Alcatel OneTouch Watch

“Ben akıllı saatim!” diye bağırmayan, çok daha estetik ve gerçekten saate benzeyen akıllı saatleri kolumuza takabilmek için çok bekledik. Firmalar da bu yolda çok mesafe katetti. Nispeten daha şık ve modern görünümlü OneTouch Watch da Alcatel’in umut vadeden akıllı saat modeli. Hem iOS hem de Android işletim sistemli cihazlarla uyumlu olarak çalışan OneTouch Watch’la Alcatel, giyilebilir teknoloji alanına ilk adımını atmıştı. Saatin yuvarlak ekranlı tasarımı kullanıcıyı memnun edebilir fakat Alcatel bu pozitif özelliği malzeme kalitesiyle ne yazık ki destekleyemiyor. Su ve toza dayanıklı OneTouch Watch’ta metal detaylar dikkat çekse de arka yüzdeki plastik ağırlıklı tasarım, ancak saatin muadilleri arasındaki bütçe dostu duruşunun bahanesi olarak kabul edilebilir. Alcatel’în dahice bir planla şarj istasyonu ve şarj kablosunu resmin dışında bırakması bir anlamda iyi bir anlamda kötü olmuş. Saati şarj etmek için kayışının içinde gizlenmiş olan USB çıkışını kullanıyorsunuz. Yani Alcatel saatin gövdesi üzerinde bir USB girişi için yer açmak zorunda kalmamış. Bu sayede hantallığın önüne geçmek isterken fazla konforlu sayılmayan kayış alternatiflerini maalesef epey sınırlandırmış. OneTouch Watch, sağlık takip sistemi, cep telefonu bildirimleri ve müzik kontrolü gibi en temel akıllı saat özelliklerini destekliyor. Android Wear yerine özel Alcatel OneTouch arayüzünü kullanan saatte iki analog bir de dijital saat ekranı mevcut.

1,22 inçlik ekranında 240×204 piksel çözünürlük sunulan cihazda kullanıcının kalori hesabı, nabız sayısı, uyku düzeni gibi günlük aktiviteleri takip edilebiliyor. OneTouch Watch’u telefon kamerasının deklanşörü olarak kullanarak, selfie çubuğu mesafesine mecbur olmadan rahat rahat selfie de çekebilirsiniz.

Alcatel OneTouch Watch

Alcatel OneTouch Watch

Alcatel OneTouch Watch Özellikleri

İşletim Sistemi: Alcatel OneTouch OS
Ekran : 1,22 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Var
Pil Gücü: 210 mAh
Fiyat: 150 Dolar


Apple Watch

Apple’ın Steve Jobs’tan beri tanıttığı ilk yeni ürünü olan Apple Watch, uzun zamandır görmediğimiz kadar yeni özellikleriyle hepimizi heyecanlandırmayı başardı. Akıllı saatin 38 mm ve 42 mm olmak üzere iki farklı seçeneği bulunuyor ki bizce saatin en güzel yanlarından biri. Çünkü kol saati dediğiniz şey o kadar kişisel bir ürün ki tekdüze ve sıradan bir tasarımda olması işin doğasına aykırı. Her zevke hitap etmek adına farklı kasa ve kayış tasarımlarına sahip olan akıllı saatin Apple Watch Sport versiyonu alüminyum gövde/lon-X’le güçlendirilmiş cam; Apple Watch versiyonu paslanmaz çelik gövde/safir cam; Apple Watch Edition ise altın gövde ve safir camla birlikte geliyor. İlk versiyonuyla işlem hızı ve saat arayüzlerinin sayısı konusunda eleştiriler alan Apple, watchOS 2 güncellemesiyle hız ve çeşitlilik sorununun önüne geçmeyi başardı.

Artık ana ekranda çok daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunulurken doğrudan saatin kadranında görebildiğiniz uygulamalar da çeşitlenmiş durumda. Öte yandan kolunuzdaki bu mini “iPhone” üzerinden evin ışıklarını, ısısını, sensörleri veya kameraları kontrol edebiliyorsunuz. Akıllı saatin sağ tarafında yer alan Digital Crown, kol saatlerinin kurma kolu benzeri bir düğme. Ana ekran düğmesi görevi gören düğmeyi çevirerek menülerde gezebiliyor, fotoğraflar ve uygulamalarda yakınlaştırma uzaklaştırma yapabiliyorsunuz. Basınç kuvvetini algılayan dokunmatik ekranlı akıllı saatte, işletim sistemi güncellemesiyle gelen yeniliklerden biri de baş ucu modu oldu. Saati bileğinizden çıkarıp yan yan yatırıp şarja takıyorsunuz ve Digital Crown’a dokunduğunuzla aydınlanan bir baş ucu saatiniz oluyor. 2 GB’a kadar müzik, 75 MB’a kadar ise fotoğraf yükleyebileceğiniz saatin toplam dahili hafızası 8 GB.

APPLE Watch

APPLE Watch

 

Apple Watch’un Özellikleri

İşletim Sistemi: WatchOS 2
Ekran : 1,5 / 1,7 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Var
Pil Gücü: 205 mAh
Fiyat: 349 Dolar


Asus ZenWatch 2

Asus, pırıl pırıl alüminyum kasalı jilet gibi ince ZenBook modellerini satışa sunduğu dönemlerden beri rotasını “premium” kullanıcı kitlesine çevirmişti. Yine yüksek kaliteli malzemesiyle öne çıkan bir Asuairünü olan ZenWatch I geçen seneki ilk ZenWatch’ta olduğu gibi paslanmaz çelik detaylarıyla öne çıkıyor. Biri 1,63 inç diğeri 1,49 inç olmak üzere iki farklı boyutta gelen ZenWatch 2’nin altın, metalik gri ve gümüş renk seçenekleri ile kauçuk, deri ve paslanmaz çelik kordon seçenekleri var. İşin güzel tarafı 320×32İpiksel ekranlı akıllı saatinizi istediğiniz herhargibir saat kayışıyla kullanabilirsiniz.

Akıllı saatin Gorilla Glass 3 kaplı 2,5D kavisli ekranının altında Snapdragon 400 işlemci, 512 MB RAM ve 4 GB hafıza bulunuyor. Android Wear işletim istemli ZenWatch 2’de Asus’un FaceDesigner uygulamasını kullanarak 50 seçenek arasından akıllı saatin ekranını kişiselleştirebiliyorsunuz. Telefona gelen bildirimleri ekranda gösterebilen cihaz, temel akıllı saat fonksiyonlarının yanı sıra ZenWatch sahipleri arasında kullanılabilen anında mesajlaşma uygulaması, saatin üstünü elle kapatarak gelen aramayı veya çalan alarmı sessize alma gibi havalı birtakım özellikleri de destekliyor. Telefona ulaşamadığınız veya ulaşmak istemediğiniz durumlarda ZenWatch 2, telefon kamerasının vizörü olarak da kullanılabiliyor. Kendi ligindeki rakiplerinin çoğunun aksine kalp ritmi sensörü bulundurmadığını vurgulayalım. Asus’un akıllı saatini, manyetik bir şarj istasyonunu zahmetsizce saatin arka kısmına tutturarak şarj edebiliyorsunuz. Asus’un belirttiğine göre saat tek şarjla iki gün dayanabiliyor. Üstelik bu şarj ekipmanı sayesinde ZenWatch 2, önceki modele kıyasla yüzde 35 daha hızlı şarj oluyor.

Asus ZenWatch 2

Asus ZenWatch 2

Asus ZenWatch 2’nin Özellikleri

İşletim Sistemi: Android Wear
Ekran : 1,63 / 1,49 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Yok
Pil Gücü: 400 mAh – 300 mAh
Fiyat: 149 Dolar


 

Huawei Watch

Huawei’nin ilk akıllı saat denemesi olan Huawei Watch, aynı anda hem modern hem de klasik olmayı başaran akıllı saat modellerinden biri. “Akılsız” kol saatlerine öykünerek tasarımda yuvarlak kadranı temel alan Huawei Watch, çizilmelere dayanıklı safir kristal özellikli 1,4 inç ekrana sahip. Paslanmaz çelik kasalı rakiplerine aynı malzeme ile cevap veren Huawei Watch’un tasarımında gerçekten özenle çalışılmış. Zaten nispeten yüksek fiyatıyla bu konuda ipucu da veriyor. 400×400 piksel AMOLED ekrana sahip akıllı saatte Snapdragon 400 işlemci, 512 MB RAM ve 4 GB’lık hafıza yer alıyor.

286 ppi’lık piksel yoğunluk değeri de saatin artılarından biri olarak sayılabilir. Android 4.3 ile iOS 8.2 ve üzeri işletim sistemli cihazlarla uyumlu olan Huawei Watch, Android Wear’m tüm nimetlerinden faydalanıyor. Aktivite takibi yapan akıllı saatle telefonunuzdaki müzik çaları kontrol edebiliyorsunuz. Yüksek doğruluk payına sahip kalp ritmi sensörlü akıllı saatle spor aktivitelerinizde hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Huawei Watch, saati takan kişinin yürüyor mu koşuyor mu yoksa tırmanıyor mu olduğunu da söyleyebiliyor. Tabii bir yandan Google Now üzerinden, sesli komutlarla deneyimi daha da zenginleştirmek mümkün. 40 farklı akıllı saat ekranı arasından seçim yaparak kişiselleştirebileceğiniz Huawei Watch, 300 mAh kapasiteli bataryası sayesinde bir buçuk günlük pil ömrü sunuyor. Huawei’nin binbir özenle tasarladığı akıllı saatinin Android Wear temelli cihazlar arasından görünümüyle sıyrıldığı kesin. Fakat bu pil ömrü veya fonksiyonellik gibi kriterler göz önüne alındığında lider olduğu anlamına gelmiyor.

Huawei Watch

Huawei Watch

Huawei Watch’un Özellikleri

İşletim Sistemi: Android Wear
Ekran : 1,4 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Var
Pil Gücü: 300 mAh
Fiyat: 350 Dolar


LG Watch Urbane

LG de akıllı saatinde yuvarlak ekranlı tasarımı seçerek tasarımdan yana klasik kol saatlerine benzerlik çizmek istemiş. LG’nin akıllı saati gümüş ve altın renk seçeneklerine sahip paslanmaz çelik çerçevesi ile kesinlikle çok güzel görünüyor fakat plastik OLED ekran bu tasarıma pek yakışmıyor. Teknik özeliik anlamında Android Wear işletim sistemli diğer akıllı saatlerde olduğu gibi yine Snapdragon 400 işlemci, 512 MB RAM ve 4 GB dahili hafıza dikkat çekiyor. 1,3 inç ekrana sahip akıllı saatin 320×320 piksellik çözünürlüğü ise yine muadillerinde olduğu gibi ortalama bir değerde. 410 mAh’lik batarya kullanıma göre iki günlük pil ömrüne destek verebilecek kapasitede. Bu anlamda da rakipleriyle benzerlik gösteriyor. LG, yeni ürününde bir önceki akıllı saat denemesi olan G Watch R’ın üzerine teknik anlamda fazla bir şey koyamamış gibi görünüyor. Sadece tasarımda güncellemeye gitmiş ve zaten bunu da fiyatına yansıtmış Gümüş ve altın renkli kasalarıyla kadınlara hitap ediyor gibi görünmediğinin altını çizmek gerekiyor. Huawei’nin akıllı saatinin de klasik saat görünümlü olduğunu söylemiştik fakat onun kayış ve kasa seçenekleri biraz daha geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. LG Watch Urbane’in arayüzünde pek çok farklı zevke hitap eden saat ekranlarından birini seçmek mümkün. Android 5.1.1 güncellemesi sayesinde saat ekranı her zaman açık olsa bile ekranda daha az ışık ve renk kullanıldığı için pil tüketiminde tasarruf sağlanabiliyor Tabii LG’nin yeni akıllı saatinin Lollipop 5.1.1 güncellemesini ilk alan model olduğunu söylemenin de tam sırası. Fakat elbette bu diğer modellerin güncelleme almayacağı anlamına gelmiyor. Saatin arka kısmında barometre ve akselerometrenin yanı sıra nabız sensörü de bulunuyor.

LG Watch Urbane

LG Watch Urbane

LG Watch Urbane’ın Özellikleri

İşletim Sistemi: Android Wear
Ekran : 1,3 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Var
Pil Gücü: 410 mAh
Fiyat: 279 Dolar


Moto 360 (2015)

Moto 360’ın 2014 versiyonu tasarım kalitesi ve görsellik anlamında beğeni toplamış bir modeldi fakat cihazın pil ömrü hakkında şikayetler olduğunu da biliyorduk. Motorola ikinci nesil Moto 360 akıllı saatinde bataryayı 400 mAh olarak belirlemiş ve bu da pil ömrünü iki güne çıkarıyor. İlk nesil saatinde yuvarlak kadranlı tasarıma imza atarak kullanıcıların aklını başından alan Moto 360’ın yeni nesil Android Wear’ll akıllı saatler arasında işi biraz daha zor. Fakat saat arayüzleri ve kişiselleştirme seçenekleri ile ön sıraları zorladığını söyleyebiliriz. 1,2 GHz Snapdragon işlemci, 512 MB RAM ve 4 GB hafıza cihazın teknik özellikleri. Arka aydınlatmalı LCD ekrana sahip akıllı saatte bu defa iki ekran boyutu seçeneği bulunuyor. Biri 1,56 biri 1,37 inç olan ekranların sırasıyla ekran çözünürlükleri 360×330 piksel ve 360×325 piksel. Saatin çerçevesi, kasası ve kayışını ayrı ayrı seçebilir kişisel zevkinize göre siparişinizi kolayca verebilirsiniz. Moto 360’ın yeni versiyonunun eskisinden en büyük farkı yeni ve daha ufak olan ekran boyutlu dedik ama 42 mm çapıyla yeni ve daha küçük olan alternatif aslında Android Wear işletim sistemli rakiplerin çoğuyla aynı boyuta denk geliyor. Yani narin bir bilekte, ne olursa olsun, büyük görünebilir. Daha doğru ifade etmek gerekirse, yeni nesil Moto 360’ın çok daha küçük olduğu yanılgısına düşmeyin. Fakat Moto 360 bu sıkıntıyı şık kayış seçenekleriyle gideriyor ve kadınlar için fazlasıyla güzel seçenekler sunuyor. Yeni nesil Moto 360 saat arayüzündeki klasik göstergeler yerine yerine Live Dials dediği birkaç widget eklemiş. Bu sayede saat ekranında tarih, hava durumu veya atılan adım sayısı gibi bilgiler her an görüntülenebiliyor. Hatta Moto 360, o anda çalan güzel şarkıyı kaçırmayın diye bir Shazam göstergesi bile koymuş.

Moto 360 (2015)

Moto 360 (2015)

Moto 360 (2015)’in Özellikleri

İşletim Sistemi: Android Wear
Ekran : 1,56 – 1,37 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Var
Pil Gücü: 410 mAh – 300 mAh
Fiyat: 300 Dolar


 

Pebble Time

Pebble, dosyamızdaki diğer tüm akıllı saatlerden her anlamda çok farklı, Apple Watch veya Android Wear’ll saatler gibi bir işletim sistemiyle değil, Pebble geliştiricilerinin elinden çıkan bir platformda çalışıyor. Rakipleri gibi OLED veya benzer özellikli bir ekrana sahip değil; renkli e-kağıt ekranı var. Her daim açık olan renkli ekran o kadar az enerji harcıyor ki saatin pil ömrü yedi güne kadar çıkabiliyor. Kolunuzdan Pebble Ttmt’iıf karıp da şarj etmek istediğiniz zaman bir yerlerde bazı rakipleri yedinci kez şarj ediliyor olacak. PebWe Time’ın paslanmaz çelik ekran çerpflil dışında çelik malzeme kullanılmamış. Saatin kayışı silikondan ama 22 mm’lik kayışlarla kullanabiliyorsunuz. Gelelim özelliklerine. Pebble Time, orijinal Pebble’ın uygulamalarına da destek veriyor ve bu da 6.500’den fazla uygulamanın yanında Pebble Time uygulamalarıyla birlikte oldukça büyük bir uygulama kataloğuna sahip olunacağı anlamına geliyor. Akıllı saat, iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarla kullanılabiliyor. Bir de mikrofonu bulunan Pebble Time’la gelen bildirimlere sesle yanıt verilebiliyor. Örneğin bir e-posta geldiğinde sesli olarak cevap verebiliyorsunuz, dolayısıyla telefonu cebinizden çıkarmaya gerek kalmıyor. Saat 30 metreye derinliğe kadar su geçirmiyor. Pebble Time, üç ana menüden oluşuyor: Geçmiş, şimdi ve gelecek. Saatin sağ tarafında yer alan üç tuş ile ulaşılabilen bu alanlarda dün oynanan maçın sonucunu öğrenebiliyor, bugünün hava durumunu görebiliyor ve yarınki toplantılarınıza göz atabiliyorsunuz. Zaman dilimlerine bölünmüş arayüz, kullanıcının ihtiyacı olan bilgiyi bulmak için menüden seçip de uygulama çalıştırmak zorunda olmamasını sağladığı için önemli.

Pebble Time

Pebble Time

İşletim Sistemi: Pebble Timeline UI
Ekran : 1,25 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Yok
Pil Gücü: 150 mAh
Fiyat: 200 Dolar


Samsung Gear S2

Samsung’un ilk akıllı saatlerinde kolumuza taktığımız bir “databank” ile arada sırada saate de bakmamıza izni veren bir çalışma prensibi vardı. Fakat en yeni modeli Gear52 ile Samsung, şimdilerde tebrikleri kabul ediyor çünkü bu sefer gerçekten de kolunuza takmak isteyeceğiniz bir saate imza atmış gibi görünüyor. Yuvarlak tasarımlı, klasik bir kol saat görünümüne sahip Gear S2, Tizen işletim sistemime çalışıyor. Fakat eski modellerden en büyük farkı, bu seferki akıllı saatin Samsung haricindeki Android’li akıllı telefonlarla da uyumlu olması. Android 4.4 ve üzeri işletim sistemli cihazlarda çalışabilen Gear S2’de iOS desteğini de ilerleyen aylarda görmeyi bekliyoruz çünkü Android Wear’ın iOS desteği kazanması Samsung’dan da benzer bir hamleyle karşılanabilir. Gear S2, Gear S2 Classic ve Gear S2 3G olmak üzere üç modeli bulunan akıllı saatin Gear S2 modelindeki sade tasarım dikkat çekiyor. Daha spor ve günlük kullanıma uygun gibi görünen Gear S2’nin yanında siyah deri kayışlı Gear S2 Classic, biraz daha şık bir ürün. 1,2 inçlik Süper AMOLED ekranlı akıllı saatin 1 GHz Exynos 3250 işlemcisine 512 MB RAM ve 4 GB hafıza eşlik ediyor.

