Yapım Yılı: 2013
*Yayınlanma Yılı: 2015
Yapımcı: PulseTense Games
Tür: Bilim-Kurgu, Gerilim, Fps, stealth
*Dil: Türkçe altyazılı, İngilizce
Oyun Motoru: Unreal Engine 3
Steam Kullanıcı Puanı: %77
(Yayınlanma yılına ve Dil’e yıldız koydum, sebeplerini yazının devamında okuyabilirsiniz. Ayrıca incelemedeki resimleri yeni sekmede açarak 1080p boyutlarında görüntüleyebilirsiniz.)

Sistem Özellikleri:

Minimum:

Windows XP yada üstü işletim sistemi
3.0 GHz çift çekirdekli işlemci yada daha üstü
1 GB RAM
DirectX 9 uyumlu 512 MB bellekli yada daha üstü ekran kartı(Örneğin NVIDIA GeForce GTX 460 / Radeon HD 5850)
3 GB Boş disk alanı

Önerilen:

Windows 7 / 8 – 64-bit
2.4 GHz 4 çekirdekli işlemci yada daha üstü
4 GB RAM
DirectX 9 uyumlu 1 GB bellekli yada daha üstü ekran kartı(Örneğin NVIDIA GeForce GTX 760 / Radeon HD 7950)
3 GB boş disk alanı

2015-08-07_00019

“Eski nesil, başka bir tabirle “old school” oyunlara yetişemeyenlerden olup onları merak edenlerdenseniz, Solarix oyunu, sizin hastalığınızın tedavisi olacaktır.”

Ne söz yazdım be… Neyse, konumuza dönelim. Bu özlü sözümle de belirttiğim üzere, grafikler henüz emekleme aşamasındayken, bizi çok güzel atmosferlere sokabilen bazı oyunlar vardı. İnceleyeceğimiz oyunun havası üzerinden, bu tarz oyunlara örnek verirsek, System Shock ve Thief çok iyi bir ikili olacaktır. Solarix’te bu oyunlar kadar olasada bizi atmosferin içine çekme işini iyi beceren bir yapım. Oyunu yapan firmanın Türk olması ve oyunun beklediğimden çok daha iyi çıkması dolayısıyla girişi kısa kesip bir an önce olaya dalmak istiyorum. Ama malesef ondan önce oyun kültürümüzün ne kadar rezalet olduğunu ve ne kadar cahil olduğumuzu bir kaç steam incelemesi örneğiyle göstermek ve neyin ne olduğunu anlatmam gerek.

2015-08-07_00001

Öncelikle oyunun türünden söze girmek istiyorum. 25 yaşından küçük olanların çok fazla görmediği türde bir oyun bu. Old school diye de tasvir edilebilir. Bu tür oyunlarda, çaresizlik hissini, korkuyu ve gerilimi tam anlamıyla yaşarsınız. Öyle Crysis’te olduğu gibi yardıra yardıra gitmek mümkün olmaz. Mermi bulamazsınız, düşman sizi görürse büyük ihtimalle ölürsünüz. Sinir ve ya kalp krizi geçirme ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca, bu bir indie, yani bağımsız yapımcı tarafından yapılmış bir oyun. Maddi gücü yok, pazarda destekçisi yok. Gidip Dead Space ile yada diğer AAA oyun yayıncısı firmaların(EA, Ubisoft, Rockstar, Activision gibi) oyunlarıyla karşılaştırmak saçmalıktır. Bunları niye mi anlatıyorum? Steam incelemelerinde, özellikle türklerin yazdıklarında, cahilce yermeler gördüm çünkü. Adamlar direk yardırmış. Dilerseniz önce bunları bir irdeleyelim.

2015-08-07_00002
(Yükleme Ekranı)

“Güzel ama Death Space’nin çakması”. Burada tam bir “ar yu ciddi” durumu söz konusu. Bir kere Dead Space’nin ne senaryo ilerleyişi ne de konusu orjinal. Hepsi önceki nesil oyunlardan, kitaplardan alınma. Ayrıca oyunun yapımcısı kendi diyor, “Bal gibi de System Shock ile Thief karışımı, birazda Alien filminden esintiler taşıyor” diye. Hoş bu yorumu yazan kişi muhtemelen 16’sına yeni girmiştir. Kendinden daha yaşlı oyunları bilmemesi çokta sıkıntı değil. Ama keşke biraz araştırsaydı.

“Grafikleri Türkiye çapında iyi olabilir fakat dünya standartlarında değerlendirirsek vasat derecede.” Bu da “Wat dedin gülüm?” durumu olsa gerek. Bu arkadaşın oyunu neyle kıyasladığını çok merak ettim doğrusu. Birazdan bahsedeceğim, ufak tefek yansıma hataları dışında oyun Unreal Engine 3 motorunu sonuna kadar kullanıyor. Neyden, neye göre daha kötü, onu merak ediyorum doğrusu…

“-Grafikler çok iyi sayılmaz
-Oyunun mapi çok kötü gitmek istediğiniz yeri işaretleyemiyorsunuz onu geçtim mapda kendiniz gözükmüyorsunuz
-Oyunda düz bir çizgi var ve sizde bunu takip ediyorsunuz”

Canım, cigerim, dostum…
-Demin de söyledik, bir indie oyundan, Alien: Isolation grafikleri beklemek akıl-mantık işi değildir.
-Söz konusu oyun bir “old school”. Alabildiğine zor olmak zorunda ki, sana o çaresizlik hissini yaşatabilsin. Tabi ki haritada işaretleme sitemi olmayacak. Bu onu kötü değil, olsa olsa zor yapar. Gerçi uzay gemisi teknisyenisin, gideceğin yönü gösteren bir navigasyon cihazı fena olmazdı. Fena bir noktaya da değinmemişsin hani!
-Düz bir çizgiden kastın, umarım senaryo değildir. Yoksa işimiz iş. Ama bahsettiğin şey bir bölümü geçmek için birden çok yol olmaması ise, bak bunu eksi hanesine yazabiliriz. Ama unutma, karşılaştırdığın AAA oyunların kaçında var bu “çoklu” senaryo?

Özetle, bizim cahil cühela, ya da bir diğer kesim olan, küçük yaştaki kardeşlerimiz demiş ki, “oyunun grafikleri kötü, türk oyunu olmasa almazdım, pek bi numarası yok” falan filan. Neyse, bir şey demiyorum ben. Daha fazla cahillik örneği paylaşmak isterdim lakin, oyunu alan türk sayısı çok az. Allah’tan işi bilen, olumlu oy veren arkadaşlar var. Kendimizi daha fazla rezil etmemize izin vermiyorlar… Çok uzattık, incelemeye geçelim artık değil mi?

2015-08-07_00011

Detayları vereceğim demiştim, ordan girelim. Şimdi efendim, bu oyunun oynanabilir demosu, yani bildiğiniz “Early access – Erken erişim” versiyonu 2013 yılında tamamlanmıştı. Ama gel görki, atılan maillere hiç bir türk yayıncı firma cevap vermedi. Bununla kalsalar iyi, cevap verenlerden biri, tabiri caizse “tamam koçum karışma bende” deyip, 2 sene boyunca oyalıyor yapımcıyı. Son çare yabancı firmaları denemeye başlıyorlar. Bir ingiliz firması olan Kiss Ltd. den cevap geliyor ve diyorlar ki” Oyununuzu beğendik, satacağını düşünüyoruz, gelin şu oyunu steam’e koyalım”. Tamam diyor bizim gariban PulseTense Games. Ve abartısız 2 gün içinde oyun Steam’de direk satışa çıkıyor. Greenlight felan değil. Bunları ve daha fazlasını, Oyunun yapımcısı Barış Bey BSC Röportajında bizzat anlatıyor. Hatta öyle güzel giydiriyor ki Aral’a ve diğerlerine, şiir gibi dinliyorsunuz. Bir saatinizi ayırıp dinlemenizi kesinlikle öneririm. Buyrun bahsi geçen röportajın Youtube adresi. Dil konusuna da 31. dakikadan itibaren giriyorlar. söyleyim de, aramakla uğraşmayın. Açmaya üşeniyorsanız şu kadarını söyleyebilirim. Türkün göstermediği ilginin tonlarca kat fazlasını elin ingilizi gösterince, oyunu türkçe seslendirmeyle çıkarmak çok mümkün olmamış. Ancak yeterli yerli satış olursa, onunda yapılacağı sözünü aldık.

