Fotoğrafçılık pahalı bir hobi, hele de Türkiye gibi tüm elektronik ürünlerin pahalı olduğu bir ülkede yaşıyorsanız. Ayrıca fotoğrafçılık dendiği zaman ne yazık ki sadece tek bir ürün satın alıp işin içinden çıkamıyorsunuz. Bu hobiye yeni başlayan biri, kendi bütçesine göre bir ürün aldığında zaman içerisinde o ürünle ilgili aksesuarlara, farklı malzemelere ihtiyaç duyuyor ve eninde sonunda daha iyi bir fotoğraf makinesine terfi etmek istiyor. Hâl böyle olunca fotoğrafçılığa merak saran ve DSLR satın almayı düşünen kullanıcıların satın alma kararı vermeden önce iyi bir planlama yapmaya ihtiyacı var. Biz de bu rehberimizde DSLR almadan önce bütçeniz için dikkat etmeniz gerek ipuçlarını sıralayalım istedik.

SATIN ALMADAN ÖNCE KİRALAYIN YADA ÖDÜNÇ ALIN

Yazının başında da söylediğimiz gibi fotoğrafçılık pahalı bir hobi. O yüzden bir ürün satın almadan önce beklentilerinize uygun olduğundan emin olmak, ileride o ürünü satın aldığınıza pişman olmayacağınızı bilmek çok önemli. Bu noktada yapabileceğiniz şeyler sınırlı. İlki tabii ki eğer merak ettiğiniz bir ürünü kullanan yakınınız, arkadaşınız varsa kamerasını ödünç alıp onunla bir süre vakit geçirmek. İkinci yol ise almak istediğiniz kamerayı bir süreliğine kiralamak. Evet, belki ürün kiralamak size başta ekstra bir maliyet gibi görünebilir ama binlerce lira verip İleride pişman olmaktansa, alacağınız üründen emin olmak çok daha mantıklı.

dijital_dslr

DİĞER MARKALARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

DSLR deyince aklımıza hemen Nikon ve Canon getiyor, buna şüphe yok. Ancak bütçenin kısıtlı olduğu durumlarda alanında çok başarılı Sony ve Pentax gibi markaları da göz ardı etmemenizde fayda var. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak giriş seviyesinde 1.500 TL fiyatlı Nikon D3300 yerine, 1.100 TL fiyatı olan Pentax K-50 veya Sony A3000 satın alabilirsiniz.

İKİNCİ EL ÜRÜNLER YENİ KADAR İYİ OLARİLİR!

Eğer işiniz profesyonel fotoğrafçılık değilse, ikinci el kamera satın almanın çok büyük avantajlarının olduğunu ve ikinci el kameraların yenisinden çok da farklı olmadığını unutmayın. Böyle söylüyoruz çünkü:

• DSLR’ların o kadar uzun bir yaşam ömürleri vardır ki, kullanılmış bir DSLR satın almak pek riskli değildir. Tabii ki satın alacağınız modelin kamera “body”sine yani gövdesine dikkat etmeniz şart

• Yeni bir DSLR almak yerine aynı modelin ikinci elini satın almak size %25 ila %50 arasında daha ucuza gelir.

• İkinci el kamera kusurlarının büyük bir çoğunluğu kozmetiktir, kamera performansına etki etmez.

O nedenle eğer iyi bir sebebiniz yoksa -iyi bir kampanya ile uygun fiyatlı sıfır ürüne denk gelmek gibi- ikinci el DSLR almaktan korkmayın.

dslr_kamera_lens

UZUN VADELİ YATIRIMLAR YAPIN

Fotoğrafçılık ekipmanlarıyla ilgili belki de bilmeniz gereken en önemli şey, kamera gövdesi ve kamera lensi gibi ürünlerin oldukça uzun ömürlü olmasıdır. “Eski” diye nitelendirebilecek özellikler dahi nadiren kullanım dışı kalırken, “yeni” diye nitelendirilen özelliklerin ise yaygınlaşıp geliştirilmesi zaman alır. Yani bu alanda aldığınız ürünlerin uzun süre geçerliliğini koruyacağını düşünebilirsiniz. DSRL satın almayı düşünen insanlar ekonomik açıdan bir ikilemde kalır. Ya bir kerede daha çok para harcayıp çok daha uzun ömürlü bir ürün satın almak ya da bütçenizi daha az sarsacak ancak size daha kısa bir süre yetebilecek bir ürün satın almak. Yani bir başka deyişle ya giriş seviyesi bir DSLR ya da profesyonel kullanıma yatkın bir DSLR satın alacaksınız. Bu ikilemi bir örnekle anlatıp sonuçlarına beraber bakalım isterseniz. Fiyatları dolar bazından alacak olduğumuzda giriş seviyesi için Canon Rebel 5L1 (400 dolar), orta-üst seviye için Canon EOS 7D (1.000 dolar) profesyonel seviye için de Canon 7D Mark II (1.500 dolar) modellerini baz alalım. Eğer Rebel SL1 ile başlarsanız ve birkaç sene sonra Canon EOS 7D veya 7D Mark II’ye terfi ederseniz toplamda harcayacağınız rakam 1900 veya 3000 dolar seviyesinde. Ancak kullanım amacınıza göre direkt Canon EOS 7D veya 7D Mark II İle başlarsanız uzun vadede tasarruf etmiş olursunuz.


Umarız sizler için tasarruf yaptıran bir rehber olmuştur. Çok fazla bir bütçeniz yoksa bu maddelere kulak asmanızı öneririz. Herkese iyi fotoğraflamalar dileğiyle…

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap