Yıl 2016 oldu, hâlâ her gün telefonumuzu şarj etmek zorundayız. İşlemciler gelişiyor, ekranlar netleşiyor, kameralar uzay teknolojisiyle yarışıyor ama pil konusunda yerimizde sayıyoruz.

Bu aralar sıklıkla duyduğumuz devrim yaratan pil teknolojileri numunelik olmaktan öteye geçemiyor, ticarileşip son kullanıcı olan bizlere ulaşamıyor. Uzmanların yorumu özetle, “Enerjinin saklanmasının güçlüklerini henüz düşük maliyetlerle aşamıyoruz.” oldu. Durum bu olunca da aylarca şarja takmadan kullanabileceğimiz akıllı telefonlar henüz ufukta görünmüyor.

Bu karamsar tabloyu tersine çevirmek için üreticiler canla başla çalışıyor. Daha fazla enerji saklayamadığımıza göre, denklemin diğer tarafını, daha az enerji harcama yönünü geliştirmek durumundayız. Akıllı telefon üreticileri daha az enerji harcayan ekranlar ve işlemcilerle bu yükü bir hayli omuzlamış durumdalar. Peki biz son kullanıcılar ne yapabiliriz? Bu yazımızda pil ömrünü artıracak çözümleri on maddede sıralamaya çalıştık. Şimdi o elinizdeki şarj cihazını yavaşça yere bırakın ve yazımızla enerji tasarrufuna yoğunlaşın.

 1. EKRAN PARLAKLIĞINI AZALTIN
  Akıllı telefonunuzun büyük ve renkli ekranını seviyorsunuz ama bu parlak ve canlı renkler pil ömrünüzün can düşmanı. Telefonunuzda bulunan diğer tüm bileşenlerden daha fazla enerji tüketen ekran, eğer dikkatli olmazsanız piliniz çok hızlı bitirebilir. Çoğu akıllı telefonda otomatik parlaklık seçeneği bulunur. Bunu seçmek pil ömrünü artırmak için iyi bir başlangıç olacaktır. Bu moddayken ekranınız tam parlaklıktan daha az enerji harcar ve parlaklığı bulunulan ortamın aydınlığına göre ayarlar. Eğer karanlık bir yerdeyseniz bu modu devre dışı bırakıp ekran parlaklığını en düşük seviyeye getirebilirsiniz. Düşük ekran parlaklığını aydınlık ortama geçmeden önce yeniden ayarlamayı unutmayın. Aksi takdirde parlak ortamda ekrandaki görüntüyü seçemeyebilirsiniz!

  Telefon parlaklığını azaltma

  Telefon parlaklığını azaltma

 2. EKRANIN UYANIK KALMA SÜRESİNİ DÜŞÜRÜN
  Telefonunuzun ekran ayarları bölümünde “uyanık kalma” ya da “açık kalma” süresi adında bir ayar bulunuyor. İngilizcesi “timeout” olan bu ayar, ekrana son dokunuşunuzla ekranın kapanması arasında geçen süreyi temsil ediyor. Burada geçen her saniyeyi boşa akan bir musluk gibi düşünün, bu sürenin azalması, pil ömrünüzün artması demek. 30 saniye ve aşağısı değerler uygundur, eğer kullanımınızı zorlaştırmıyorsa, bu süreyi 15 ya da 10 saniyeye de düşürebilirsiniz (10 saniyenin altına düşürmek için ise bu şekilde kullanıma bir hayli alışmak gerekiyor).
 3. BLUETOOTH’U KAPATIN
  Geçtiğimiz on yıl kullanımı daha çok kulaklıklarla sınırlı olan Bluetooth’un, günümüzde akıllı telefonlarımızdaki kullanımı da arttı. Kablosuz hoparlörler, aktivite-spor takip cihazları ya da araç modülleri bluetooth’a bağlı çalışan araçlardır. Aracınızda değilken bluetooth’u kapatın. Pil ömrünüzdeki artışa şaşıracaksınız.
 4. WI-FI’Yİ KAPATIN
  Tıpkı Bluetooth gibi, telefonunuzun Wi-Fi anteni de en çok enerji harcayan bileşenlerden. Evinizde ya da ofisinizde mobil internet yerine tercih ettiğiniz Wi-Fi, eğer bağlanabileceği bir modem bulamazsa sürekli sinyalleri tarayıp, telefonunuzun pilinin tükenmesine yol açar. Güvenli bağlantının olmadığı yerlerde Wi-Fi’yi kapatmak pil ömrünü artıracaktır.Pil ömrünü yükseltmek için Wi-Fi’yi açmanız gereken bir durum var: GPS ile yön bulmaya çalışıyorsanız, Wi-Fi’yi açık tutmak size batarya ve hız kazandıracaktır. Bunun teknik bir sebebi var. Özellikle büyük şehirlerde, herhangi bir noktada onlarca Wi-Fi bağlantısı bulunuyor. Bu Wi-Fi bağlantı noktaları hareketsiz kabul edilebileceğinden dünya üzerindeki konumları birbirlerinin de konumlarına göre karşılaştırılarak belirleniyor ve yer bulma hizmetleri tarafından konum doğrulama noktaları olarak belirleniyor. Yani sadece GPS üzerinden uyduyla haberleşmek ve çok da hassas olmayan bir veriyi beklemek yerine Wi-Fi antenlerinin konumlarını kullanarak konum belirleme yapmak çok daha hızlı ve hassas sonuçlar veriyor. Bu hız ve verim pil ömrünüze olumlu yansıyor.
 5. KONUM SERVİSLERİNİ KAPATIN
  Her an uydu bağlantısıyla konum bulmaya ihtiyacınız var mı? Araç içerisinde yön bulmuyorsanız, GPS kesinlikle kapalı olmalı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer şehir içindeyseniz sadece Wi-Fi konumlandırma da işinizi görecektir (Önemli not: GPS, bazı akıllı telefonlarda ayarlar altında lokasyon ya da konumlandırma servisi olarak geçiyor. Bu isimle geçen özellikleri, pil tasarrufu için kapatabilirsiniz.).
 6. ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALARI KAPATIN
  Uygulamalar arası geçiş yapma uzun süredir sahip olduğumuz bir güçlü akıllı telefon özelliği. Bu özellik kullanımı hızlandırsa da, oldukça fazla enerji tüketiyor. Uygulamalar aktif olarak kullanılmasa da arka planda işlemci döngüsüne girerek enerji harcamaya devam ediyorlar. Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak işlemcinizin yükünü büyük ölçüde azaltabilir ve pil tasarrufu yapabilirsiniz. Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonların ekranın en alt kısımda bulunan tuşlardan sağda olanı açık ve arka planda çalışmakta olan uygulamaları gösteriyor. Uygulamaları sağa sürükleme hareketi ile kapatabilirsiniz. iOS için ana ekran tuşuna iki kez basarak çoklu uygulama ekranını açabilir ve uygulamaları yukarı kaydırarak kapatabilirsiniz.

  Arkaplan uygulamalarını kapama

  Arkaplan uygulamalarını kapama

  Her iki mobil işletim sistemi de hangi uygulamanın ne kadar pil harcadığını gösteren bir uygulamaya sahip. Aşırı güç harcayan uygulamaları buradan belirleyip bunları kaldırabilir ya da açık kalma sürelerine dikkat edebilirsiniz.

 7. TİTREŞİM KULLANMAYIN
  Telefonunuzun bildirimler ses yerine titreşimle haber vermesini tercih edenlerden misiniz? Cevabınız evetse haberler kötü, zira titreşim de önemli enerji kalemlerinden. Bildirimlerde ses çıkarmayı tercih etmek enerji tasarrufu sağlıyor. Bunun sebebi, hoparlörün ses çıkarmak için harcadığı enerjinin telefonunun tamamının titremesi için titreşim motorunun dönmesiyle harcanan enerjiden daha az olması. Eğer sessizce bildirim almayı ve pil tasarrufu yapmayı istiyorsanız telefonunuzu sessiz moda alıp görebileceğiniz bir yere koyun. Telefonunuz çalmaya başladığında ekranı açılacaktır.
 8. GEREKSİZ BİLDİRİMLERİ KAPATIN
  Artık neredeyse her uygulama, güncelleme, mesajlaşma ve diğer bilgiler için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Yine bu uygulamalar belirli aralıklarla internete bağlanıp, internette yeni bir şeyle karşılaştıklarında titriyor, ses çıkarıyor ekranınızı aydınlatıyor, led uyarı ışığınızı yakıyor (bazen hepsini yaptıkları da oluyor). Tüm bu saydıklarımız ise telefonun pilini azaltan etmenler.Muhtemelen mesajları ve gelen çağrıları kaçırmak istemezsiniz. Bunlar dışındaki uygulama bildirimlerini kapatarak pil performansı sağlayabilirsiniz.
 9. E-MAIL KONTROL ARALIĞINI UZATIN
  Telefonunuzun sürekli e-mail ile haşır neşir olması pil ömrünün en büyük düşmanlarından. E-mail push, yani telefonunuzdan her an e-mail gönderip alınması yerine bu ayarı her 15 ile 30 dakikada bir alınacak şekilde değiştirmek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayacaktır. Eğer e-maillerinizi anında okuyup cevap vermeniz gerekmiyorsa bu “e-mail push” süresi ayarını mutlaka uzatın.

  Eposta Kontrol

  Eposta Kontrol

 10. GÜÇ TASARRUF MODLARI KULLANIN
  Telefonunuzun modeline göre değişiklik gösterse de artık günümüz akıllı telefonlarının hemen hepsinde güç tasarruf modu bulunuyor. Güç tasarruf modunu aktif hale getirmek uygulamaların güncellenmesini, ekran animasyonlarını ve titreşimi kapatırken, ekran parlaklığını da azaltıyor. Güç tasarrufu, hali hazırda pil düzeyi yüzde yirmiye düştüğünde devreye giriyor ama bu oranı artırarak da daha fazla enerji koruyabilirsiniz.HTC, Samsung ve Sony gibi bazı üreticiler ise “ultra” güç tasarrufu modu adında bir özellikle geliyor. Telefonun temel özellikleri olan çağrı alma ve mesajlaşma dışındaki her şeyi kapatan, ekranı siyah beyaza çeviren bu mod, telefonunuzu “akılsız” bir telefona çeviriyor ama pil de adeta “koklayarak” tükeniyor. Ultra güç modu, şarjınızın çok azaldığı ama telefonunuzun temel özelliklerine ihtiyaç duyduğunuz anlarda kullanmak için oldukça etkili bir çözüm.

İlgili Yazılar

Yorum Yap