yeri gelmişken söyleyeyim. Açık alanda her ikisininde menzilleri 8-10 metre arası. Evin içindeyse tek duvar mesafesi. Yani, araya bir tek duvar girse bir sorun olmuyor. Yan odadan müziğinizi dinlemeye devam edebiliyorsunuz. Ancak bir duvar daha girdimi kesintiler başlıyor. Bunun dışında yakın mesafede kablosuzluğun konforuna doyuyorsunuz. Kulaklığı çıkarmanız gerektiğinde boynunuza asıp gidebiliyorsunuz. Hiç öyle, yok laptobun üstüne koy, dola, ne bileyim, kazara üstüne basıp bozma durumlarını yaşamıyorsunuz.

Telefonlarda kullanımı biraz daha kötü desek yeridir. Dandik mikrofonları sağolsun, birisi aradığında mikrofon bağlantısını kesmek gerekiyor. Bunu yapmaya çalışırken kaç defa meşgule attığımı sayamadım. Gerçi çok arayanım olmadığından ötürü beni pek bağlayan bir sorun değil. Mikrofonun berbatlığına rağmen, ses seviyeleri bir hayli yüksek. koşuda, yürüyüşte sizi ortamdan izole edebilecek güce sahipler. Hele Lemfo, ses kalitesi de baya baya iyi, bin bir tane de renk seçeneği mevcut. Yazının üstündeki resimde görmüşsünüzdür. Kulaklıkla telefon kılıfımı uyumlu aldım. Gözüme çok hoş geldi ikisinin kombini.

Eski telefonlardaki performanslarına da değinelim. Dedelerin dedesi n73‘te berbat bir ses verdi, sürekli kesintiler oldu. Gücü yetmedi yadigarın. Biraz daha yeni olan, samsung wave 525’te ise tam performansını alabildim. Ondan sonraki nesillerde zaten bir sorun yaşamadım. Kısacası, ortalama 5 yıllık bir telefonda bile tam performans çalışıyor. Hele birde telefonun kulaklık girişi çalışmıyorsa, tam bir ilaç oluyorlar.

Son olarak, bluetooth kulaklıklar, sanılanın aksine normal kulaklıktan küçük farkla da olsa daha az batarya tüketiyor. Örneğin eski galaxy S2 telefonumda 4 saatlik kullanımın ardından telefonun şarjı %60 civarında kalıyor. Kabloluda %50. Bu süre zarfında ekran hiç açık olmadığından ötürü bu sayılar değişiklik gösterecektir. Ancak muhtemelen sahibi olduğunuz daha yeni telefonlarda çok daha verimli bluetooth kullanımı olacak. Bu sebepten ötürü daha iyi rakamlar alacağınız kesin.

Özetle, çok sık telefon görüşmesi yapmıyorsanız, hassas bir kulağa sahip değil ve ya pahalı kulaklık deneyiminiz yoksa işinize fazlasıyla yarayacaktır. Bu şartları sağlamıyorsanız satın almanın çokta bir alemi yok.

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap