Alexa, internet sitelerini popülerliklerine göre sıralayan bir kuruluştur. Kuruluş, diğer sıralama sitelerine göre çok daha net ve gerçek sonuçlar verdiği için Google ve Facebook gibi büyük internet siteleri de dahil olmak üzere birçok internet sitesi, başarı sıralamasını Alexa aracılığıyla takip etmektedir.

Alexa’da sıralamanın düşmesi ve artması, birçok kişi tarafından karıştırılan bir unsurdur. Genellikle sitesinin sıralaması daha iyiye giden bir kişi, “Sitemin alexa sıralaması yükseldi” gibi bir tabir kullanır ki bu tabir oldukça yanlıştır. Alexa’dan anlayan bir kişi, bu cümleyi kurduğunuz zaman sitenizin gerilediğini düşünür ve karşı tarafa anlatmak istediğinizi anlatamazsınız. Bu yüzden sektörde ilerlemek istiyorsanız, bu tür terimleri iyi bir şekilde ayırt etmeniz gerekir.

Bu anlatımda, bir site üzerinden örnek vererek ilerleyelim. Örneğin siteniz Alexa’da dün 10.000. sıradaydı. Bugün kontrol ettiğinizde ise siteniz 8.400. sırada yer alıyor. Yani siteniz, 1.600 internet sitesinin önüne geçmiş durumda. Bunu, bir yarışma ile de bağdaştırabilirsiniz. Sizin sıralamanız iyileştiği için başarınız da yükselmiştir. Ancak sıralama ve başarı kelimeleri Alexa için aynı şeyi ifade etmez. Başarısı artan siteler, diğer sitelerin önüne geçtiği için sıralamaları düşer. Yani Alexa sıralamanız ne kadar düşük ise, internet siteniz de o kadar daha iyidir. Alexa evrensel bir platform olduğu için internet sitenizin günlük, haftalık ve aylık zaman dilimlerindeki değişimi bu platform sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap