Fotoğraf makinenizden neler bekliyorsunuz? İstediğiniz alana doğrulttuğunuzda sizin için en iyisini yakalamasını mı? Yoksa biraz öteye çekilip tüm ayarların yönetimini size bırakmasını mı? İşe bu sorulara yanıt vermek için hazırladığımız bu rehberde, fotoğraf makinesi türlerinden bahsettik ve yazımızı okuduktan sonra hangi fotoğraf makinesi türünden alacağınıza karar vermiş olacaksınız bile.

Eğer bir bütçeniz varsa ve beğendiğiniz tüm oyuncaklara sahip olma planında değilseniz ihtiyacınızı belirlemeniz önemli. Mesela cep telefonunuzun çektiği fotoğrafların görünümü sizi mutlu etmiyor ve daha detaylı ve özel kareler yakalamak istiyorsanız belki çantanızda ya da arabanızda taşıyacağınız kompakt bir makine edinmelisiniz. Peki ufak sensörlü kompakt bir makineden elde edilen sonuç gerçekten bir DLSR’den elde edilen sonuçtan o kadar da farklı mıdır? E arada bir de bridge vardı?

Belki de siz kaliteli görüntüye ulaşmak yolunda her türlü detayı elle düzenlemek için can atıyorsunuz. Bu seferde “Profesyonel bir DSLR mi? Yoksa aynasız bir makine mi?” sorusu bir anda kafanızı kurcalıyor. Fotoğraf çekme alışkanlıklarınıza göz atmanız gerekli. Makineniz elinizin altında olsun ve ilginç bir kare yakalayacağınızı düşündüğünüz anda ona sarılın istiyorsanız bir DSLR sizin için çok da pratik olmayabilir.

Biliyoruz ki internette görmüş olduğumuz etkileyici manzara fotoğraflarının hiç biri cep telefonuyla çekilmiyor. Fotoğraf çekerken algılayıcı büyüklüğü ve lens gibi önemli unsurların yanı sıra ortamın ambiyansını ve detayları görüntülemek için de bir fotoğraf makinesi kullanıyor olmanız şart. Peki ya sizin için en uygun makine hangisi?

Ufak ve hafif, temel gereksinimleri karşılayabilen, en ucuz ve en kolay kullanıma sahip olan kompakt kamera mı? Biraz daha büyük ama temel gereksinimlerden fazlasını sunan, zoomlu lensli bir hibrit/bridge kamera mı? Kompakt bir kamera kadar küçük, değiştirilebilir lensli, bolca ayar özellikli ve kaliteli olan aynasızlar mı? Yoksa size her şeyi veren ama bir o kadar da isteyen bir DSLR mi? Gelin birlikte bakalım.

INSTAX MAKİNELER

Akıllı telefonların kameraları geliştikçe fotoğraf makinelerine olan ilgi azalır diye tahmin ederken, onlar fotoğrafçılığa olan ilgiyi arttırdı, hatta geliştirilen yetenekleri ile de point and shoot kameraların pabuçlarını neredeyse dama attı. Bu arada film kullanan fotoğraf makineleri ise tatlı birer hobi ürününe dönüştü. Bu durum şipşak makinelerle anlık fotoğraf çeken makineleri çok da etkilemedi. Yeniden popüler olan bu instax makineler, retro görüntüleri ve çok çeşitli renk seçenekleri ile de ilgi görüyor. Çoğu fotoğraf makinesi üreticisinin anlık fotoğraf çeken makinelerine kolaylıkla erişebiliyoruz. Kolay kullanım imkanıyla anında fotoğraflar çekmenizi sağlamanın yanı sıra küçük ve hafif tasarımlarıyla da her yere kolaylıkla taşınabiliyorlar. Ancak bu makineden çok fazla şey beklememek gerekir. Portre ya da selfie çekimlerinde çok güzel sonuçlar elde edilirken manzara ve mimari çekimlerde net detaylar bekliyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Markalara göre değişiklik gösteren fotoğraf boyutlarının yanı sıra bu makinelerin baskı teknolojileri de oldukça gelişkin. Standart renkli fotoğrafların yanı sıra siyah-beyaz ve vintage tonlara sahip çekimler yapabilirsiniz. Herhangi bir ekranı olmayan bu makinelerde internet bağlantısı ise şimdilik yok.

instax camera

instax camera

KOMPAKT FOTOĞRAF MAKİNELERİ

Kompakt (point and shoot) makineler yanınızda taşıyabileceğiniz boyutlarda ve uygun fiyatlara sahip fotoğraf makineleridir. Hiçbir yönüyle “çok gelişmiş” olmasalar da çok yönlüdürler ve hiçbir ek ekipmana ihtiyaç doğurmazlar. Teknoloji marketlerde 200TL civarında bile rastlayabileceğiniz bu makinelerin gerçekten iyi fotoğraf çekip çekmediği konusunda kuşkularınız olabilir. Fakat bu fiyatlarda bir fotoğraf makinesiyle yaklaşık 12MP çözünürlükte fotoğraf çekebilirsiniz, 720p çözünürlükte de HD video kaydedebilirsiniz. 5x civarında optik yakınlaşmanız olur, daha detaylı fotoğraflamalar yapabilir ve video çekimlerinde görüntü kalitesini bozmadan yaklaşabilirsiniz. Makinelerde optik olmasa bile elektronik görüntü sabitleme özelliği vardır ve zor anlarda daha üstün sonuçlar elde edebilirsiniz. Fotoğrafları çeşitli efektler sayesinde kolaylıkla biçimlendirebilirsiniz. Kompakt bir fotoğraf makinesi için uygun fiyatlılara bakabilirsiniz ama marka aramanız daha akılcı olur. Fotoğrafçılık konusunda deneyim sahibi ve filmli dönemlerden gelen bir üreticinin ürününde elektronik devreler de kaliteli olacaktır, yani kalite arıyorsanız bilinmeyen markalardan uzak durmanızı tavsiye edebiliriz.

kompakt-fotograf-makineleri

DSLR MAKİNELER

DSLR (Digital Single Lens Reflect) makineler ayna sistemine ve perde mekanizmasına (shutter) sahiptir. Objektiften gelen ışık filmin ya da sensörün önünde duran açılı aynadan yukarı yansır ve görüntüyü düz görmemizi sağlayan prizmadan geçerek optik vizöre ulaşır. DSLR kameralarda perde sistemi ayna sensörü kapatarak ışığın girmesini engeller. Çekim sırasında ayna kalkınca perde açılır ve ışık sensöre düşer. Sensöre düşen ışık belli işlemlerden geçerek fotoğraf oluşturulur.

Profesyonel fotoğrafçılar DSLR makine kullanırlar. DSLR makineler en kaliteli görüntüyü oluşturabilecek ekipmana sahip araçlardır. Yani büyük sensörleri ile sağlanan yüksek görüntü kalitesi DSLR makinelerin tercih edilmesinin temel nedenini oluşturur. DSLR makineler yanı sıra enstantane ve diyafram ayarlarının manuel olarak yapılabilmesi, hızlı AF yapabilme, çekim esnasında konuyu hızlı takip edebilme, mevcut optik vizörleri, sağlam ve kullanışlı gövde yapıları ve çeşitli lens seçenekleri ile de avantaj sunar. Her bir ince detayı kişisel imza olarak gören fotoğrafçılar da doğal olarak özelleştirerek kullanabilecekleri bu makineleri tercih eder.

Fotoğrafın kalitesini belirlemede megapiksellerden ziyade algılayıcının önemi daha büyüktür. DSLR sınıfının kaliteli görüntüsüyle vazgeçilmez olmasının altında yatan sebep bu algılayıcı ve değiştirilebilir lens imkanıdır. Algılayıcının boyu ve kalitesi fotoğrafı direk olarak etkiler. Algılayıcının üzerine ışığın düşmesinden sorumlu olan lens düzeneği ise istediğimiz renk ve keskinliği yakalamamızda etkili olur.

dslr_rehberi

Makinelerde yazan megapikseller yanılgı oluşturabilir. Ne kadar yüksek megapiksel o kadar iyi görüntü demek değildir. Kalite arıyorsanız ve kompak bir makine düşünüyorsanız; 16 megapiksellik kompaktan 10 megapiksellik bir DSLR’e göre daha iyi bir sonuç beklememeniz gerekir.

Günümüzde DSLR’lerin büyük çoğunluğu APS-C boyutlu ya da full framesensör kullanmaktadır. Fotoğraf makineleri için diyemesek de, sensörleri için ne kadar büyük olursa görüntü kalitesi de o kadar iyi olur diyebiliriz. Full frame sensörler APS-C sensörlerin iki katı (35mm) boyuttadırlar, bu sayede daha fazla ayrıntı barındıran keskin fotoğraflar elde edebilirler. Gözle fark edilir durumda olmasa da eğer çektiğiniz fotoğrafı postere basacaksanız işte o zaman bu fark oldukça belirgin bir hale gelecektir. Profesyonel fotoğrafçılar genelde medium ya da full frame makineler tercih etseler de, bu küçük sensörlü makinelerle profesyonel iş yapamayacağınız anlamına gelmez.

BRIDGE FOTOĞRAF MAKİNELERİ

DSLR-likeyani DSLR benzeri olarak da adlandırılan Bridge (köprü) fotoğraf makineleri DSLR makineler ile kompakt makineler arasında bir segment oluştururlar. Bridge terimi 1980’den itibaren kullanılmaya başlandı. Şimdi de dijital kameraları nitelendirmek için kullanılıyor. Aslında orijinalinde “bridged the gap” film kameralarıyla point-at-shoot yani ufak kompakt kameralar ve DSLR kameralar arasındaki geçişi niteleyen bir sınıfı temsil etmek amacıyla kullanılmıştır. Bu köprü sınıf bridge fotoğraf makineleri ergonomik olarak DSLR makinelerden daha küçük ve hafiftir, görüntü kaliteleri de DSLR makineler kadar yüksek değildir.

bridge-fotograf-makineleri

Lensleri değiştirilemeyen bridge fotoğraf makineleri kompakt modellere göre ise daha detaylı ve gelişmiş bir kullanım sunar. Hibrit sınıf ya da “küçük boy DSLR’ler olarak da adlandırılan bridge kameralarda mobiliteyi arttırmak için genellikle süper zoom yapabilen ve kullandıktan sonra kapanıp yerine geri dönen retractable tip lensler bulunur. Tüm yeni fotoğraf makineleri gibi bridge makineler de dijitaller ve perde hızı, diyafram, ISO, renk dengesi ve derinlik ayarlarını manuel olarak yapmanıza olanak tanırlar. DSLR’lere göre küçük olan görüntü sensörleri ile daha dar bir ISO hassasiyetine sahip olsalar da çoğu bridge kameranın oldukça geniş olan 20-22mm civarında yüksek zoom lensleri bulunur. Yani dev bir DSLR size fazla geliyorsa fakat kompakt bir makineden de fazlasını istiyorsanız bridge kameralar sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap