Bugün sizlere yabancı bir firma tarafından üretilen Raspberry adlı mini bilgisayarın kullanım ve tanıtımını sunacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Raspberry gerçekten piyasadaki diğer bilgisayarlardan oldukça farklı. Örneğin normal bir bilgisayar oldukça büyük olmaktayken Raspberry neredeyse bir cep telefonu büyüklüğünde. Haliyle de böyle bir bilgisayar kullanmak, kullanıcılar için oldukça değişik bir deneyim oluyor.

Bugüne kadar bilgisayar sektöründe birçok farklı bilgisayar modeli ile tanıştık. Bu modeller her ne kadar farklı özelliklere sahip olsa da genel olarak tasarımları ve boyutları birbirine oldukça yakındı. Ancak raspberry isimli model ile tanışma deneyimimiz oldukça değişik oluyor. Bugüne kadar eminim ki siz de daha önce bu kadar küçük bir bilgisayar kullanmadınız. Aslına bakılacak olursa bu bilgisayarlar günümüzdeki bilgisayarlar kadar kaliteli değil. Aksine raspberry ile oyun ve benzeri işlemler yapamaz. Sadece bilgisayarınızdaki küçük işlemleri halledebilir, ayrıca internet siteleri arasında da gezinti yapabilirsiniz. Yani siz de bir bilgisayar tutkunu değilseniz ve sadece bilgisayarı işleriniz için kullanıyorsanız milyarlarca para ayırıp ciddi özelliklere sahip bilgisayarlar satın almanıza hiçbir gerek yok. Bunun yerine piyasada şu an için 99 TL olan Raspberry cihazlarından bir adet satın alarak bilgisayarınızdaki işlemlerinizi halletmeye başlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar tarafından en çok sorulan soru ise Raspberry cihazının nasıl kullanıma açılacağı. Aslında kullanıcıların bu tür sorular sorması oldukça doğru. Çünkü daha önce hiçbir monitörsüz bilgisayar kullanmadığınıza eminiz. Öncelikle bilgisayarı kullanabilmek için doğal olarak bir adet monitör ve mouse gibi aksesuarlara sahip olmanız gerek. Bu ürünleri temin ettikten sonra raspberry cihazınızı herhangi bir kablo ile monitöre bağlamanız, cihazın çalışması için yeterli olacaktır. Ayrıca işlemlerinizi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmek için mouse ve keyboard ikilisini, raspberry cihazınıza bağlamanız sizin için oldukça iyi olacaktır. Şunu da unutmamalısınız ki bu cihaz ile hiçbir şekilde oyun oynayamazsınız. Oynadığınız takdirde emin olun ki cihaz ciddi bir şekilde yorulacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap