Teknolojik gelişmeler her zaman gereksinimlere göre şekillenir. Kullandığınız cep telefonlarından bilgisayarlara kadar hemen her şey belirli kategorilere ayrılarak kullanıcılara sunulur. Bunun nedeni, ilgili aygıtların üstlendikleri görevle ilgili özelleştirilmiş yapılarıdır. Temel görevi, en yeni oyunları yüksek çözünürlükte ve akıcı bir şekilde oynatmak olan oyun bilgisayarları çeşitli video düzenleme işlemleri için de kullanılabilir. Peki, bu bilgisayarların normal bilgisayarlardan nasıl bir farkı var da oyunları bu kadar rahat çalıştırabiliyorlar? Gelin bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

En İyi Oyun Deneyimi İçin Oyun Bilgisayarı

Hemen herkesin aklından geçen cümle muhtemelen “Benim bilgisayarım oyun bilgisayarı değil ama yine de oyun oynayabiliyorum.” şeklindedir. Evet, oynayabilirsiniz ancak nasıl ayarlarda ve hangi çözünürlükte oynadığınız, yaşadığınız oyun keyfi açısından çok önemli. Çıktığı günden bu yana popülerliğinden bir şey kaybetmeyen Grand Theft Auto V ‘i ele alalım. Sıradan bir bilgisayara bu oyunu kurduğunuzda, grafik ayarlarıyla birlikte şehir içi popülasyon, sokaktaki insanların ve araçların çeşitliliği gibi özelliklerini mümkün olduğunca düşük seviyeye getirmek durumunda kalabilirsiniz. Zira oyun gayet yüksek bir işlemci ve ortalamanın üzerinde bir grafik işlemciye ihtiyaç duyuyor. Ana sistem belleğinin yanı sıra grafik kartı belleğine de hayli yük getiren GTA V’te akıcı bir oyun deneyimi yaşamak için yeni nesil Intel işlemcilerle ve NVIDIA grafik işlemcilerle donatılmış gaming laptoplar en pratik çözümdür. Tercih edeceğiniz modele göre bu laptoplarla birlikte, yüksek boyutlu bellekler ve SSD yapılı depolama çözümleri de gelebilir. Hem böylelikle GTA V’in saç baş yolduran yükleme ekranlarından kurtulabilirsiniz.

Oyuncunun En İyi Yardımcısı Bilgisayarıdır

Oynadığınız oyunlar, nişan alma ve hızlı hareket etme üzerine kurulu Call of Duty ya da Battlefield serilerinden biri olabilir. Bunlarda da grafik kalitesi gayet önemlidir. Ancak grafik kalitesinden daha önemli olan nokta, multiplayer modunda yaşadığınız hızlı oynayıştır. Eğer işlemciniz ve ekran kartınız yavaşsa, online oyunlara girdiğinizde daha başında arka arkaya yenilgi alabilirsiniz. Özellikle fare kontrolünü doğrudan etkileyen zayıf donanım bileşenleri sık sık sorun yaşamanıza neden olabilir. Yüksek işlemci gerektiren online oyunlarda da gaming laptoplar en iyi yardımcınız olabilir. Seçeceğiniz oyun bilgisayarlarında NVIDIA’nın G-SYNC teknolojisi dahil olmak üzere, görüntü kalitesini ve deneyiminizi arttıracak pek çok donanım bileşeni vardır.

Oyunculara yönelik bilgisayar konusunda Türkiye’nin önde gelen firmalarından Monster’ın geliştirdiği laptop modelleriyle, oynadığınız oyunun türü ne olursa olsun, oyun deneyiminiz maksimum düzeyde kalır.

Gerek senaryolu gerekse online oyunlarda en yüksek performansı almak için Monster Notebook’un GeForce GTX 970M ve GeForce GTX 980M grafik işlemci çözümlü modelleri başta olmak üzere tüm oyun bilgisayarlarına www.monsternotebook.com.tr/oyun-bilgisayarlari.html adresinde mutlaka göz atın.

İlgili Yazılar

Yorum Yap