Bildiğiniz gibi günümüzde en önemli olan şeylerden birisi de yabancı dil bilgisi. Şu konu oldukça nettir ki, bir dil bilen birisi ile 4 dil bilen birisi, kesinlikle eşit değildir. Bu eşitsizliğin en somut örneklerini de iş başvurularında gözlemleyebilirsiniz. Örneğin iki kişi, bir firmaya iş başvurusunda bulundu. Başvuran kişilerin ikisi de aynı üniversiteden mezun. Ancak ilk kişi 3 dil biliyor, diğer kişi ise ana dili haricinde sadece ingilizce konuşabiliyor. Bu durumda şirket yönetimi, tabii ki de 3 dil bilen kişiyi ekibine katmak isteyecektir.

Ülkemizde verilen eğitime bakacak olursak, ingilizce bilmek artık oldukça sıralaştı diyebiliriz. Çünkü ortalama olarak ilkokul 4. sınıftan üniversiteye kadar ingilizce, peşimizi bırakmıyor. Derslerle hiç ilgisi olmayan birisi bile, bu süre zarfı içerisinde kendisini anlatabilecek ve belli başlı 1-2 cümle kurabilecek deneyim ve bilgiyi kazanabilir. Bu yüzden ingilizce dışındaki diller ile de mutlaka haşır neşir olmakta fayda var. Her türlü ihtiyacımızda yanımızda olan internet ve sanal ortam, tabii ki bu dil öğrenme isteğimizde de bizi yalnız bırakmıyor.

Öncelikle internet üzerinden dil öğrenmeye imkan sağlayan en güzel platform “Duolingo”. Burada ezbere yönelik değil, tamamıyla öğrenmeye yönelik çalışmalar yapıyorsunuz. Dolayısıyla öğrendikleriniz kısa bir süre sonra kafanızdan silinmiyor. Bugün bir yabancı dil kursuna gitmek isteseniz, oldukça yüklü bir meblayı gözden çıkarmanız gerekecek. Bunun yerine Duolingo’da tamamıyla ücretsiz bir şekilde dil öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz !

İlgili Yazılar

Yorum Yap