Samsung’un Tizen Seneye Çıkıyor

Samsung, ileriki sene Tizen mobil işletim düzenine sahip üst civar akıllı telefonları pazara çıkartacağını açıkladı.
Samsung ve Intel’in uzunca bir süredir üstünde çalıştığı Linux tabanlı mobil işletim sistemi Tizen, her ne kadar Samsung’un ilerlettiği giriş – orta civarı birtakım modellerde kullanılıyor olsa da, bunun yanı sıra Samsung’un TV’lerinde de bu işletim sistemi üzerinde de karşımıza geliyor. Şirket, Android tabanlı akıllı telefonlarıyla her ne kadar bu piyasası domine eden firmalar arasında olsa da, bir yandan da kendi ilerlettiği mobil işletim düzenine yönelik çalışmaları yürütüyor.

Yeni gelen verilere (Samsung Vietnam) göre Samsung, ileriki yıldan itibaren Tizen mobil işletim düzenine sahip amiral gemisi akıllı telefonlarını pazara çıkartacak. Evet; Samsung, Android cephesinde çok kuvvetli ve bu ekodüzenin çok büyük bir oyuncusu. Akıllara “yalnızca Android’e odaklanmak varken sebep kendi işletim sistemi üstüne gidiyor?” soruları gelebiliyor. Buradaki çıkış noktası ise yeni bir piyasa yaratmaya çalışmak biçiminde açıklanabilir. BlackBerry’nin de uzun yıllardan beri üstünde çaba sarfettiği ama bir türlü güncel modellerle rekabete girmeyi başaramadığı BBOS’un da Samsung’un Tizen’e bundan sonra daha çok ehemmiyet vermesine neden olduğu vurgulanıyor.

Samsung’un Tizen’le ilgili olarak önümüzdeki senelerdeki amacı; üst civar telefonlar yardımıyla de kullanıcıların bu mobil işletim düzenini tecrübeleyebilmesini sağlamak. Atılan bu aşama, daha iyi bir kullanım tecrübesi sunma konusu ile ilgili üstünlük sağlayabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap