Yaklaşık 40 senedir kullanılan kimlikler artık mavi – kırmızı renkleri de dahil olmak üzere değişime uğrayacak.

Bir kaç güne pilot il olarak seçilen Kırıkkale ‘de dağıtımına başlanacak kimlikler 3 seneye tüm Türkiye de herkese dağıtılması bekleniyor . Ve içinde çip ‘te bulunduran bu kimlik kartı her yerde işlev görmesi de bekleniyor . Kimlik çıkartma ücreti olarak 15 ₺ alınması çok ucuz bir fiyat hele böyle bir teknolojiye sahip bir kimlikle birde 10 yılda bir değiştirilmesi gerekiyor yani yenilemek lazım .

TÜBİTAK tarafından geliştirilen bu kartın bir diğer özelliği ise kartın kopyalanamaz çoğaltılamaz olması ve ayrıca çalındığında veya kaybolduğunda anında bloke edilebilmesi , ihtiyaçları daha kolay bir biçimde karşılaması ve taşınabilir olması bir yana , kredi kartı boyutlarında olması cüzdanda daha az yer kaplaması ise çok güzel bir sistem olmuş .

Üç yıl içinde herkese dağıtılması planlanan biyometrik kimlik kartı , Devlet kapısındaki her türlü işlemi daha kolaylaştırıp elektronik ortama taşıyacak . Şifreye gerek kalmadan elektronik imza yerine de geçecek olan bu kartlar çok işlevli olmasının yanında vize istemeyen ülkelerde pasaport gibi işleve de sahip olacak.

İlgili Yazılar

Alacrymosa
Alacrymosa

More Powerful de Determines . . . Alacrymosa

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap