Facebook’ta veyahut Twitter’da birşey görünce hurra hemen paylaşmaktayız. ‘Şu fotoğrafa gelen her beğeni için Facebook’tan 1 dolar’, ‘yok eğer bunu paylaşmaz isen 3 gün içinde annen ölecek’ benzerinde başka ülkelerden insanlar bunları görse hakkımızdaki düşüncelerini 2 yüzyıl süresince uğraşsak düzeltemeyecek olduğumuz paylaşımları yapmaya bayılmaktayız, ancak yapmayın arkadaşlar. Örnek olarak son günler içerisinde tekrar bir furya başlamış. Facebook’un kullanım şartlarını değiştireceği üzerine bir yazı bulunuyorki en yakınımızdaki insanın profili içerisinde bile görmekteyiz.

Paylaşılmakta olan yazıyı aynen aktarıyoruz:

‘1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sözleşme şartlarını değiştirecek olduğunu ilan eden Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevap olarak tarafıma ait bulunan her türlü kişisel bilgi, karikatür, görsel, resim, fotoğraf ile videonun telif hakkının bana ait bulunduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanılması için daima benim onayım gerekecektir Bu yazıyı kopyalayarak Facebook duvarınıza yapıştırıp kullanabilirsiniz. Bu yazı haklarınızı telif hakkı kanunları kapsamında koruma altına alacaktır. Paylaşmamalısınız, lütfen kopyala ile yapıştır yapabilirsiniz’
Şöyle açıklarsak, bu olaylardan Facebook’un bile haberi bulunmuyor. Kaldı ki Facebook sosyal medya platformu, önemli bir yeniliği veyahut kullanıcılarını ilgilendirecek olduğu haberlerin tamamını da newsroom.fb.com ismine sahip sayfa üzerinden paylaşmakta. Yani sonuç o ki, yapmamalısınız böyle şeyler. Hiç birini yapamıyorsanız bizim sitemizi takip edin, herhangi bir gelişme olduğu zaman zaten size aktarmaktayız.

İlgili Yazılar

Yorum Yap