İlk defa Samsung’da karşımıza çıkan bir detay var ki kullanıcının işini oldukça kolaylaştırıyor. Dönen ekran çerçevesi, Apple Watch’un Digital Crown tuşuna benzer bir görev üstlenerek menü ve uygulamalar arasında geçiş yapmayı sağlıyor. Döner çerçeveyle uzun e-postalarda kaydırma yapabilir, haritalarda yakınlaştırıp uzaklaştırma yapabilirsiniz. Saatte S Health, Nike+ Running, S Voice, Hava durumu, Aramalar, Bildirimler, Mesajlar, E-posta, Harita & Navigasyon gibi uygulamalar yüklü geliyor. Samsung, Gear S2 piyasaya sunulduğunda bin kadar uygulamanın da kullanıma hazır halde olacağını vurguluyor.

Samsung Gear S2

Samsung Gear S2

Samsung Gear S2’nin Özellikleri

İşletim Sistemi: Tizen OS
Ekran : 1,2 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Var
Pil Gücü: 250 mAh
Fiyat: Henüz belli değil


Sony Smartwatch 3

Aynı fikirde misiniz bilmiyoruz fakat 2015 yılının akıllı saati, her şeyden Önce bir “saat” olmalı ve Smart Watch 3’ün kol saatinden ziyade eski moda aktivite bilekliklerine benzediği açık ve net bir şekilde ortada. Sony’nin geçen sene tanıtılan akıllı saati SmartWatch 3, bugünkü Android Wear işletim sistemli rakipleriyle tasarım anlamında mücadele edemiyor. Şansını dikdörtgen ekrandan yana kullanan Sony’den bundan sonraki akıllı saatinde daha üst düzey malzeme kullanımı ve yeni bir tasarım beklemek hakkımız. 1,6 inçlik LCD ekrana sahip olan akıllı saatin sarı, açık kahve ve siyah renk seçeneklerini yanı sıra paslanmaz çelik ve deri kayışlı seçenekleri de mevcut. Android Wear işletim sistemli akıllı saatte dahili 6PS ve NFC bulunması büyük birer artı. GPS’i sayesinde navigasyonda kolaylık sağlayan akıllı saat, düzenli olarak spor yapan kullanıcıların hız, mesafe, tempo gibi koşu istatistiklerini tutmasına yardımcı oluyor. Saatin NFC desteği ise yakın gelecekteki pek çok temassız teknolojiyle uyumlu olacağının göstergesi. Akıllı telefonunuz yanınızda olmasa bile aktivite takibi yapabilen SmartWatch 3’ü eve döndüğünüzde ve akıllı telefonunuza kavuştuğunuzda Lifelog’unuzla eşitleyebilirsiniz. Üzerinde tek bir tane tuş bulunan SmartVVatch 3’ün hız ölçer, pusula, ortam ışığı sensörleri bulunuyor. Kalp ritmi sensörü ne yazık ki mevcut değil. SmartWatch 3’ün gövdesi üzerindeki micro USB girişinden cihazı şarj etmek mümkün. Yani harici bir şarj istasyonuna gerek yok. Suya dayanıklı olan SmartWatch 31,2 6Hz ARM Cortex-A7 işlemci, 512 MB RAM ve 4 GB hafızaya sahip. 420 mAh’lik batarya ise iki günlük kullanım ömrü sunuyor. Herkese hitap eden bir akıllı saat olmadığı kesin. Spor giyindiğiniz zamanlarda kolunuza yakışacaktır.

Sony Smartwatch 3

Sony Smartwatch 3

Sony Smartwatch 3’ün Özellikleri

İşletim Sistemi: Android Wear
Ekran : 1,6 inç
Kalp Ritmi Sensörü: Yok
Pil Gücü: 420 mAh
Fiyat: 176 dolar


Bu yazımızın sonuna geldik. Umarım sizler için yararlı bir yazı hazırlamışızdır. Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap