Öncelikle bildiğiniz gibi ülkemiz sınırları içerisinde, com.tr uzantılı alan adları oldukça prestijli. Bunun sebebi de com.tr uzantılarının kurumsal ve daha resmi bir yapıda olması. Büyük firmaların da birçoğu, sitelerinde com.tr uzantılarını tercih ediyor. Com.tr uzantılı site almak için yapabileceğiniz iki seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda !

Com.tr uzantıları, iki çeşit amaç için kullanılabilir. Bunlardan birisi kişisel blog için. Diğeri de resmi ve markalaşmış kurumlar içindir. Kişisel siteniz için com.tr uzantılı site almak isteyebilirsiniz. Bu durum oldukça basittir ve sadece TC kimlik numaranız ile dahi bu tür bir işlem yapabilirsiniz. Genellikle firmalar ortalama 12-15 TL arasında bir fiyat belirlerler. Alan adınızın açılması için, bu ücreti de ödemeniz gerekmekte. Daha sonra ise alan adınız sorunsuz bir şekilde kullanıma açılacak. Kişisel blogların bir esprisi var ki, isimsoyisim.com.tr, isim.com.tr veya soyisim.com.tr gibi alan adlarını alabilirsiniz. Bunun dışındaki alan adları, kişisel siteler için uygun değildir ve kimse bu tür bir alan adını marka patentsiz satın alamaz.

Gelelim kurumunuz için satın almaya. Örneğin “ABC” firmasına sahipsiniz. Site adresiniz abc.com.tr olacak. Bunun için ABC firmanızın bir patente sahip olması gerekmektedir. Bu patenti, çeşitli bilişim firmaları ile birlikte çalışarak temin edebilirsiniz. Temin ettikten sonra siparişiniz esnasında sizden bu istenecektir. Patentinize dair bir bilgiyi, bilişim firması yöneticileri ile paylaştığınız andan itibaren bilişim firması gereken işlemleri yapıp alan adınızı aktif edecektir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap