Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

İşlemci ile grafik kartları üzerinde Overclock işlemleri ile sık bir şekilde karşılaşıyoruz. Peki, monitör üzerinde Overclock işlemi tam olarak nasıl yapılır?

Nvidia ekran kartına sahip iseniz ilk önce Nvidia’nın sitesi üzerinden en güncel ekran kartı sürücüsünü indirip yüklemelisiniz. Nvidia’nın sürücülerini kurduktan hemen sonra masaüstünde sağ tıklayarak açılan menü içerisinde “Nvidia Denetim Masası” isimli uygulamayı çalıştırın. Nvidia Denetim Masasının uygulamasında sol kısımda yer alan ‘Çözünürlük değiştirmesi’ ile ilgili seçeneğine tıklayın. Çözünürlük değiştirme ile ilgili bölümde “Özelleştir” şeklinde bir seçenek yer alacak. Özelleştir isimli seçeneğine tıklayın ve de karşınıza çıkan uyarıyı hızlıca kabul edin. Özelleştir bölümü içerisinde ‘Ekranın görüntüleyemiyor olduğu çözünürlüklere izin ver’ şeklindeki seçeneğine tıklayın ve de “Özel Bir Çözünürlük Oluştur’ seçeneğine tıklayın.

Ekran’da karşınıza çıkmış olan bölümde ‘Yenilime Hızı’ (Hz) yer alıyor olacak. Burada ise monitörünüze en uygun olan hız aşırtmayı kolayca yapabilirsiniz. Hz değerini de belirledikten sonra test et seçeneğine tıklamalısınız. Monitörünüz burada Hz değerini test edecek ve de desteklerse ekrana bir görüntü gelecek. Eğer ekrana hiç bir şekilde görüntü gelmezse ‘ESC’ tuşu ile birlikte bu seçimi iptal etme şansınızda var.

Not; Bu bölüm içerisinde çok dikkatli seçim yapmanız gerekmektedir. 60 Hz monitör içerisinde yaptığımız testler kapsamında 70 Hz’de verim almış olduğumuzu daha üst seviyelere çıktığımızda da kare atlama problemleri ile karşılaşmış olduğumuzu belirtelim. Kullanmakta olduğunuz monitör ve de ekran kartına bağlı bir şekilde bu değerin değişiklik gösterebilecek olduğunu da belirtelim.

En uygun olan Hz değerini seçtikten hemen sonra ‘Çözünürlük değiştirme’ isimli ekranına dönün ve de yeni eklemiş olduğunuz değeri seçerek uygula seçeneğine tıklayıp işlemi bitirin..

Yorum Yap