Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

IFA 2015’e damgasını vuran Sony, hatırlarsanız bu sefer bir değil üç amiral gemisi birden tanıtmıştı. Dünyanın ilk 4K ekranlı akıllı telefonu Xperia Z5 Premium ile akıllı telefon pazarında bir ilke imza atan şirket, bu cihazın yanı sıra Xperia Z5 ve Xperia Z5 Compact modelleriyle de fazlasıyla ses getirdi.

Dünyanın en iyi kameralı telefonunu yaratmak için Xperia Z5 ailesinde kolları sıvayan Sony, bunu alpha kameralarında yer alan teknolojiyi akıllı telefona taşıyarak başardı. Xperia Z5 ailesinde kullanılan Exmor RS sensörlü 25 MP arka kamera sadece 0,03 saniyede hızlı otomatik netleme yapabiliyor ve bu sayede hareketli olduğunuz durumlarda bile çok net fotoğraflar ortaya çıkıyor.

xperia_z5_tum_renkler

 

EN İYİ KAMERA ONDA!

Artık İnsanların büyük bir çoğunluğu satın alacakları akıllı telefona karar verirken ilk olarak kamera performansına bakıyor. Bunu bilen Sony, yazının başında da söylediğimiz gibi kamera alanındaki tecrübesini Xperia Z5 ailesine taşımış. Alpha kameralarda kullandığı teknolojiyi 23 MP’lik Xperia Z5’e taşıyan şirket, sadece 0,03 saniye gibi insanın göz kırpma hızından bile daha hızlı odaklama yapabilen bir kamerayla karşımızda. Geniş ve üstün işlem yazılımı sunan 23 MP Exmor RS sensörü, fotoğraflarda minimum kalite kaybı ve 5 kat net görüntü yakınlaştırma özelliği sunuyor.

Bu etkileyici kamera modülüyle birlikte Snapdragon 810’un video çekme kabiliyetleri birleştiğinde benzersiz fotoğrafların yanı sıra 30 kare saniyede 4K (2160p) veya 60 kare saniyede Full HD (1080p) videolar kaydedebiliyorsunuz.

xperia_z5_kamera

Tabii ki bu noktada eğer Xperia Z5 Premium kullanıcısı iseniz, çektiğiniz 4K videoları 4K çözünürlüklü ekranda kayıpsız izleyebileceğinizin de altını çizmek gerek. Kamera yazılımı tarafında ise geçtiğimiz günlerde Xperia Z5 ailesine gelen güncelleme ile kamera arayiizü baştan aşağıya değişti. Artık kamera özelliklerini çok daha kolay kontrol edebilmemize olanak sağlayan yeni arayüzde, kamera modları arasında geçiş yapmak için ekranda parmağımızı kaydırmamız yeterli oluyor.

Ayrıca Xperia Z5’in süper otomatik modu dışında, manuel ayar yapabildiğimiz “Elle” modu sayesinde profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanıyormuşçasına beyaz ayarı, ISO gibi değerleri değiştirerek çekeceğimiz fotoğrafa göre ayarlamalar yapabiliyoruz.

xperia_z5_parmak_izi_sensoru

2 GÜNE VARIN PİL ÖMRÜ

Sony’nin amiral gemilerinde sürekli öne çıkardığı ve günlük hayatta belki de en etkili konulardan biri pil ömrü şüphesiz. Her zaman “2 güne varan” bir pil ömrü sunduğunu belirten Sony, bunu büyük ölçüde kendi geliştirdiği Stamina modu ve diğer yazılımsal optimizasyonlarla sağlıyor.

“2 güne varan pil ömrü” iddiasını Xperia Z5 ailesiyle devam ettiren Sony, üç modelin farklı fiziksel yapıları ve ihtiyaçlarına göre değişen, farklı mAh kapasitesine sahip bataryalara yer vermiş. Örneğin Xperia Z5 Premium’da 3430 mAh kapasiteli bir batarya varken, bu rakam Xperia Z5’te 2900 mAh olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan testlere göre, Stamina modu ve diğer batarya optimizasyon yazılımlarının kullanımıyla şirketin 2 güne varan pil ömrünü sağlayabildiği görülmüş. Tabii ki bu durum çok yoğun kullanımlarda 1,5 güne düşebilir. Bu noktada kullanım alışkanlıklarınızın büyük önemi var.

Sony Xperia Z5 Premium

Dünyanın 4K ekrana sahip ilk telefonu
Sony Xperia Z5 Premium, ekran deneyimi konusunda akıllı telefon sektöründe devrim yapan bir ürün. Çünkü bizim bugüne kadar ancak TV modellerinde gördüğümüz 4K çözünürlüğü kullanıcılara sunan Xperia Z5 Premium, akıllı telefonlarda bugüne kadar görülmemiş bir keskinlik vadediyor.

xperia_z5_premium

HD çözünürlüğün tam 4 katına denk gelen 4K çözünürlük, Xperia Z5 Premium’da inç başına düşen piksel değeriyle alanında tek. Bir başka deyişle 806 ppi değerindeki bu ekran, cihazla çektiğiniz 4K videoları ve diğer 4K içerikleri görüntüleme anlamında eşsiz bir deneyim sunuyor.

NEDEN “MİNİ” DEĞİLDE “COMPACT”?

Birçok akıllı telefon üreticisi, çıkarttıkları amiral gemilerinin bir de “mini” versiyonlarını piyasaya sürüyor. Ancak bu “mini” telefonlar amiral gemilerinden sadece boyut olarak değil, özellik bakımından da ayrılıyor ve donanım bileşenleri olarak çok geride seyrediyor. Sony tarafında yer alan Compact serisi ise sadece amiral gemisinin boyut olarak daha küçük versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Xperia Z5 Compact, diğer modellerde yer alan Snapdragon 810 işlemci, 23 MP arka kamera, suya dayanıklılık gibi tüm önemli teknik özellikleri aynı şekilde yansıtıyor.

xperia_z5_premium_kamera

GÖRÜNTÜLEME DENEYİMİ ÖN PLANDA

İçeriğe erişimin sürekli artış gösterdiği günümüzde çektiğimiz fotoğrafları görüntülemek, video izlemek, internette dolaşmak gibi kullanımlar nedeniyle akıllı telefonumuzun ekranı büyük önem taşıyor. Geliştirdiği ekran teknolojileriyle görüntü deneyimini zenginleştirme konusunda oldukça tecrübe sahibi olan Sony, bu tecrübesini Xperia Z5’te aynen yansıtmış.

5,2 inçlik bir ekran boyutuyla gelen Sony Xperia Z5, bu ekranda Full HD çözünürlük sunuyor ve IPS LCD panel kullanıyor. Tabii ki keskin görüntülerin sunulmasında rol oynayan en büyük etken şirketin BRAVIA Engine 2, X-Reality ve Triluminos teknolojileri. Bu teknolojilerin yarattığı farkı telefonun ayarlar menüsünde bulunan “Görüntü iyileştirme” bölümünde net bir şekilde görebilmek mümkün. Burada yer alan “X-Reality” ve “Süper Canlı Mod” gibi seçenekleri kullandığınızda görüntülediğiniz fotoğraflar çok daha canlı ve net görünüyor.

PERFORMANS CANAVARI

Sony Xperia Z5 ailesi, şu anda Qualcomm’un son kullanıcıya ulaştırdığı en güçlü işlemcisi Snapdragon 810’dan gücünü alıyor. Toplamda sekiz çekirdekli olan bu işlemcinin dört çekirdeği 1,5 GHz saat hızında çalışırken, diğer dört çekirdeği ise 2 GHz saat hızında çalışıyor. Ayrıca Xperia Z5’te bu İşlemcinin yanı sıra Adreno 430 grafik birimi ve 3 GB RAM bulunuyor. 32 GB’lık tek bir dahili depolama alanı sunan modeli olan Xperia Z5, 200 GB’a kadar microSD kart destekliyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere cihazın teknik özellikleri bu denli üst seviyede olunca karşılaştığınız performans da bir hayli yüksek oluyor. Gerek arayüzde, gerekse oyunlarda akıcılığından hiçbir şey kaybetmeyen Xperia Z5, şu anda kullanıcılarına en yüksek performansı sunan akıllı telefonlardan bir tanesi.

Performans tarafında Sony’nin Xperia Z5 ile yaptığı diğer iyileştirmelerin de önemi büyük. Çünkü Snapdragon 810’un ısınma ile ilgili olan kötü şöhreti nedeniyle Xperia Z5’te çift ısı borusu ve termal macun kullandı. Yapılan testler ve diğer teknoloji sitelerinin de incelemeleri neticesinde bu iyileştirmelerle Xperia Z5’in herhangi bir ısınma probleminin olmadığı söylenebilir.

Yorum Yap