Raspberry Pi Zero çok ucuz, çok küçük bir bilgisayar. Eğer bulabilirseniz, hiç kaçırmayın ve alın. Orijinal Raspberry Pi Model B Şubat 2012’de piyasaya çıktığında hemen bir etki yarattı. Talepten birçok satış sitesinin sunucuları çöktü, eskiden ürünlerine yüksek fiyat çeken firmalar çok ama çok uygun fiyatlı bu alternatifle başa çıkmak zorunda kaldılar.

2015 sonlarında Raspberry Pi Zero’nun sürpriz biçimde piyasaya sürülmesi yine bir heyecan dalgası yarattı fakat ciddi bir fark vardı: ilk üründen yaklaşık 8 kat daha ucuzdu, bu fiyatı ile cihaz bir derginin kapağında kendisine yer bulan ilk bilgisayar oldu.

Özellikleri

Pi Zero hakkında başkaca hususlarda bir fikriniz yoksa, özellikleri sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Raspberry Pi 2 ile kıyaslanınca Model B kesinlikle daha geride. 4 çekirdekli yeni Broadcom BCM283 işlemci, modern ARM v7 giriş setli, çoktan modası geçmiş Pi Zero aslında Raspberry Pi 2’ye bir alternatif olarak geliştirilmedi. O daha çok Raspberry Pi Model A+’ya bir alternatif olarak düşünüldü. Bu anlamda daha tercih edilesi, zira işlemci hızı daha yüksek ve RAM iki katına. 512MB’a çıkarılmış. İkisinde de ağ bağlantısı için bir port yok.

Fiyat düşsün diye Model A+’dan bile az özelliğe sahip. Kamera (CSI) ve ekran (DSİ) arabirimleri ile analog ses çıkışına da güle güle denilmiş. Kompozit video desteği hala mevcut fakat bunu kullanmak için kendiniz bir başlığa bunu lehimlemelisiniz.

Tasarım

Özellikler bir hikaye, kartın tasarımı ise başka bir hikaye anlatıyor. Raspberry Pi Zero tam bir mühendislik harikası. Model A+’nın neredeyse tüm özelliklerini yarısı ebatındaki bir alana ve çok daha hafif olarak sıkıştırabilmiş.

Pi Zero’yu bir donanım projesinde kullanmak isteyenler için artıları var, ayrıca daha az bileşen sayesinde daha az enerji sarf ediyor. Pi ekosistem ile yeni tanışanlar için, geleneksel 40-pin genel amaçlı giriş/çıkış (GPIO) başlığı biraz sinir bozucu olabilir, her ne kadar bu sorunları doğru lehim ve ehil bir el ile çözmek kolay olsa da. Daha ehil kullanıcılar ise, sadece gerekli pinleri kullanmanın sağladığı avantajı fark edeceklerdir.

Pi Zeronun ebatı cidden dikkat çekici fakat bunun da bir bedeli var. Raspberry Pi ailesindeki standart HDMI portunun aksine Pi Zero’da daha az yaygın olan mini HDMI tercih edilmiş. Aynı şekilde Model A+’dakinin aksine micro USB OTG (On-The-Go) port kullanılmış, yani standart USB’lerle bağlantı için bir adaptör gerekiyor.

Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi Zero

Performans

Pi Zero’nun mini -HDMI ve micro- USB portlarını bağlayınca, Pi Zero’yu başlatmak alışılmış bir deneyim gibi. Bir işletim sistemi olmadığından, microSD kartınıza uygun bir işletim sistemi yüklemelisiniz. Tipik olarak popüler Raspbian Linux sürümü olacaktır. Zira maalesef Windows ıo ve Ubuntu gibi opsiyonlar Pi Zero’nun eskiyen işlemcisi yüzünden kullanılamıyor.

Raspberry Pi 2’nin dört çekirdekli işlemcisinden sonra Pi Zero biraz yetersiz gelebilir. Açılış süresi ciddi derecede artmış ve performans testleri net biçimde güç eksikliğini gösteriyor. SysBench süite yazılımı işlemci testini 358.47 saniyede tamamladı ki bu Raspberry Pi 2’nin 74.48 saniyelik sonucunun yanında çok düşük. Model A+ veya B+ ile kıyaslayınca da Raspberry Pi Zero’nun yeni 1GHz saat hızı öne çıkıyor: iki büyük model de aynı testi 500 saniyede, yani Raspberry Pi Zero’dan 140 saniye daha uzun bir sürede tamamladı. Bu görece hızlı ama anlamı da çok yüksek değil.

Fiyatı ne kadar ve nereden edinebilirim?

Tek kartlı bilgisayarlardan fiyat anlamında çok daha ucuz olması sebebiyle Pi Zero kesinlikle etkileyici, fakat ciddi bir sorun da var: erişilebilirlik. Pi Ze-ro’nun fiyatı yaklaşık 20 TL civarında ve her ne kadar kabloları. GPIO başlığını ve bir adet microSD kart ile güç kaynağını ayrıca almak zorunda olsanız da bu iyi bir fiyat. Maalesef ortada çok fazla amiyane tabirle “fırsatçı” var. Stoklar resmi kanallardan satışa sunulduğu anda tükeniyorlar. Satışa sunulmasından iki ay geçtikten sonra bile. Pi Zero’yu edinmek hala çok zor. Tabi bu da karaborsacılar için cennet anlamına geliyor. Cihaz The MagPi dergisinin kapağında kendine yer bulunca, yani derneğin resmi dergisinde, fiyatı 25-30 kat artmış hâlde satışa sunan siteler ortaya çıktı.

Hâlâ cihazın oldukça saygın sitelerde dahi inanılmaz fahiş fiyatlara satıldığını görüyoruz: 150 TL fiyatla satışa sunup mini-HDMI ve micro-USB adaptörleri dahil diyenler var, bunların ikisi toplamda ıo TL ediyorlar. 20 TL fiyatla. Pi Zero uygun bir cihaz. 180 TL civarı fiyatı ile Raspberry Pi 2 boyut kısıtlamasıyla sınırlanmayanlar için çok daha iyi bir tercih.

Sonuç

Pi Zero’nun kötü yanlarına yoğunlaşmak kolay ve kesinlikle birçok kötü yanı var. İşlemcisi daha kötü, kamera ve görüntü arabirimlerinin eksikliği ve lehim yaparak GPIO başlığı kullanma zorunluluğu amatörleri korkutabilir.

Belki de Pi Zero’nun en büyük dezavantajı, bu. Bu derneğin çözmek için uğraştığı bir sorun, fakat bu sinir bozucu olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.

Fakat fiyatı Raspberry Pi Zero’nun kurtarıcısı. Model A+’dan çok da geri olmayan böyle bir modeli üretmek ve sadece 20 TL’ye satmak gerçekten büyük başarı ve diğer tüm gerekenleri ayrıca almak gerekse dahi bu fiyat bir çok şeyi çekilebilir kılıyor. Eğer Raspberry Pi Zero’yu 20 TL civarında bulursanız alın. Gerçekten bu paranın hakkını verecektir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap