Uzun süredir hakkında sızıntılar gelmeye devam eden LG G5’in işlemcisi, Qualcomm’un resmi Twitter hesabından paylaştığı tweetle kesinleşti.

Mobil Dünya Kongresi(Mobile World Congress) kapsamında 21 Şubat’ta tanıtılacak olan LG G5, hakkında çıkan sızıntılarla bile aylardır kendinden söz ettirmeyi başardı. G2 ile yakaladığı başarıyı devam ettirmek isteyen LG, piyasaya hakim olabilmek için her sene güçlü amiral gemisi cihazlarını piyasaya sürüyor. LG G5’te olması beklenen teknik özelliklere bakınca, LG’nin bu geleneği sürdüreceği anlaşılıyor. Merakla beklenen LG G5’in teknik özellikleriyse şöyle;

KAMERA ÖZELLİKLERİ
Kamera konusunda donanımın olduğu kadar yazılımında önemli olduğunun farkında olan LG, yeni amiral gemisi cihazına yapacağı güncellemelerle bu konuda iddialı olacak gibi görünüyor. OIS(Optik Görüntü Sabitleme) ve Lazer Oto Focus teknolojisiyle desteklenen 21 MegaPixel çözünürlüğündeki 4K video kaydı yapabilen ana kameraya, 8 MegaPixel çözünürlüğüne sahip bir ön kamera eşlik ediyor.

LG G5’TE PARMAK İZİ OKUYUCU
Uzun süredir tartışılan bir diğer konuysa, LG G5’in parmak izi okuyucuyla gelip gelmeyeceği. Ortaya çıkan bazı sızıntıara göre LG, V10 modelinde kullanmaya başladığı Parmak İzi  Okuyucu teknojisini G5’te de kullanabilir. Bir diğer söylentiye göreyse LG G5, Parmak İzi Okuyucu teknolojisi yerine Microsoft tarafından kullanılan Iris teknolojisi ile gelebilir. Büyük bir olasılıkla Parmak İzi Okuyucusu ile gelecek.

LG G5’TE TASARIM
G2 modelinden bu zamana kadar amiral gemisi G serisine ait cihazlarında tasarım alanında fazla değişiklik yapmayan LG, G5’te kasa yapısında bazı değişiklikler yapıyor. En göze çarpan değişiklik, G serisi cihazlarla görmeye başladığımız arka taraftaki güç ve ses butonlarının, cihazın yan tarafında konumlandırılması olacak. Arka tarafında sadece Kamera ve Parmak İzi Okuyucusu bulunacak.

Cihazının daha sağlam olmasını isteyen LG, kasa yapısında da bazı değişiklikler yapmış. G serisi cihazlarda görmeye alışık olduğumuz Plastik ve Deri malzeme yerini, cihaz gövdesinde yaygın olarak kullanılacak Metal alaşımlı malzemeye bırakıyor.

BATARYA VE EKRAN ÖZELLİKLERİ

LG G5’te ekran olarak bizleri 5.6 inc boyutunda 1440*2560 piksek çözünürlüklü IPS LCD ekran karşılıyor. Ayrıca LG G5’in, V10 modelinde kullanılan çift ekran teknolojisiyle gelmesi bekleniyor.

Bu ekrana 3500 mAh gücünde hızlı şarj desteğine sahip bir bataryanın eşlik etmesi bekleniyor. Bazı sızıntılara göreyse LG, G5 modelinde 4000 mAh gücünde bir batarya kullanarak rakiplerinin önüne geçebilir.

PERFORMANS ÖZELLİKLERİ

Uzun süredir tartışılan bir diğer konu ise LG G5’in, LG’nin G serisi cihazlarda sürekli kullandığı SnapDragon’un yeni işlemcisi 820’yi kullanıp kullanmayacağıydı. Lg geçtiğimiz yıllarda satışa sunduğu V10 ve G4 modellerinde, ısınma sorunu bulunduğu için SnapDragon 810 yerine 808 yonga setine sahip işlemciyi kullanmıştı. Qualcomm’un resmi Twitter hesabından paylaştığı tweet sonucu, LG G5’in SnapDragon 820 yonga seti işlemci ile geleceği kesinleşmiş oldu. RAM konusunda da rakiplerinden geri kalmayı istemeyeceği düşünülen LG’nin, G5’te 4 Gb RAM kullanması bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde Mobil Dünya Kongresi düzenlendiğinde, LG G5’in kesinleşen özelliklerini ve diğer tanıtılan cihazları sizlerle paylaşacağız.

İlgili Yazılar

Yorum Yap