Oyun konsepti son 20 yıl içerisinde sokaklardan ekranlara taşındı ve internetin de popülerleşmesiyle olduğundan da ciddi bir rekabet ortamına dönüştü. Dota, LoL, Beattlefield ve Rocket League gibi neredeyse her türden oyunun milyonlarca dolar ödüllü dünya çapında turnuvaları bulunuyor. Rekabet üzerine kurulu bu dünyada daha iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız, sizler için geliştirilen bazı özel ürünlere göz atmanızı tavsiye ediyoruz. İşte o ürünler.

Logitech G502 Proteus Core

Bilgisayar aksesuarları konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Logitech, oyun meraklıları için geliştirdiği son faresi ile karşımıza çıkıyor. G502 Proteus Core adını verdiği yeni faresi, bir oyun delisinin ihtiyaçlarını tatmin edebilmek için geliştirilmiş. 11 programlanabilir tuşu ve 2 farklı moda sahip ‘scroll wheel’ özelliklerinin yanı sıra G502 Proteus Core’u piyasadaki rakiplerinin birçoğundan ayıran en önemli özelliği ise ağırlığının ve optik sensörünün hassasiyetinin ayarlanabilir olması.

Logitech G502 Proteus Core

Logitech G502 Proteus Core

Uzun oyun seanslarında elinizi yormaması için ağırlığını istediğiniz gibi azaltıp arttırabileceğiniz Proteus Core, aynı zamanda 200-12.000 DPI aralığında ayarlanabilen optik sensörü sayesinde her zeminde istediğiniz şekilde çalışabilecek yeteneğe sahip. Fiyatı ise 300 TL.

Corsair K70 RGB

Corsair ürettiği ürünlerin yüksek kalitesi ile bilgisayar aksesuarı piyasasındaki en güvenilir üreticilerden biri olduğunu kanıtladı. Bu geleneğin devam edeceğinin son göstergesi ise, K70 RGB klavye olarak karşımıza çıkıyor.

Corsair K70 RGB

Corsair K70 RGB

Dokunduğunuz anda kalitesini hissettiren alüminyum gövdesi ile rakiplerine göre biraz daha ağır olan K70 tamamen programlanabilir arkadan aydınlatmalı tuşları ile keyfinize göre tasarlanabiliyor ve tasarımlarınızı kaydetme imkanı sunuyor. İstediğiniz her tuş kombinasyonunu makro olarak kaydetme özelliğine de sahip olan K70 RGB, bir klavyeden bekleyebileceğiniz her şeye sahip. Fiyatı ise 900 TL

Razer Firefly

Oyun oynama konusunu birazda olsa ciddiye alan herkes fare için uygun yüzey bulmanın ne kadar sinir bozucu bir iş olduğunu bilir. Standart mousepadleri yetersiz bulan ciddi oyuncular için geliştirilen Razer Firefly, bu konudaki bütün sıkıntılarınızı bitirebilecek nitelikte. Özel dokusu sayesinde hem hız hem de duyarlılık konusunda oldukça iyi performans sergileyen Firefly, aynı zamanda 16,8 milyon farklı renk kombinasyonlu kromatik aydınlatmaya da sahip. Bu padin fiyatı da 270 TL.

Razer Firefly

Razer Firefly

Razer Kraken Pro 2015

Oyun klavyeleri ve oyun fareleri oynadığınız oyun üzerindeki hakimiyetinizi en üst seviyelere getirmeyi amaçlar fakat oyun içerisindeki farkındalığınızı da hat safhaya çıkarabilmek için ciddi bir kulaklığa ihtiyacınız olabilir. Oyun içerisindeki bütün sesleri duyabilmek, size adeta oyunun içindeymiş gibi hissettirecek ve performansınızı ciddi anlamda arttırabilecek önemli bir konu.

Razer Kraken Pro 2015

Razer Kraken Pro 2015

Oyun oynamayı ciddiye alıyor ve bir kulaklık bakıyorsanız, oyun aksesuarları denince akla ilk gelen firmalardan Razer’ın son kulaklığı bakmanız gereken ilk ürünlerden biri. Kraken Pro adı verilen bu kulaklık oldukça hafif gövdesi sayesinde uzun oyun seanslarında bile oldukça konforlu bir kullanım sunarken, aynı zamanda her frekans aralığında oldukça net ses kalitesine sahip. Sol kulaklığın içine gizlenen dahili mikrofonu ve ses kontrolü sağlayan butonu ile oyun oynarken ihtiyacınız olabilecek her şeyi 80 dolar gibi bir fiyata sığdırmayı başarabilen Kraken Pro, kesinlikle kaçırmamanız gereken bir fırsat.

Razer Deathstalker Ultimate

Klavye kavramına bakış açımızı değiştirmeyi hedefleyen Razer, en gelişmiş klavyesi Dearhstalker Ultimate ile oyun meraklılarına yepyeni bir deneyim sunuyor. Arkadan aydınlatmalı tuşları ve makro kabiliyeti gibi artık neredeyse her oyun klavyesinde bulunan özellikleri bir kenara bıraktığımızda Deathstalker Ultimate’i rakiplerinden ayıran şeyin klavyenin sağ kısmında yer alan dokunmatik yüzey olduğunu görüyoruz.

Razer Deathstalker UltimateRazer Deathstalker Ultimate

Youtube, Gmail, Twitter ve Facebook gibi sosyal mecralara bir dokunuşla ulaşım imkanı sunan bu dokunmatik ekran, oynadığınız oyuna ara vermeden maillerinizi okumak veya video izlemek gibi fırsatlar da sunuyor. Aynı zamanda kronometre ve saat gibi özelliklere de sahip olan bu ekranın muhtemelen en çok hoşunuza gidecek özelliği ise, tek dokunuşla ‘screenshot’ alabilme imkanı olacak. Fiyatı ise şuan 1300 TL.

Valve Steam Controller

Oyuncular için geliştirilen fare ve klavyeler gün geçtikçe mükemmel olmaya biraz daha yaklaşsa da, oyuncular arasında süregelen büyük bir tartışma halen sonuçlanmış değil. Bir köşede fare-klavye İkilisini savunanlar yer alırken diğer köşede ise çoğunluğunu konsolcuların oluşturduğu ‘kol’cular yer almakta. Oyun piyasasının devi Steam ise tarafını Steam Controller ile belli etmiş gibi duruyor.

 

Valve Steam Controller

Valve Steam Controller

Steam oldukça cesur bir hamle ile bilgisayar oyuncularını, ‘Controller’ ile tanıştırmaya karar verdiğinde birçok muhalif ses yükselmişti fakat Steam, bu kuşkucu kesimi bile ikna edebilecek bir ürün ile karşımıza çıktı. Ön yüzünde 7, arka yüzeyinde ise 6 olmak üzere toplamda 13 butona sahip olan Steam Controller, bunların yanı sıra bir adet analog joystick ve iki adet dokunmatik yüzey ile birlikte oldukça konforlu bir tasarıma sahip. Oldukça fazla butona ve yüzeye sahip olan Steam Controller’ı nasıl kontrol edeceğiniz ise tamamen sizin kontrolünüze bırakılmış bir konu. İstediğiniz tuşa istediğiniz komutu atamanın yanı sıra tuş kombinasyonları ile istediğiniz makroları oluşturma imkanını da sunan Steam Controller, Fare-Klavye fanatiklerini bile ikna edebilecek gibi duruyor.

Logitech G27

Yarış oyunları ile ilgileniyor ve bu konuda ciddi zaman harcıyorsanız, eninde sonunda otomobil sürmenin fare ve klavye kullanmak ile pek bir ilgisi olmadığını kabul ettiğiniz o kırılma noktasına geleceksiniz demektir. Bu noktaya geldiğinizde bakacağınız direksiyon setleri arasında en gelişmişi olan G27, Logitech’in uzun yıllarda edindiği tecrübelerinin bir ürünü.

Logitech G27

Logitech G27

Ciddi simülasyon pilotları için geliştirilmiş olan G27, direksiyon üzerindeki 14 buton ile istediğiniz kontrolleri elinizin altına getiriyor ve aracın devri ile birlikte yanan led ışıkları sayesinde gerçekten yarışıyormuş hissi yaratmayı başarıyor. Yeni sarmal dişlileri sayesinde direksiyon oldukça yumuşak hisli bir feedback üretebiliyor. Direksiyonun arkasındaki ‘paddle shifter’ların haricinde 6 ileri manuel vitese de sahip olan G27, 3 adet pedalıyla birlikte gerçek bir otomobilin içini aratmıyor.

Matrox TripleHead2Go

Oynadığınız oyun ile bir bütün olabilmek için tek bir monitörün yetmediğini düşünenlerdenseniz size muhteşem bir ürün önerimiz var. Bilgisayarınızın VGA kablosundan gelen 1280×1024 formatındaki görüntüyü alarak 3840×1024 formatına çevirerek tam 3 farklı monitöre yayan bu aletin adı Matrox TripleHead2Go. Eğer oynadığınız oyunlarda daha geniş bir görüş açısının peşindeyseniz kesinlikle kaçırmamanız gereken bir ürün.

Saitek X55 Rhino

Simülasyonlar söz konusu olduğunda harcanan paranın ve yapılabileceklerin sınırı ortadan kolayca kalkabiliyor. Özellikle uçuş simülasyonlarında kullanılan kumanda aygıtlarının kocaman bir masayı tamamen kaplayacak boyutlara ve yüzlerce farklı tuştan oluşan karmaşık bir alete dönüşüyor olması ise oldukça sık rastlanılan bir durum. Kocaman bir masa boyutundaki cihazların yapabildiklerini daha derli toplu bir pakete sığdırmayı başaran Saitek X55 Rhino ise, uçuş simülasyonlarını fazlasıyla ciddiye alanlar için geliştirilmiş.

Uçağın hareketlerini kontrol eden bir kumanda kolu ve gaz ayarını kontrol eden bir gaz kolunun yanında onlarca butona sahip olan Saitex X55 Rhino’nun en önemli özelliği ise neredeyse her parçasının kişiselleştirilebilir olması. Kumanda kollarının içindeki yayların değiştirilebilir olmasından tutun, her tuşa istediğiniz komutu atayabilmenize kadar her yönüyle gerçekçi bir uçuş deneyimini yakalayabilmeniz için geliştirilen X55 Rhino, piyasadaki en gelişmiş uçuş kumandası.

Razer Stargazer

Oyun oynamak günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar ciddi bir iş haline gelmiş durumda ve bunun en büyük göstergelerinden birisi her gün oyun oynayan insanları izleyen milyonlarca oyun sever. Oyun ‘stream’ etmek günümüzde milyonlarca insanın ilgisini çeken bir konu ve eğer oynadığınız oyunda gerçekten iyi iseniz sizi bir ünlü haline bile getirebiliyor. Profesyonel ‘streamer’lar için geliştirilen Razer Stargazer ise ‘streaming’ çılgınlığının geldiği son noktayı gözler önüne seriyor.

Bir webcam için 200 dolar ödemek ilk başta saçmalık olarak gözükebilir fakat buna karar vermeden önce gelin Stargazer’ın bizlere neler vaat ettiğine bir bakalım. Stargazer’ın oyun ‘stream-er’larına sunduğun en büyük kolaylık içinde yüklü olarak gelen RealSense teknolojisi. İki adet kamera ve bir kızılötesi lazer sayesinde 3 boyutlu olarak görebilen StarGazer, bir yeşil ekrana ihtiyaç duymadan yüzünüzü bulunduğunuz ortamdan ayırt edebiliyor ve ekranın alt köşesine otomatik olarak görüntünüzü yerleştiriyor. Aynı zamanda çeşitli el hareketlerini de algılama yeteneğine sahip olan StarGazer bir webcam olmasına rağmen, bilgisayarınızı kullanma konusunda da yardımcı oluyor. Bir el hareketiyle sekmeler/programlar arasında geçiş yapabilmenize veya screenshot alabilmenize olanak sağlarken aynı zamanda 60fps 1080p formatında görüntü kalitesine sahip olan StarGazer, dahili mikrofonu ve gürültü engelleyicisi sayesinde sizi mikrofon masrafından da kurtarıyor. Bir paket olarak düşünüldüğünde StarGazer bizce 200 dolarlık fiyatını fazlasıyla hak ediyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap