Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko ve trafik sigortası tekliflerini, poliçe seçeneklerini kısa sürede sorgulayıp karşılaştırmanızı, bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun poliçeyi hızlıca satın almanızı sağlayan, araç kasko sorgulama işlemlerini kolayca yapabildiğiniz Koalay.com, kasko sigortası ile ilgili merak edilen konular hakkında bilgiler veriyor.

Kasko Sigortası ürünleri nasıl sınıflandırılmıştır?

Dar Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında bulunan teminat gruplarının bir kısmını güvence altına alır.

Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının hepsini teminat altına alır.

Genişletilmiş Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan bütün teminat gruplarını ve  genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına girebilecek risklerden bir kısmını güvence altına alır.

Tam Kasko: Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskleri teminat altına alan üründür.

Teminatın içeriğine göre yukarıdaki poliçe başlıkları, en az 16 punto büyüklüğünde harflerle, sigorta sözleşmenizde belirtilmelidir.

Poliçede bu Genel Şartlarda sigorta teminatının kapsamına ilişkin belirtilen ifadeler dışında ifade kullanılamaz. Satılan ürün isimlerinin verilen teminatla uyumlu olması şarttır.

Kasko sigortası sahibi hasar anında neler yapmakla yükümlüdür?

Kasko sigortası sahibi, hasarın gerçekleştiği tarihi öğrenmesiyle birlikte en geç 5 iş günü içinde durumu sigorta şirketine bildirmelidir. Ayrıca sigortası yokmuşcasına tüm kurtarma ve koruma önlemlerini almalıdır. Ve sigortacının belirttiği tüm talimatlara mümkün olduğunca uymalıdır.

Aracın çalınması söz konusu olduğunda, durumu öğrendiği anda yetkili makamlara bildirmelidir. Rücu işlemleri için gerekli olabilecek bilgi ve belgeleri  vakit kaybetmeden sigortacıya teslim etmelidir.

Zararın tahmini miktarı ve zarara neden olan olay beyan şeklinde yazılı makul ve uygun bir süre içinde sigortacıya bildirilmelidir.

Araç noter satışı olmaksızın el senediyle satılmış ve alan kişi kazaya karışmış ise bu durumda satan kişi sorumlu olur mu?

Mevzuata göre, araç sahibinin değişmesi için noter onaylı satış olmalıdır. Noter satışı olmayan aracın işleteni değişmez. İki taraf arasına gerçekleşen el sözleşmesi satan kişinin sorumluluğundadır.

Araç, başka bir taşıtla taşınırken hasar meydana gelirse, kasko sigortası hasarı karşılar mı?

Aracın kendi gücüyle girip çıkacağı ruhsatlı ve tarifeli çalışan gemi ve trenlerde taşınması sırasında bir hasar oluşuyorsa, bu durum teminata dahil olur. Ancak çekici ve benzeri başka araçlarla taşınması esnasında oluşan hasarlar karşılanmaz.

Tazminat nasıl hesaplanır ve ödeme nasıl yapılır?

01.04.2013 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartlarına göre, hasar tazmininin ne şekilde yapılacağı poliçede açıkça yer almaktadır. Aracın onarıma gerek duyması halinde poliçede, onarımın şirket veya sigortalı tarafından belirlenecek servislerden hangisinde yapılacağı açıkça belirtilmiştir.

Ayrıca hasarın tazmininde orijinal parça veya eşdeğer gibi parça seçeneklerinden hangisi kullanılacağı da belirtilmiştir. Poliçenizde bu bilgileri kontrol etmeyi unutmayın.

Araç el değiştirdiğinde, kasko poliçesi de el değiştirir mi?

Bu durumda kasko poliçesi el değiştirmez. Poliçe iptal edilip işlememiş günlerin primi gün esasına göre sigortalıya geri ödenir. Aracı yeni satın alan kişi kendi adına yeniden kasko yaptırmalıdır.

Aracın aksesuarları Kasko sigortasına dahil midir?

Standart lastik ve jantlar direk olarak teminata dahildir. Ancak araca sonradan dahil edilen özel lastik, çelik jantlar standartın dışında ve değeri farklı olduğu için kapsam dışındadır. Bu tip aksesuarların değerleri sigortalı tarafından tespit edilip poliçede ayrıca belirtilmelidir.

Orijinal olmayan radyo, teyp, kolonlar, equalizer, klima, alarm, telsiz, telefon, faks, otomatik anten, takometre gibi cihazlar, ek prim ile teminat altına alınabilirler. Bu tür cihazların marka ve bedelleri kasko poliçesinde mutlaka yer almalıdır. Araçta standart olarak yer alıyorsa, orijinal olduğu belirtilmelidir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap