Günlük yaşamda ve bilim dünyasında anında her ürünün üretimi için kullanılan 3D yazıcılar, ileride insan ömrünü 20 sene daha uzatacak.

3D yazıcılar yardımıyla insan uzuvlarına kadar çoğu organın üretilebildiğini biliyorduk. Ancak bioprinter (biyoyazıcılar), iç organların üretilmesini sağlayabiliyor. Biyoyazıcıların kullanılmasıy ile ilgili misallerden biri ise geçen haftalarda ülkemizde yaşandı. Eski Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam’a, karaciğer yetmezliğinden vefat etmeden evvel biyoyazıcılardan üretilecek bir organın takılması planlanmış. Ancak teknolojinin tam anlamıyla uyumlu organı üretecek hale geçememesinden ötürü karaciğer üretilememiş.

Peki mantığı tıpkı 3D yazıcılar gibi işleyen biyoyazıcılar hangi üretim adımlarından geçerek organ üretiyorlar? Bu teknolojinin en mühim maddesi kök hücreler.

Bilim insanları, biyopsiyle kök hücre ve üretilecek organın yapısına ideal özel hücreler alınıyor. Kök hücreler kendilerini tekrar üretip fonksiyonu olan özel hücrelere dönüşebiliyor. Bu hücreler lüzumlu sayıda çoğaltılıp biyoyazıcıların kartuşlarına yerleştiriliyor. Buna bir nevi biyomürekkep de diyebiliriz. Yapılan prosedür ardından bu biyomürekkepler birleşerek canlı bir organı meydana getiriyor.

İnsan ömrünü mühim seviyede arttıracağı söylenen biyoyazıcıların, ortalama 70 olan insan yaşını 90’lara kadar çıkarması bekleniyor. Bu beklentinin oluşmasının nedeni ise organ yetmezliğine neden olabilecek bütün ağır hastalıkların üretilecek canlı organlarla ortadan kalkacak olması.

ytyt

Bu alanda çalışmalar yapan birtakım lider şirketler var. Bunlardan biri Organovo adlı şirket. Biyoyazıcılar ile karaciğer ve mide gibi iç organlar yapan şirket, L’Oreal gibi büyük şirketlerden yatırım almış. BioBots ise doku üretimi yapacak yazıcılar geliştiriyor. Bu yazıcıların başlangıç fiyatının 25 bin dolar olması bekleniyor. 3D Bioprinting Solutions adlı bir başka şirket ise biyoyazıcılar yardımıyla değişik insan organları ilerletmek için çalışmalarına devam etmekte. Henüz fareler için mide ilerleten şirket, çalışmalarına hayvanlar üstünde yaptığı tecrübelerle devam etmekte.

İlgili Yazılar

Yorum Yap