İşin teknik noktalarına da değinelim. Gördüğünüz üzere istediği minimum sistem özellikleri gayet düşük. Optimizasyonu da oldukça güzel. Öyle ki, ortalama bir bilgisayarla bu oyunu 4k çözünürlükte, Ultra’da, 60Fps olarak oynayabiliyorsunuz. Diğer pek çok indie Fps oyunlarında gördüğümüz, fare haraketlerindeki kasma, Unreal Engine sağ olsun, yok. Bu benim için çok önemliydi, bu kadar güzel olması beni çok rahatlattı. Ortalama PC tanımını da biraz açayım. Benim bilgisayarım mesela, GTx 960 ekran kartım, AMD Fx 8320 işlemcim ve 8 Gb Ram’im var. Günümüzün ortalama PC’si bu.

2015-08-07_00003

Çok fazla spoiler vermemeye çalışaraktan senaryoyu anlatmaya başlıyorum. Şimdi bu bizim kontrol ettiğimiz eleman, patlayan boruları tamir eden, elektriksel bir sorun olursa onu kontrol eden, yani tamamen sıradan bir teknisyen. Sonracığıma, gittikleri gezegende ölümcül bir virüse yakalanıyorlar. Tahmin edeceğiniz üzere gemideki herkes yaratığa dönüşüyor. Geriye kalan hasta ama “henüz” insanlıktan çıkmamış askerler, çileden çıkıp gördükleri herkesi, yaratık-insan ayırmaksızın indiriveriyorlar.

2015-08-07_00007

Buraya kadar sıradan uzay-korku temalı bir oyun. İşler burada ilginçleşmeye başlıyor. Zira kim olduğu belirsiz betty adında bir kız, bizimle sürekli iletişime geçiyor. Bazen yardım ediyor, bazen dalga geçiyor. Değişik bir tip. Onun dışında, yine bize yardım eden A.M.I adında bir yapay zeka var. Virüse yakalanmadan ilerlememize yardım ediyor. Bir de Dünya’ya dönmeye çalışan ikinci bir yapay zeka daha var. Ona izin verirsek, taşıdığı ölümcül hastalıkla Dünya’nın sonunu rahatlıkla getirebilecek bir virüsü, evimize sokmuş olacağız. Bu, kesinlikle olmamalı. Aslında amacımız temelde şu, hayatta kalmak ve ikinci yapay zekanın, gemiyi Dünya’ya geri götürmesini engellemek. Bu doğrultuda ilerlemeye ve önümüze çıkan engelleri aşmaya devam ediyoruz.

2015-08-07_00006

Grafik arayüze bakarsak, sol kenardaki kırmızı bar bizim canımız, hemen üstündeki beyaz kare bizim tespit edilebilme ihtimalimiz. O kare beyazken birisiyle karşılaşırsanız, muhtemelen öldünüz demektir. Elinize silah alırsanız hemen yanında mermi sayısını da görebilirsiniz.

2015-08-07_00009

En başta, biraz ilerlediğimizde hack tool diye ufak bir araç buluyoruz. Bununla bazı kapıları açabiliyoruz.

Silahların vuruş hissini fena bulmadım açıkcası. Sonuçta Unreal Engine bu, istesenizde kötü yapamazsınız. Yani çok zor. Buraya bir not düşeyim, şarjörünüz bitmeden değiştirmeyin, kullanmadıklarınız doğal olarak boşa gidiyor. Bunun yüzünden gereksiz yere gerildim, mermi yetmedi ışıkları patlatmaya.

Silahlar konusunda beğenmediğim bir diğer şey, küçük olmaları. Sanki biraz daha cafcaflı olabilirmiş gibi geldi bana. belki de “yardırmacalı” oyunlardaki kocaman silahlara alıştığım için böyle hissetmiş olabilirim.

2015-08-07_00005

Hikayeyi öğrenmek için etrafta göreceğiniz tablet ve bilgisayarlarla etkileşime girmeniz gerekiyor. Etkileşime geçtiğimizde kücük, Türkçe altyazımız çıkıyor ve çok güzel bir İngilizce seslendirmeyle karşılaşıyoruz. Kendi adıma konuşmam gerekirse, özellikle Betty’nin seslendirmesini çok beğendim. Atmosfere girmemizi sağlayan en önemli noktalardan birinin ses olduğunu düşünürsek, bunun önemini daha iyi anlayabiliriz. Etkileşim demişken, gördüğünüz her lambayı kırabiliyorsunuz silahınızla, ki stealth bir oyunda olması gereken bu. Ama dikkat edin, ışıkları kırarsanız askerlerden biri kontrole gelebilir.

2015-08-07_00021

Oyunun atmosferini size şöyle anlatayım; Unreal Engine yerine Source Engine kullansaydı, eline bir de levye verseydi, atmosfer olarak, “Half life 2 Episode 3 çıktı!” derdim size. Evet, abarttığımın farkındayım, ama atmosfer gerçekten güzel. Korku oyunu olduğu için burun kıvırmayın diye Half Life örneğini verdim. Gerilim ve korku oranı neredeyse onun kadar. Hatta bayağı benziyor. Önce zombilerle dövüşüyorsunuz, arada askerlerle kapışıyorsunuz. Harbi çok benziyormuş.

 

2015-08-07_00015

Oyunu çok övdük, birazda eksi olabilecek yanlarından bahsedelim. Oyunda normalden fazla Bug var. Örneğin resimde görmeniz gereken şey, aslında kırmızı, teneke bir kutu. Ama ne olduğunu anlayamıyoruz. Burada da olduğu gibi, bazı yerlerdeki nesnelerin ışık yansımaları aşırı olabiliyor. Bazı duvarlardaki yansımalar yanlış. Haritanın bazı yerlerinde aşağı düşebileceğiniz boşluklar var. Çok zorlama yerlerde ve sayıca çok azlar ama yine de varlar. Örneğin ilk ölü zombimizi gördüğümüzde, hemen arkasındaki duvara çıkabilirseniz orada küçük bir aralık var. Bu gün oradan 4 defa atladım, zevkine yani, keyifliydi de. Birde şu yağmur efektini çok sevmedim, sanki daha iyi olabilir gibi geldi. Tabi bunlar düzeltilmeyecek şeyler değil ancak, biraz vakit gerekicektir. Zira sadece tek bir programcı ile çalıştıklarından, bugların düzelmesi biraz zaman alacak.

Gerçekten eksi diyebileceğim noktalardan biri şu: Yapay zeka çok zayıf, sizi adeta görmüyor. Ama kulakların maşallahları var. Eğer etrafta düşman varsa, çıt çıkarmayacaksınız.

Eksiden saymak ne kadar doğrudur, tartışılır. Ama söylemeden edemeyeceğim. Old school sevmeyen, yada bilmeyen arkadaşlar bu oyundan uzak durmalı. Çünkü bu oyunda gittiğiniz yerlerden, çeşitli sebeplerden ötürü tekrar geri dönmeniz gerekiyor. Güç kaynağı yada geçiş kartı bulup, geride kalan bir kapıyı açıp oradan devam etmemiz gerekebiliyor.

2015-08-07_00013

Oyun tabi ki hep içerilerde dolanarak geçirtmiyor zamanı. Dışarıda gezmemiz gereken noktalar da var. Ve en tehlikeli noktalar buralar. Mermi kıtlığında hangi ışıkları kırıp, nereden, nasıl geçeceğini bulmak, bunu yakalanmadan yapmak gerçekten zor.

Sizin de gördüğünüz üzere, grafikler dışarıda daha bir çekici. Ve Barış Bey’in dediğine göre, 5. Chapter’dan sonra göreceğiniz grafikler çok daha etkili olacakmış. Korku ve gerilim oyunlarından, Half Life hariç, nefret eden ben, bu oyunu öyle yada böyle bitireceğim. Sonuna kadar gidip göreceğim bakalım neler olacak?

Burada kullandıklarım ve birazdan vereceğim diğer ekran görüntüleri sadece birinci bölümden. Daha 12 tane daha Chapter(bölüm) var. Yani daha keşfedebileceğiniz büyük bir dünya, uzun bir senaryo var. Umarım anlattıklarımdan spoiler yemezsiniz. Oyun incelemesi dışında kalan kısımlar içinde özür dilerim ama onlarıda anlatmam şarttı. Son olarak, puan delisi arkadaşlar için kabaca puanlarsam:

Sesler : 10/7.5
Grafikler: 10/7
Senaryo: 10/6.5
Vuruş Hissi:10/8.5

2015-08-07_00010 2015-08-07_00014 2015-08-07_00016 2015-08-07_00017 2015-08-07_00018 2015-08-07_000202015-08-07_00004 2015-08-07_00019

İlgili Yazılar

Hüseyin Ekrem Yazıcı
Hüseyin Ekrem Yazıcı

Aşırı gereksiz betimlemelerden uzak, saf, temiz bilgi. Ben böyle yazıyorum. Bazen ayarı kaçırıp biraz fazla samimi olabiliyorum. Hep sizi düşündüğüm için. Valla :)

Diğer yazılarıma göz at

Yorum Yap