Kameralarınızla birlikte gelen kit lensler uzun süreler boyunca sizi destekler fakat zaman geçip de ilgi alanlarınız özelleştikçe 18-55mm olan bu lensler vasat diyafram değerleri ve ISO performanslarıyla artık yetersiz kalmaya başlar. Çektiğiniz fotoğraflarda asla istediğiniz keskinliğe ulaşamıyorsanız mutlaka yeni bir lensle denemeler yapın. Teknik anlamda bir hatanız yoksa ve netlik mesafeniz de doğru görünüyorsa bu sıkıntıyı ancak yeni bir lensle çözebilirsiniz. Fakat hemen gidip bir lens almak yerine öncelikle arkadaşlarınız lenslerini ödünç alın ve işinizi görüp görmediğinden hangisinin size daha uygun olduğundan emin olun.

Manzara fotoğrafçısı olmayı planladığınızı düşünelim. Diyafram aralıkları farklı, ISO değerleri daha güçlü, AF özellikleri daha etkili olan birbirinden farklı birkaç lense ihtiyacınız olacaktır. Minik bir çiçeğin detaylarına dalıp makro çalışmak isteyebilirsiniz, ya da tüm alanı fotoğraflayacağınız panoramik çalışmalar sizin alanınız olacak. Hem detay, hem mesafe diyorsanız ise tele-zoom lenslere ihtiyacınız olabilir. Yani standartların dışına çıkmak istiyorsanız ekipmanınızın da standartların dışına çıkması gerekecektir.

Fotoğrafçılar için en büyük kararlardan biri de hangi lensle hangi çekimi yapacaklarıdır. Hangi mekanda hangi lensi seçeceğinizi biliyorsanız işiniz büyük ölçüde kolaylaşmıştır. Örneğin bir manzara fotoğrafı çekecekseniz kadraja ne kadar çok alan dahil ederseniz fotoğrafınız o kadar zengin olacaktır. Örneğin 10-20 milimetrelik geniş açılı bir lens manzara fotoğraflamanız için uygun olabilir.

Telefoto Lensler

Eğer bulunduğunuz yerden çok daha uzak yerleri fotoğraflamanız gerekiyorsa o zaman bir adet telefoto lens edinebilirsiniz. Telefoto lenslerde tümsek aynadan önce bir adet daha ayna bulunur. Telefoto lensler çok uzak olan alanları fotoğraflamanızı sağlar. Mesela vahşi yaşam fotoğrafçıları çekimlerine göre 500 milimetrelik ve 1200 milimetrelik odak uzunluklarında sahip lensler kullanırlar. Bu sayede kilometrelerce uzaktaki hayvanların gayet temiz portre fotoğraflarına sahip olabilirler. Uzak alanları fotoğraflayacaksanız 70-300 milimetrelik bir lens uzakları yanı başınıza getirecektir.

Prime Lensler

Sabit odak uzaklığına sahip objektiflere prime lens denir. Prime lenslerin odak uzunlukları sabittir, bu sebepten de tek bir açıdan fotoğraf çekilmesine olanak tanırlar.

Zoom Lensler

50 milimetrelik bir lens, portre fotoğrafı çekmek için gayet uygunken, zoom lens adı verilen objektifler tıpkı bas ve çek fotoğraf makinelerinde olduğu gibi konuya zoom yapabilirler. Zoom lenslerde çukur aynadan sonra gövdeye kadarki alanda bir adet yer değiştirebilir mercek bulunur ve ayarladığınız açıya göre bu mercek hareket eder.

Geniş Açılı Lensler

Geniş açılı lenslerin görüş açısı diğer lenslere qöre daha geniştir ve alan derinlikleri daha fazladır. Özellikle çok dar alanlarda çalışırken en geniş görüntüyü elde etmek için uygundurlar. 17-28 milimetre arasında kalan lensler geniş açılı lens sınıfına girer.

Balık Gözü Lensler

Görüş açısı en geniş olan lens balık gözü lenstir. Etrafa sanki bir balonun içinden bakıyormuşsunuz hissi verir. Yüksek oranda distorsiyon gözlersiniz, mesela eğer kameranızda gridler açıksa, bu gridlerin yanlara doğru inanılmaz derecede esnediğini fark edeceksiniz. Balık gözü lensler 6-16 milimetreliktirler. Balık gözü lens takıp da vizörden baktığınızda sizin bile gözünüzün tek seferde göremeyeceği kadar geniş bir alanın kadraja sığdırıldığını fark edersiniz. Bu oldukça keyifli. Balık gözü lensler çok geniş açı elde eder, bu açı neredeyse 180 dereceye ulaşır. Bu açıdan yararlanılarak yüksek açı ihtiyacı duyulan simetrik iç mimari ve dış mimari çekimlerinde balık gözü lensler tercih edilebilir. Komik, enteresan ya da sanatsal çalışmalarınız için ya da sadece ilginç portreler çekmek için bile deneyebileceğiniz bir lenstir.

Makro Lensler

Doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmezi olan makro lensler ise 50-100 ve 125 milimetrelik aralıktadır. Optik tasarımları sayesinde normal bir lensten çok daha yakına odaklanabilir ve konunun görünen büyüklüğünü koruyarak ya da belirli ölçülerde büyüterek fotoğraflanmasını sağlar. Bunu da mercekleri kullanarak yaptığı için herhangi bir görüntü kalitesi kaybına yol açmaz. Çok yakın çekimler yapıp bir çiçeğin yaprağında kaybolmak gibi bir planınız varsa makro lensler gerçekten harikalar yaratacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap