Facebook, kurulduğu yıldan itibaren hayatımızın önemli bir parçası olmayı başardı. Öyle ki neredeyse her birimiz, gün içerisinde yüzlerce kez Facebook’a girip gezinti yapıyoruz. Haliyle bu kadar ziyaret ettiğimiz bir yerde de, özel bilgilerimizin olmaması kesinlikle işten değil. Zaman zaman sevgilimizle, zaman zaman aile üyeleri ile, zaman zaman da arkadaşlarımız ile Facebook üzerinden özel sohbet gerçekleştirebiliyoruz. Dolayısıyla Facebook hesabımızın çalınması, bizim için her ne kadar önemsiz gibi görünebilse de kişisel bilgilerimizin başka kişilerin eline geçmesi bizim için oldukça riskli bir durumdur.

Bildiğiniz gibi, neredeyse her sistemde olduğu gibi Facebook’ta da “Şifremi Unuttum” bölümü var. Bu bölüm, genellikle şifresini unutanlar veya hesabı çalınan kişiler için oluşturulmuş özel bölümlerdir. Eğer ki hesabınız çalındıysa ve halen e-mail adresiniz veya telefon numaranız hesapta ekliyse, bu bölümü kullanarak dakikalar içerisinde Facebook hesabınızı geri alabilirsiniz. Öncelikle e-mail adresinizin, hesapta ekli olduğunu varsayalım. Şifremi unuttum bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza bir kutucuk çıkar. Bu kutucuğa mail adresinizi yazıyorsunuz. Daha sonra aşağıda, size ait olan Facebook hesabı çıkıyor. Bu Facebook hesabı’nı seçerek “Şifremi Gönder” butonuna basıyorsunuz. Daha sonra kısa bir süre içerisinde, mail adresinize yeni Facebook şifreniz geliyor. Eğer ki telefon numaranız ekliyse de, arama kutucuğuna telefon numaranızı yazıp aynı işlemleri uyguluyorsunuz.

Eğer ki hesabınızı çalan kişi, bu bilgileri hesaptan sildiyse şuan için maalesef ki herhangi bir hesap kurtarma olasılığınız yok. Ancak eminiz ki Facebook, ilerleyen yıllarda bu tür düzenleme ile karşımıza çıkacaktır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap