Korku oyunu deyince aklınıza ne geliyor? Amnesia? Yada belki Outlast? Biraz daha eski oyuncular için konuşursak, Resident Evil ve ya Silent Hill? Peki Türk oyunu deyince? Monochroma, Zula? İşte bunların hepsini koy masaya, No70 aralarından sıyrılıp öne çıkar. O kadar iyi işte.

Old Moustache Game Works tarafından yapılan, tam adıyla No70: Basirin Gözü (Eye of Basir). Daha önce de haberlerini alanınız vardır. Zira uzun süredir yapım aşamasında olan bir oyundu. Ancak Gaming istanbul 2016 etkinliğinde, ilk defa, aynı zamanda etkinlikte ilk defa yapıldı, biz oyunculara deneme şansı verildi. Bende standlarını ziyaret edip oyunu deneme şansı buldum. Güzellikler burada başlıyor. Adamlar üşenmeyip ayrı bir bölüm hazırlamışlar bize. Yani asıl oyunda çıkacak hazır bir şeyi koyup geçmemişler. Hoş çıksa bile kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum zira etkinliğin sonunda demo bölümü bitirebilen çıkmamış. Kullanılan oyun motoru olan Unreal Engine 4 sağolsun, grafikleri de muhteşem. Kaplamalar, modellemeler… Hatta o kadar iyi olduğunu iddia ediyorumki, oyunun görsellerini Google’da arattığınızda çıkan en iyi görseli bile oyun içi görüntüdür. Abartısız. Bir iki eksik-hata vardı, onlarıda rapor ettik. Muhtemelen o sorunlarda çözülecektir.

Korkutma, gerilim oluşturma faslı da güzel. Atmosferi farklı bi kere. Hani alışılagelmiş, birden bir şeyler çıkartıp sizi korkutmaya çalışan oyunlar varya, hah işte, unutun onları. No:70’te böyle bir durum yok. Hayatımda korku oyunu-filmi sevmeyen, izlemeyen ben, sırf oyunun atmosferini sevdiğim için oynadım. Acayip geridim de. Hani, ne korku ne de zombili oyunlardan pek haz etmezsin ama, en sevdiğin oyun da Half Life’dır ya, öyle bir duygu yaşadım.

Çok büyük zorluklar içerisinde yeşeriyor bu çiçekte. Kaç kişi fark etti bilmiyorum. Standa konan bilgisayar ile ara ara paylaşılan, oyunun yapım aşamasını gösterdikleri resimlerdeki bilgisayar aynı. Klavyesinden monitörüne kadar. Koca oyun, genel olarak tek bir bilgisayarda yapılmış gibi sanki. Pek tabi müzikleri ayrı bir bilgisayarda yapılmıştır ama yani… Hal böyleyken türk oyunlarına ne kadar çok destek verilmesi gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu küçücük, 6 kişilik ekip, bizlere sadece bir oyun yapmıyorlar, aynı zamanda Türk oyun sektörünün potansiyelini de gösteriyorlar.

BSC röportajında da birazcık bahsi geçti. Oyun tam bir Sanal Gerçeklik (VR) oyunu. Hatta VR için gerekli kodlamalar çoktan hazırlanmış bile. Ancak ellerinde test edecek VR cihazı olmadığından, bunu oyuna ekleyememişler. Umarım cihazı bir şekilde edinirler. Ben şahsen, bu oyunun daha çok konsollarda patlama yapacağını düşünüyorum. Her ne kadar ilk başta Windows ve Mac için çıkıyor olsa da. Özellikle Playstation Move kontrolcüler ile süper uyumlu olacaktır. Şöyle söyleyim, oyunda kapıları falan açarken fareyle tutup çekiyoruz. Tıpkı elimizle tutup açıyormuşuz gibi. Tıpkı Move kontrolcüsü ile tutup çekiyomuşuz gibi.

Son olarak, oyun piyasaya erken erişim olarak çıkacak. Erken erişim deyince aklınıza bug dolu, oynanması imkansız oyunlar gelmesin. Erken erişim olmasının tek sebebi, biz oyuncuları bekletmemek. Kendilerinden duyduğumuza göre, bunun sebebinin oyunun ileriki bölümlerinin henüz hazır olmadığıymış. Erken erişimle birlikte 4 bölüm çıkacak, ardında bir dört bölüm daha eklenip toplam 8 bölümle tam sürüme geçilecek. Yine BSC röportajında, fiyat olarak kesin bir şey diyemeyeceklerini ancak ortalama 20₺ civarında bir şeyler düşündüklerini söylediler. Ben şahsen, bu oyunu 40 lira verip alırım. Çıktığı gibi hemde. Zaten çok uzakta değil, haziran ayına kadar satışa çıkması bekleniyor. Eh, bekleyip göreceğiz. Ama şunu söylemeliyim Tevfik Bey, Beklentilerimiz çok yüksek, ona göre!

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap