Apple ile Samsung arasında yaklaşık olarak beş senedir devam eden patent davaları Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji gündemini meşgul etmeye halen devam ediyor. Uzun olan bir dava sürecinin sonrasında Samsung şirketi 14 Aralık tarihinde Apple şirketine 548 milyon dolarlık bir para ödemeyi kabul etmiş idi, fakat Apple şirketinin talebi bunun ile de sınırlı kalmadı.

2011 senesi içerisinde Apple şirketinin Samsung şirketine patent ihlali suçlaması ile açmış olduğu dava 2,5 milyar dolar bir para gibi rekor tazminat bedeli isteğini içeriyordu. Fakat süreç içinde bu rakam 1 milyar dolarında altına indi ve de son olarak 14 Aralık tarihinde Samsung şirketi, Apple şirketine 548 milyon dolarlık bir para ödemeyi kabul etti. Fakat Apple 2012 senesinden sonra satmış olduğu telefonlar için uğramış olduğu zararların karşılığı olarak tam olarak 180 milyon dolarlık bir ödeme daha alabilmek için yeniden mahkemeye başvurdu.

Apple şirketinin 2012 senesinin sonrasında kendi marka ilgisini bozmuş olduğu gerekçesi ile hangi Samsung telefonları kastetmiş olduğu bilinmiyor çünkü mahkemenin başvurusu daha henüz iki günlük ve de dosyaların pek çoğu şu anlık halka açık değil. Apple şirketinin davayı açmış olduğu yer ise Kaliforniya Amerika Birleşik Devletleri’nin bölge mahkemesi. İki şirkette geçtiğimiz sene anlaşmaya vararak Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında devam etmekte olan davaların karşılıklı bir şekilde düşürülmesini sağlamış idi. Buna rağmen ana davaların komplesi Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmiş.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap