Eylül ayı içerisinde Cupertino bize tanıtmış olduğu yeni hareketli fotoğraf formatının sene bitmeden Facebook’ta bulunacağı sözünü vermiş idi. Cupertino bu sözünü tuttu ve de Apple Live fotoğraflar sosyal medyanın tam kalbinde istediği yerini buldu. Sosyal medya devi olan Facebook’un basın sözcüsünün yapmış olduğu açıklamaya göre pazar günü itibari ile sosyal medya sitesi Apple Live çekilen fotoğrafları destekliyor olacak. Basın sözcüsü öte yandan Apple’ın yeni Live fotoğraflarını destekliyor olmaktan büyük bir heyecan duyuyor olduklarını da dile getirdi.
Bu noktada ise sosyal medya devi bu belirtilen özelliği küçük bir grup 6S modeli ve de 6S Plus modelindeki telefon kullanıcısı ile deniyor fakat bu gittikçe de yayılacak. Haberlere göre ise iPhone 6S modeli ve de 6S Plus modelinde telefon kullanıcıları teste katılmak amacı ile seçildi ve Live Fotoğrafları ise Facebook’un iOS uygulaması üzerinden yükleyebilecek iOS 9 işletim sistemi çalıştırmakta olan herhangi bir cihaz ise bunları gösteriyor olacak. Yani birazcık kendim çalar kendim oynarım şeklindeki durumu da ortaya çıkmış olabilir.

Bu özellik açıkken çekmiş olduğunuz fotoğrafların o esnada 3 saniyelik bir videosu da çekilmekte ve işte bundan sonra karşınızda Live Fotoğraflar olarak geliyor. Bu üç saniyelik olan kısa video fotoğrafın hemen önceki bölümünü fotoğraf esnasını ve de fotoğraf sonrasını içermekte ayrıca sesleride kaydetmekte. Apple şirketi bu yeni fotoğraf formatı ile birlikte .gif içeriklerin tahtına göz dikmekte olabilir mi?

İlgili Yazılar

Yorum Yap