Günümüzün bilgisayarları 1940 senelerindeki oda büyüklüğünde ki bilgisayarlardan çok değişik gözükebilir fakat veriyi halen çip aracılığı ile aynı biçimde gönderiyor. Metal kablolar ile ve elektrik sinyalleri ile. Amerikan üniversiteleri içerisinde 3 tane araştırmacı veriyi ışık ile taşımakta olan bir çip yapıp hem hız limitlerini ortadan kaldırmış oldu hem ise elektrik tüketimini fazlası ile düşürdü. Silikon fotonik özellik ile de Intel ve IBM benzerindeki üreticilerinin son zamanlarda aktif olduğu konu idi fakat bu güne kadar bu kadar hiç bir şekilde başarılabilir değildi.

University of California’nın Berkeley kampüsünün Massachusetts Institute of Technology ve de University of Colorado’nun Boulder kampüsü içerisinde geliştirmeler devam edecek ve de çipin 2017 senesi içerisinde hazır olması için büyük bir hız ile çalışılacak. Bugünün bilgisayarları içerisinde ve de akıllı telefonlarında da işlemci ile birlikte hafıza depolama cihazı ve de usb portların arasında iletişimi sağlamakta olan sayısız metal kablolar bulunuyor.

Ülkeler arasında gibi uzak mesafelerde fiber optik özellikli kablolar çok fazla yükleri taşıyabiliyorlar fakat hiç ucuz değiller. İstenmekte olan ise cihaz içerisinde de verinin kablonun yerine ışıkla taşınabilmesi. Gelişmiş olan kablosuz teknolojilerin sayesinde ne kadar ileri gidebilecek olduğumuzu kestiremesek bile özellikle de azalmakta olan enerji stoklarımızı kullanır iken tasarruf etmemizi sağlayabilecek her yeni teknoloji çok büyük bir fırsattır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap