Kişisel bloglar, zamanımızın en popüler ortamlarıdır. Birçok kişi, bilgisayar ve internet sektörü ile ilgisi olsun – olmasın, kendisine ait bir kişisel blog satın alıyor ve bu blogun yönetimini sürdürüyor. Bu sayede de ara sıra küçümsenmeyecek nitelikte gelirler de elde edilebiliyor. Bu yazımızda sizlere nasıl kişisel bir blog kurabileceğinizi anlattık.

Öncelikle bir alan adına sahip olmanız gerek. Alan adı nedir derseniz örn. Teknofiber.net bir alan adıdır. Siz de isimsoyisim.net gibi bir alan adı satın alabilirsiniz. Diğer bir unsur da hosting. Hosting nedir derseniz, site dosyalarınızı atacağınız bir depolama alanı. Alan adınızı hostinginize bağlamak için ns adı verilen ayarları güncellemeniz gerekir. Eğer ki hosting ve domaini aynı firmadan aldıysanız bu tür bir işlem yapmanıza gerek kalmadan direkt olarak sitenizi aktif edebilirsiniz.

Aktif ettikten sonra, sıra geldi gereken yazılımı kurmaya. Eğer blogculuk konusunda ciddi düşünüyorsanız ve bu alanda ilerlemek istiyorsanız, sizin için önerilen en iyi yazılım WordPress’tir. Ayrıca wordpress kullanarak sitenizde herhangi bir sıkıntı olursa FTP erişimi ile bu sıkıntıyı çözebilirsiniz. WordPress yazılımını cpanel aracılığıyla da kurabilirsiniz. Kurulum pek uzun sürmez. Kurduktan sonra, kurulum esnasında belirlediğiniz bilgiler ile yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. Bu bölümde isterseniz yazı veya sayfa ekleyebilir, isterseniz de siteniz üzerinde kurulu olan temanızı değiştirebilirsiniz. Kurulum aşamasından sonra da sitenize bol bol içerik girebilir, reklam yerlerine koyduğunuz reklamlar ile de gelir elde edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap