Bildiğiniz gibi internet, oldukça geniş ve kapsamlı bir ortam. Sadece sanal hayatta değil, günlük hayatımızda da yapmamız gereken birçok işlemi internet üzerinden dakikalar içinde yapabiliriz. Zaman zaman arkadaşlarımıza veya ailemize dosya veya görsel göndermek zorunda kalabiliyoruz. Tabii ki de her zaman bu kişiler ile yan yana yaşayamıyoruz. Bu tür durumlarda dosyanızı internete yükleyerek gönderebilirsiniz.

Öncelikle en basit yönteme değinelim. Günümüzde birçok dosya yükleme sitesi bulunmakta. Bu sitelerin tasarımı ve kullanışı oldukça basit. Yüklemek istediğiniz dosyayı seçip onaylıyorsunuz. Belirli bir süre geçtikten sonra dosyanızı sunucuya alıyor ve size bir adet link bağlantısı veriyor. Bu link bağlantısını, dosyanızı indirmesini istediğiniz kişiye yolluyorsunuz. Kişi de linke girerek indir butonundan indirmeyi gerçekleştirebiliyor. Ayrıca silme linkini de, yüklerken size veriyor. Birçok kişi, bu linke hiç önem vermediği için sadece download linkini alıyor. Ancak dosyayı sadece 1 kişinin indirmesini istiyorsanız, indirme işleminden sonra silme linkini girerek dosyanın silinmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer yöntem de, biraz daha internet işleri ile uğraşan kişiler için önerilir. Belirli seviyede web yeteneğiniz yoksa, bu işlemi uygulayamazsınız. Öncelikle kendinize bir hosting açıyorsunuz. Daha sonra bu hostinge istediğiniz dosyayı atıyorsunuz. Son olarak da sunucunuzun kaynağı olan linki karşı taraf ile paylaşıyorsunuz. Kişi de istediği zaman adrese girip dosyayı rahatlıkla görüntüleyebiliyor. Eğer ki dökümanlarınız daha önemli dökümanlar ise, Google Mail ile göndermenizi öneririz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap